Perfekcyjnie gładkie koszule – o czym warto pamiętać?

Przed prasowaniem warto pamiętać też o kilku krokach. Przede wszystkim po zakończonym praniu dokładnie wytrzep koszulę i powieś ją na wieszaku, a nie bezpośrednio na linkach czy suszarce. Możesz też delikatnie porozciągać rękawy oraz przednią i tylną część. Pamiętaj również, że to, jak się prasuje koszule, ile czasu to zajmuje i jaki jest efekt końcowy zależy w głównej mierze od żelazka.

Jak uprasować koszulę – zacznij od detali

Od czego zacząć prasowanie koszuli? Pierwszy krok to rozpięcie guzików. Następnie przejdź od detali, czyli kołnierzyka i mankietów. Pamiętaj, że niektóre koszule mają specjalne usztywnienia, więc nie zapomnij, by nieco obniżyć temperaturę żelazka. Zacznij prasowanie od strony wewnętrznej, a następnie przejdź do części obejmującej kark.

Jak prasować rękawy koszuli, by uniknąć zagnieceń?

Dla osób, które nie mają doświadczenia w prasowaniu koszul, rękawy są uznawane za jedną z najtrudniejszych części m.in. ze względu na kanty mankietów. Jak prasować rękawy koszuli? Wystarczy pamiętać o tym, żeby nie przejeżdżać żelazkiem po krawędziach tylko zatrzymać się tuż przed nimi. Po wyprasowaniu rękawów z obu stron, rozłóż je na płasko w taki sposób, by grzbiety były wyprostowane - następnie rozprasuj kanty. Pamiętaj o tym, że prasuje się w kierunku od ramienia do szwu i mankietu.

Jak prasować koszule – kolejne kroki

Po wyprasowaniu najtrudniejszej części, czyli rękawów, możesz przejść dalej. Każdą połowę ubrania powinno się prasować osobno, wykorzystując do tego zaokrąglenie deski. Nie przejeżdżaj żelazkiem bezpośrednio po guzikach, ponieważ wysoka temperatura może je zniekształcić oraz przestrzeń między nimi nie będzie dobrze wyprasowana. Zamiast tego, użyj spiczastej części żelazka do precyzyjnego manewrowania w niewielkich przestrzeniach. Na sam koniec rozłóż część tylną (plecy) i wygładź ją.

 

Żelazko PHILIPS Azur GC4909/60

 

Jak szybko wyprasować koszulę?

Wydaje ci się, że prasowanie koszuli to bardzo żmudne i skomplikowane zajęcie? Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości cały proces zajmuje od 5 do 10 minut. Po zakończonym prasowaniu warto powiesić koszulę na wieszaku i zostawić ją w ten sposób przynajmniej na nieco dłuższą chwilę - dzięki temu unikniesz powstania na niej kolejnych zagnieceń. Pamiętaj, że trening czyni mistrza i z każdym kolejnym prasowaniem będzie ci to zajmować coraz mniej czasu. Jeśli jednak potrzebujesz gładkiej koszuli na już, skup się na najbardziej widocznych częściach, czyli przodzie, tyle i rękawach.

Jak prasować lniane koszule?

Len to naturalny materiał, który świetnie przepuszcza powietrze, dobrze absorbuje wilgoć i jest antyalergiczny. Niestety ubrania z niego wykonane bardzo szybko i łatwo się gniotą. Aby oszczędzić sobie pracy, pamiętaj o dobrym rozciągnięciu materiału zaraz po wypraniu. Samo prasowanie warto zacząć wtedy, gdy materiał jest jeszcze lekko wilgotny. Nie może on być całkowicie mokry, gdyż zniszczy to jego strukturę. Jeśli przeoczysz moment, kiedy ubranie będzie odpowiednio wilgotne, możesz je delikatnie zmoczyć np. za pomocą spryskiwacza z wodą. Specjaliści zalecają także prasowanie lnu przez bawełnianą szmatkę, żeby nie spalić materiału.

 

Żelazko TEFAL EasyGliss FV1845

 

Jak ważne jest odpowiednie żelazko do koszul?

Nie wyprasujesz skutecznie żadnego ubrania, jeśli będziesz mieć niesprawne żelazko. Jego stopa powinna być czysta i gładka, ponieważ zabrudzenia, przypalenia i rysy negatywnie wpływają na materiał. Dobrym wyborem będzie żelazko parowe do koszul, które dzięki generatorowi pary pozwoli szybciej i łatwiej usunąć zagniecenia. Gorące powietrze zmiękcza tkaninę, dzięki czemu łatwiej się wygładza. Takie żelazka mają wiele dodatkowych funkcji np. regulacja strumienia pary, dopasowanie do rodzaju materiału oraz różne strefy prasowania na stopie.

Które żelazko do prasowania koszul będzie najlepsze?

Skoro wiesz już, jak powinno się prasować koszulę, to pora sprawdzić, czym należy to robić. Modele, które warto wypróbować to m.in.:

  • żelazko parowe MESKO Adler AD 5032 – model posiada aż 5 funkcji, w tym prasowanie w pionie oraz na sucho. Posiada również ceramiczną stopę i wbudowany spryskiwacz.

 

Żelazko parowe MESKO Adler AD 5032

 

  • żelazko parowe BRAUN TexStyle 7 TS785ESTP – stopa tego żelazka wykonana jest z eloxalu – tworzywa, które świetnie nadaje się do prasowania różnych materiałów i wyróżnia się wysoką odpornością na zarysowania. Dodatkowo w zestawie dołączono specjalną nakładkę, która chroni najdelikatniejsze materiały przed zbyt wysoką temperaturą.

 

Żelazko parowe BRAUN TexStyle 7 TS785ESTP.

 

  • żelazko ADLER AD 5030 – zaletą tego modelu jest specjalny system antywapienny, który zapobiega gromadzeniu się wapna w otworach na parę. Chroni to ubrania przed zabrudzeniem i pozwala na dłuższe korzystanie z urządzenia. Do tego żelazko wyposażono w system umożliwiający samooczyszczenie.

 

Żelazko ADLER AD 5030

 

  • żelazko parowe SENCOR SSI 8840GR – oprócz zalet takich jak wbudowany spryskiwacz i system antywapienny, żelazko posiada termostat umożliwiający utrzymywanie pożądanej temperatury oraz regulację wyrzutu pary. Dodatkowo specjalna funkcja anti-drop zapobiega kapaniu wody na prasowane ubranie, dzięki czemu nie tworzą się na nim brzydkie zacieki.

 

Żelazko parowe SENCOR SSI 8840GR biało-zielone

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, w jaki sposób wyprasować koszulę. Pamiętaj o tym, że właściwa technika jest równie ważna co odpowiedni sprzęt.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock