Jesień to czas intensywnej pracy w ogrodzie – w końcu trzeba go przygotować na nadchodzącą zimę i kolejny sezon. Gruntowne porządki to podstawa. Dzięki nim ogród będzie się świetnie prezentował. W tym celu warto na bieżąco pozbywać się liści, opadających z drzew. To szczególnie ważne dla kondycji trawnika, ale też dla Twojego bezpieczeństwa – nikt nie chce poślizgnąć się na podjeździe przykrytym warstwą mokrych, gnijących liści. Jednak są pewne wyjątki, które pozwalają na pozostawienie ich w ogrodzie. Kiedy można to zrobić? Jak sprzątnąć pozostałą część ogrodu z zalegającego listowia? Podpowiadamy!

Czy pozbycie się opadłych liści jest konieczne?

Zdania, dotyczące sprzątania liści opadłych z drzew są podzielone. Jedni uważają, że nie ma potrzeby usuwania ich z ogrodu, podczas gdy inni twierdzą, że pozbycie się ich z trawnika jest konieczne. Prawda leży po obu stronach.

Bez obaw możesz pozostawić liście na rabatach. Będą dobrym schronieniem na zimę dla niewielkich zwierząt, np. jeży, oraz owadów. Dodatkowo stworzą naturalną warstwę zabezpieczającą dla roślin, chroniąc je przed mrozem, a także użyźnią glebę. Wiele też zależy od charakteru ogrodu. Liście, zalegające na rabatach zdecydowanie bardziej pasują do przestrzeni utrzymanych w naturalistycznym, sielskim stylu niż do eleganckich ogrodów.

Natomiast dobrze jest usuwać liście z trawników. Dlaczego? Główny powód to ochrona przed chorobami, np. pleśnią śniegową. Warstwa gnijących liści mogłaby zaszkodzić darni, ograniczając dopływ światła i powietrza. Bezwzględnie należy się ich pozbyć także z chodnika, podjazdów i ścieżek. Mokre, rozkładające się liście są śliskie i chodzenie po nich staje się niebezpieczne. Warto również sprzątnąć je z tarasu i wszelkich drewnianych elementów ogrodowej architektury, które mogłyby gnić razem z warstwą zalegających liści.  

Najlepsza pora na sprzątanie liści

Usuwanie opadłych liści z ogrodu zaplanuj na suchy dzień. Mokre trudniej jest zgarnąć i są ciężkie do przenoszenia, a do tego łatwo się na nich poślizgnąć. Dlatego nie sprzątaj ich o poranku, gdy często na ziemi zalega rosa. Lepiej przeznacz na to czas w południe lub po południu.

Sprzęt ogrodowy przydatny do sprzątania liści

Do pozbycia się opadłych liści nie możesz podejść z gołymi rękami. Przydadzą Ci się narzędzia oraz akcesoria, które przyspieszą i ułatwią całą pracę.

              Grabie ogrodowe

Najłatwiej jest sięgnąć po grabie ogrodowe, przeznaczone specjalnie do tej konkretnej czynności. Charakteryzują się szeroką głowicą z zębami, która najczęściej wykonana jest z elastycznego i lekkiego tworzywa sztucznego. To znacznie ułatwia pracę, podobnie jak wyprofilowany trzonek. Takie narzędzie sprawdzi się szczególnie na niewielkich powierzchniach.

Grabie do liści VERTO, 25 zębów

              Odkurzacz ogrodowy

Gdy do sprzątnięcia masz znaczną część ogrodu, a liści jest naprawdę dużo, użyj elektrycznego odkurzacza ogrodowego. W mgnieniu oka zbierzesz je w jedno miejsce. Takie urządzenie pozwala zaoszczędzić czas i energię. Model wyposażony w rozdrabniacz liści dodatkowo ułatwi całą pracę, ponieważ redukuje ich objętość, co ułatwia magazynowanie, ale też przyspiesza proces rozkładu, jeśli zdecydujesz się wykorzystać zebrane liście na kompost. Warto zauważyć, że odkurzacz ogrodowy to uniwersalne urządzenie, które przydaje się także do oczyszczania ogrodu również ze skoszonej trawy, resztek obciętych roślin, a nawet kamyków i ziemi z podjazdu, ścieżek czy chodników.

Odkurzacz ogrodowy NAC VBE300-AS-WS-CH

              Kosz ogrodowy

Uniwersalny w zastosowaniu kosz ogrodowy doskonale sprawdzi się do zbierania zgrabionych liści. Najlepszy będzie kosz, który łatwo się składa, a gdy jest nieużywany, zajmuje mało miejsca. Powinien też być wykonany z trwałych, wytrzymałych materiałów. Taki kosz nie rozerwie się nawet pod dużym ciężarem liści, a żadna gałązka z ostrym końcem nie będzie dla niego zagrożeniem. Świetnie, jeśli będzie też odporny na pleśń.

Kosz ogrodowy FISKARS Solid, 172 l

              Taczka ogrodowa

Bardzo dobrą alternatywą dla kosza ogrodowego jest taczka. Wygodnie przewieziesz w niej nawet dużą ilość liści, również mokrych i ciężkich. Wybierz lekką taczkę wykonaną z trwałych i solidnych materiałów. Zyskasz pewność, że posłuży Ci przez długie lata, nawet gdy będziesz jej używać do prac ogrodowych podczas niesprzyjającej pogody.

Kompostownik PROSPERPLAST Module, 2 segmenty, czarny, 800 l

Opadłe liście – do czego mogą się przydać?

Zebrane liście możesz wrzucić do brązowych worków na bioodpady, które następnie zabierze śmieciarka. Jednak zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykorzystanie ich na kilka sposobów we własnym ogrodzie. Świetnie nadają się na kompost, tworząc wraz z innymi organicznymi odpadkami żyzną glebę bogatą w wartościowe składniki mineralne. Jeśli jeszcze nie masz kompostownika, jesień to świetna pora, aby go założyć. Właśnie teraz w Twoim ogrodzie, podczas codziennych prac powstaje najwięcej cennych odpadków. Wybierz odpowiednio duży kompostownik, który sprosta Twoim potrzebom. Solidnie i estetycznie wykonany nie będzie straszył w ogrodzie, ale wtopi się w tło, dobrze spełniając swoją praktyczną funkcję. Warto też wykorzystać zebrane liście do ochrony roślin, ściółkując nimi rabaty. W ten sposób zabezpieczysz systemy korzeniowe przed niskimi temperaturami, a nawet mrozem.

Sprzątanie opadłych liści w ogrodzie nie musi przypominać syzyfowej pracy. Dobrze się przygotuj do jesiennych porządków, a praca na świeżym powietrzu okaże się naprawdę przyjemna.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com