Czasami ilość kosmetyków, które skrzętnie gromadzimy w ciągu roku, może przyprawić o ból głowy. W tegorocznym raporcie Gemius „E-commerce w Polsce 2020” aż 57 proc. internautów wymieniło kosmetyki i perfumy, jako najczęściej kupowane kategorie produktów! Największy problem pojawia się wtedy, gdy w mieszkaniu zaczyna brakować na nie miejsca, albo jest ich już tak wiele, że – dosłownie – zalegają w każdym kącie. Dlatego od czasu do czasu warto przeprowadzić solidne porządki i znaleźć kosmetykom odpowiednie miejsce. Dzięki temu pozbędziesz się produktów po terminie ważności oraz… zaoszczędzisz podczas kolejnych zakupów w drogerii. Dlaczego? Jeśli będziesz dobrze zorientowana we własnych zbiorach, nie kupisz kolejnego tuszu do rzęs albo drugiej pomadki w tym samym odcieniu.

 

Jak przechowywać kosmetyki, aby mieć wszystko pod ręką?

W kategorii przechowywanie kosmetyków” od dziesięcioleci prym wiodą kosmetyczki. Dawniej były to po prostu uszyte samodzielnie, szmaciane sakwy, wiązane wstążeczką lub zamykane na zatrzaski. Dziś kupisz kosmetyczkę o dowolnej wielkości i ogromnej różnorodności materiału wykonania. Dzięki temu wybór odpowiedniej kosmetyczki będzie zawsze trafiony – z innej skorzystasz podczas podróży, z innej na co dzień, a z jeszcze innej idąc na przykład na basen. Podczas wyboru odpowiedniej kosmetyczki kluczową kwestią są rodzaj i ilość kosmetyków, które zamierzasz w niej trzymać. Jeśli kupujesz kosmetyczkę na akcesoria do makijażu, upewnij się, że znajduje się w niej wiele kieszonek i przegródek, w których zmieszczą się choćby pędzle do makijażu.

 

Kosmetyczka damska, duża

 

Od kilku lat coraz popularniejsze stają się kuferki kosmetyczne. Dzięki sztywnej oprawie, kosmetyki wewnątrz są chronione przed uderzeniami i uszkodzeniem opakowania. W kuferkach znajdziesz też wiele przegródek i przedziałek, dzięki czemu bez problemu zmieścisz w nich produkty kosmetyczne o różnej wielkości.

Organizer na kosmetyki możesz też przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego pudełka po butach, herbacie czy szklane słoiki. Wystarczy, że okleisz je ozdobnym papierem lub pomalujesz farbami do szkła.

 

Kuferek rozkładany na kosmetyki

 

Gdzie przechowywać kosmetyki?

Jednym z największych grzechów kobiet, popełnionych wobec kolorowych kosmetyków, jest trzymanie ich w łazience. Przez panującą w pomieszczeniu wilgoć, wciąż zmieniające się temperatury, ciepło kaloryfera czy parującą wodę z mokrych ręczników w łazience rozwijają się bakterie, które przenoszą się z czasem na produkty do makijażu. Jeśli trzymasz w łazience na przykład pomadkę do ust, możesz zauważyć, że z czasem ona mięknie i rozpuszcza się, a pigment przestaje trzymać się na ustach tak długo, jak reklamuje producent. Przechowywanie w łazience szkodzi także kosmetykom do pielęgnacji twarzy, które zmieniają konsystencję i tracą swoje właściwości, czyli substancje aktywne. Jeśli więc chcesz, by twój make up był zawsze nieskazitelny, a kolorowe kosmetyki do makijażu dłużej zachowywały świeżość, czym prędzej znajdź im miejsce poza łazienką. W pomieszczeniu kąpielowym zostaw tylko produkty do mycia ciała oraz ewentualnie balsam, którego używasz zawsze po kąpieli.

 

Terminy ważności kosmetyków – dlaczego warto o tym pamiętać?

Czy wiesz, że okres ważności przeciętnego kremu do twarzy wynosi około 6 miesięcy, balsamu do ciała – od 6 do 12 miesięcy, a pomadki do 2 lat? Przy okazji porządkowania zbiorów kosmetycznych upewnij się także, czy nadal nadają się one do użytku. Niektóre kosmetyki, przez nieodpowiednie przechowywanie, mogą zepsuć się szybciej, niż założył to producent.

O terminie ważności konkretnego kosmetyku dowiesz się z jego opakowania, na którym – zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2003 roku o oznakowaniu opakowania produktu kosmetycznego – każdy producent jest zobowiązany do zamieszczenia informacji o terminie ważności kosmetyku. Może to być symbol PAO (ang. Period of Time After Opening – termin przydatności do użycia po otwarciu”) lub symbol Exp (ang. Expiration day – data przydatności”).

 

Pędzle do makijażu

 

Symbol PAO ma postać otwartego słoiczka kremu, a okres przydatności kosmetyku może być wyznaczony w miesiącach (np. 6M – ang. 6 months”), albo w latach (np. 2Y – ang. 2 years”). Exp, czyli okres przydatności do użycia, jest podany na produktach, których okres ważności wynosi 30 miesięcy lub więcej. Jeśli termin przydatności jest krótszy niż 30 miesięcy, producent kosmetyku powinien zamieścić na opakowaniu dokładną datę ważności.

Jeśli nie możesz odnaleźć któregokolwiek z podanych wyżej symboli na swoim kosmetyku, albo nadruk na opakowaniu już dawno się zatarł, możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów ważności kosmetyków, takich jak Świeżomierz, Cosmetic Calculator lub Cosmetics Wizard. Aby sprawdzić, kiedy dany kosmetyk został wyprodukowany oraz do kiedy możesz go używać, wystarczy że podasz markę produktu oraz kod z pudełka lub opakowania.

 

Dowiedz się także, jak przygotować swoją kosmetyczkę na jesień oraz jak wybrać pędzle do makijażu.