Gdy dziecko boi się lekarza, nie wolno go z tym lękiem zostawić z dwóch powodów.

Po pierwsze, ważne jest by maluch przestał marudzić i płakać przed samą wizytą w przychodni czy szpitalu. Szlochający, często wymagający przytrzymania siłą pacjent, może znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić zrobienie badań. Nie tylko cały stres malucha idzie na marne, ale co gorsza doświadcza on zachowania przemocowego ze strony dorosłych i jeszcze mocniej utwierdza się w przekonaniu, że kontakt z medycyną to zło, strach i ból. Jest to też bardzo trudna sytuacja dla towarzyszącego mu rodzica.

 

Edukacyjna gra dla dzieci "Lekarze"

Promatek, gra edukacyjna Lekarze

 

Po drugie dziecko, które ugruntuje w sobie lęk przez lekarzami, prawdopodobnie wyrośnie na dorosłego, który – nawet nieświadomy swoich lęków – będzie unikał wizyt lekarskich, badań lub konsultacji. A to oznacza, że zamiast stosować profilaktykę oraz szukać pomocy w początkowych fazach kłopotów ze zdrowiem, będzie odwlekał to do ostatniego momentu, czyli zaawansowanego stadium choroby.

Dlatego naszym zadaniem jest przygotowanie malucha do:

  • zaakceptowania obecności lekarzy w jego życiu,
  • pokazanie korzyści, jakie płyną z dbania o zdrowie (profilaktyka, badania okresowe i kontrolne),
  • wzbudzenie zaufania do medycyny, by dziecko w razie choroby wierzyło, że znajdzie pomoc w gabinecie specjalisty. 

 

Zabawkowe akcesoria do zabawy w lekarza

Euro-Trade, akcesoria Lekarz, zestaw

 

Co zrobić, by dziecko nie bało się lekarza, szpitala, dentysty?

Najważniejsze jest budowanie dobrych skojarzeń od samego początku. Jeśli mamy taką możliwość, to postarajmy się wybrać spokojnego pediatrę z tak zwanym „podejściem” do dzieci. Podobnie z pozostałymi specjalistami (sprawdzajmy polecenia i wrażenia innych rodziców). Wspaniale, jeśli gabinet będzie dostosowany do małych pacjentów np. z kolorowymi obrazkami na ścianach, pluszakami (jako dekoracje, nie do zabawy by nie przenosić zarazków), witrażem w oknie.

Jeśli chodzi o dentystę – z którym maluch nie ma kontaktu od pierwszych dni życia – to warto wybrać się na wizytę „zapoznawczą” zanim jego ingerencja będzie potrzebna. Nazwijmy to wizytą kontrolą i zapoznajmy dwu-trzylatka z tym zawodem.

 

Strój dla dzieci Lekarz

Strój dla dzieci Lekarz, rozmiar 94/104 cm

 

Duże znaczenie ma również nastawienie opiekunów. I nie chodzi tylko o spokój podczas wizyt u specjalistów, ale też dobre wyrażanie się o nich w domu, cieszenie się z własnych wizyt kontrolnych, pokazywanie maluchowi, że dbanie o zdrowie jest elementem życia i nie musi być nieprzyjemne.

Jak uspokoić dziecko u lekarza?

Jeśli dziecko mimo pozytywnych sygnałów boi się przed wizytą, musimy wykazać się nieskończoną cierpliwością. Pomocne będzie wszystko:

  • uspakajające rozmowy, podczas których odpowiadamy na wszystkie pytania dzieci,
  • stosowanie technik wyciszania (np. oddechowych, masażu),
  • odwracanie uwagi od lęku,
  • przyznawanie dzieciom prawa do ich uczuć: „masz prawo się bać, masz prawo się złościć, masz prawo płakać”.

Dobrym pomysłem na uspokojenie dziecka przed wizytą u lekarza jest również zorganizowanie „wyjątkowego dnia” np. na konsultację jedzie z maluchem oboje rodziców, potem wspólnie idą do kina, na dobry deser, czy w inne miejsce wybrane przez dziecko. Jeśli nie kłóci się to z waszymi zasadami wychowawczymi, możecie zastosować też prezent.

Jedno z moich dzieci bardzo bało się wizyt u dentysty, a my za każdym razem przygotowywaliśmy na taką okazję prezent, który pokazywaliśmy, gdy tylko dziecko usiadło na fotelu. Trwało to prawie trzy lata, ale udało się doprowadzić do sytuacji, w której wizyty u dentysty są czymś zupełnie normalnym i nie wymagają żadnych uspakajających działań.

 

zabawka edukacyjna Zestaw małego lekarza

Kids Concept, zabawka edukacyjna Zestaw małego lekarza

 

Ważne w oswajaniu lęku przed wizytą lekarską jest nieokłamywanie dziecka. Gdy pyta ono na przykład czy zastrzyk będzie bolał, nie mówimy, że wcale, tylko powiedzmy, że troszkę, będzie to krótki ból, podobny do ugryzienia komara. Dziecko ma prawo wiedzieć, co je czeka i przygotować się psychicznie. Jeśli raz je okłamiemy, następnym razem nam nie zaufa. Druga kwestia to pokazanie dziecku narzędzi, jakimi będzie posługiwał się lekarz. Maluchy najczęściej w badaniach boją się właśnie ich. Nie wiedzą do czego i jak zostaną użyte te „nieznane i straszne” przedmioty. Dlatego na początku wizyty możemy poprosić specjalistę, by pokazał małemu pacjentowi co będzie robić, a nawet pozwolił dziecku użyć na przykład stetoskopu.

Zabawki – wykorzystaj ciekawość dziecka  

Wielkim sprzymierzeńcem w walce z lękiem dziecka przed lekarzem jest naturalna ciekawość. Maluchy uwielbiają zabawy w nietypowe zawody: policjantów, weterynarzy, lekarki. Wykorzystajmy to. Na rynku jest dziś wiele wspaniałych zabawek, które pozwolą poznać zarówno zawody specjalistów z dziedziny medycyny, ale też przybliżą dziecku chociażby pobyt w szpitalu czy sanatorium. Ogromny wybór dla dzieci w różnym wieku znajdziecie na stronie Empik.com.

Jest tam kilka ciekawych propozycji:

 

Klocki dla dzieci

Playme, klocki Szpital

 

Są też lalki lekarskie od odgrywania ról i lalki „przyjaciółki lekarki”, pojazdy, urządzenia, gry, a jeśli malucha czeka przegląd ząbków, to warto sięgnąć po zestaw małego dentysty lub zorganizować zabawę w dentystę.

Książki – wiedza zmniejsza lęk

Hasło „idziemy do lekarza, idziemy na badania” często przeraża dzieci tym, że nie wiedzą one, czego mogą się spodziewać. „Kim jest lekarz? Co mi zrobi? Czy to będzie bolało? Czy będzie ze mną mama?”. Dlatego warto takie wydarzenia przerobić „na sucho” czytając o nich w książkach i pokazując, jak ich bohaterowie poradzili sobie z nowymi sytuacjami.


Tytułów poruszających tę tematykę jest naprawdę wiele, więc możemy regularnie czytać je z maluchami i kilkulatkami:

 

Zuzia idzie do lekarza książka

Zuzia idzie do lekarza (okładka miękka)

 

Podczas wybierania książek do dziecięcej biblioteczki, pamiętajmy, że tematy lekarskie warto wprowadzić od razu, bez okazji, a nie czekać aż będzie taka konieczność. Czytajmy o wizytach w przychodni, zachwycajmy się zawodami lekarzy i pielęgniarek, a na pewno nasze dzieci łatwiej zniosą swoje pierwsze czy kolejne badania.

Więcej porad dotyczących zabawek oraz mądrego wspierania rozwoju dziecka, znajdziecie na stronie Magazynu Empik Pasje w dziale „Pasje Dziecka”.