Podpowiadamy, jak prać firanki w pralce, żeby się nie pogniotły i zachowały śnieżnobiały kolor.

Jak prać firanki? W pralce czy ręcznie?

Wybór między praniem ręcznym a w pralce automatycznej uzależniony jest od wskazań producenta. Dlatego też wyjątkowo istotne jest, by zawsze sprawdzać metkę dołączoną do materiału. Wiele osób jednak je odcina, w przypadku firan przede wszystkim ze względów estetycznych. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zdecydować się na pranie ręczne, które będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. A jeśli wiesz na pewno, że mogą być prane w pralce, ale nie pamiętasz, w ilu stopniach, wybierz program typu „delikatne”. Dokładniej temat tego, jak prać firanki w pralce, przedstawimy w dalszej części tekstu.

Zdecydowana większość nowoczesnych pralek wyposażona jest w program prania ręcznego. Dzięki temu bez względu na to, czy na metce znajdziesz właśnie takie wskazanie, czy „pozwolenie” na wykorzystanie automatu, to ten własnie tryb ręczny w pralce nie powinien uszkodzić firanek.

 

Jak prać białe firanki w pralce automatycznej? Wybór temperatury

Nawet jeśli twój automat jest wyposażony w tryb „pranie ręczne” lub „firanki”, to zawsze warto upewnić się, że jego ustawienia będą odpowiednie właśnie dla prania firanek. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na temperaturę; zbyt wysoka może doprowadzić do skurczenia się materiału oraz utracenia pięknego białego koloru. Najlepiej, by nie przekraczała ona 30 stopni; to najbezpieczniejsze ustawienie w przypadku, w którym metka została odcięta i wskazania producenta nie są znane.

 

Jak wyprać firanki, by się nie pogniotły? Wirowanie

Wysokie ustawienie wirowania to pewność, że tkanina zostanie bardzo dobrze odsączona z wody. Niektóre materiały po 1600 obrotach na minutę są wręcz suche i gotowe do schowania na półce. Tak duża prędkość oznacza jednak zdecydowanie bardziej intensywną pracę bębna; ubrania wraz z nim obracają się szybciej. To z kolei wpływa na ich zagniecenie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wyprać firanki, by ich nie pognieść, to zdecyduj się na wirowanie poniżej 1000 obrotów na minutę. Tak niskie wartości, jak 400 obr. będą wiązały się z całkowitym zmoczeniem tkaniny i koniecznością jej powolnego odciekania. Przy 800 możesz jednak liczyć na niższy poziom zawilgocenia i zdecydowanie mniej zagnieceń niż przy 1200, 1600 czy 2000. Jeżeli masz jednak czas na to, by pozwolić firankom powoli odcieknąć, to wypierz je z ustawieniem wirowania na 400 obr. i pozostaw w bębnie, aż odpłynie z nich większa część wody. Następnie ustaw pralkę na program, który wypompuje wodę z bębna.

 

jak prac firanki

 

Jak prać firanki, żeby były białe? Wybór proszku do prania

Druga kwestia dotycząca tego, jak prać firanki, to oczywiście wybór odpowiedniego detergentu. Choć materiałowi nie powinno zagrażać niebezpieczeństwo w przypadku użycia standardowego proszku lub kapsułki do prania białych tkanin, to warto postawić na delikatniejsze, „specjalistyczne” środki. To więc specjalne proszki do prania firanek, płyn do ich wybielania czy zmiękczający. Odpowiednie produkty ma w swojej ofercie np. marka Vanish.

Warto zwrócić także uwagę na „babciną”, domową metodę, jak prać firanki, żeby były białe: wykorzystanie sody oczyszczonej. Możesz przed rozpoczęciem prania w automacie namoczyć tkaninę w ciepłej wodzie (max. 30 stopni C) z dodatkiem sody. Będzie pełniła rolę naturalnego wybielacza; wystarczy, że zastosujesz proporcje 2 łyżki sody na 1 litr wody. Pozostaw firanki w tak przygotowanej miksturze na ok. 10 minut, po czym wypierz. 

Możesz także zrezygnować z namaczania i dodać do prania 3 łyżki sody oczyszczonej – wymieszaj ją z proszkiem do prania lub płynem do prania

Pamiętaj tylko, żeby piorąc białe firanki nie dorzucać do prania niczego w kolorowy wzór czy nawet haft. 

 

Jak wyprać firanki, by nie były pogniecione? Suszenie ma znaczenie

Wspomnieliśmy, że bardzo duży wpływ na liczbę zagnieceń ma poziom wirowania. Nie mniej istotna jest jednak metoda suszenia – szczególnie w przypadku długich firanek. Chcąc rozwiesić je na suszarce, by nie szorowały po podłodze, trzeba je złożyć; często na kilka części. A to może oczywiście powodować zagniecenia.

W przypadku firanek wykonanych z materiałów sztucznych można całkowicie zrezygnować z używania suszarki. Wystarczy zawiesić firanę bezpośrednio na karniszu. Przyniesie to podwójną korzyść; mokry materiał będzie sam siebie prostował dzięki ciągnięciu pod wpływem jego ciężaru w dół, a po pokoju rozpłynie się piękny zapach prania. Sztuczne włókna wykorzystywane do szycia firanek do między innymi poliester, nylon, żakard (wykonany z poliestru lub jego mieszanki z bawełną), woal (wykonany z mieszanki sztucznych włókien i bawełny) i tergal.

 

Bardziej kłopotliwe są pod tym względem materiały naturalne: to przede wszystkim jedwab i bawełna. Wykorzystywane są najczęściej przy produkcji firanek z organzy oraz tiulu. Te przy schnięciu na karniszu, szczególnie w przypadku wysokiej wilgotności materiału (niskim poziomie wirowania), mogą się rozciągnąć pod wpływem ciężaru wody. Warto więc suszyć je na suszarce, jednak starając się maksymalnie ograniczyć składanie.

Metod na to, jak prać białe firanki w pralce jest więc całkiem sporo. Zalecamy przetestowanie kilku rozwiązań – włącznie z tymi domowymi. Sprawdź, co sprawdzi się w przypadku twoich firan!

Więcej artykułów o dbaniu o dom znajdziecie w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock