Pozbądź się rdzy z metalowego ogrodzenia

Przed malowaniem metalowego ogrodzenia, najpierw trzeba je odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności, należy usunąć luźną rdzę z powierzchni ogrodzenia, przeznaczonym do tego preparatem, dostępnym w sklepach. Jeżeli metal jest bardziej skorodowany warto sięgnąć po radykalniejsze środki – drucianą szczotkę lub papier ścierny. Można również skorzystać z wiertarki z drucianą ściernicą.

taśmy i folie malarskie

Oczyść ogrodzenie przed malowaniem

Po usunięciu rdzy, należy przejść do oczyszczenia, odtłuszczenia i osuszenia całej powierzchni ogrodzenia.  W  tym celu najlepiej sprawdzi się rozpuszczalnik lub benzyna ekstrakcyjna. Niewielką ilość preparatu trzeba nanieść na ściereczkę i przetrzeć ogrodzenie. Jeżeli stara farba jest już w złym stanie i łuszczy się odchodząc od ogrodzenia, należy ją usunąć i dopiero przejść do kolejnego etapu, tj. zmatowienia powierzchni przy pomocy papieru ściernego. Dzięki temu zabiegowi, świeża farba będzie lepiej się trzymać. Po wykonaniu tych kroków można przejść do właściwej części, jaką jest malowanie metalowego płotu .

materiały ścierne

Czego użyć do malowania metalu

Czym malować metal? Do wyboru jest kilka możliwości. Można użyć standardowego pędzla malarskiego, jednak proces, choć precyzyjny, będzie wtedy dość czasochłonny. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa rodzaje pędzli: płaski, do malowania większych powierzchni oraz okrągły, odpowiedni do malowania trudno dostępnych miejsc i przeznaczony do większości farb i impregnatów. Inną opcją jest wykorzystanie wałka malarskiego, którym pracuje się najbardziej wydajnie podczas malowania szerokich i płaskich płotów.

Alternatywnym  rozwiązaniem jest użycie pistoletu lakierniczego. Jest to zdecydowanie najszybsza metoda malowania, która polega na rozpylaniu farby pod wysokim ciśnieniem. Warto jednak wspomnieć, że w trakcie zużywa się dużo więcej farby, niż w przypadku malowania pędzlem. Co więcej, malowanie natryskowe wymaga dokładnego zabezpieczenia przed zabrudzeniem tych elementów ogrodzenia, które mają pozostać niepomalowane, oraz najbliższego otoczenia (podmurówki czy murowanych słupków).

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, którymi można pomalować metal. Różnią się między innymi czasem schnięcia oraz ilością warstw do nałożenia. Trzeba również wziąć pod  uwagę, czy farba wymaga wcześniejszego nałożenia produktu antykorozyjnego, czy już go ma w swoim składzie.

farby i lakiery

Farby przeznaczone do metalu, którymi można pomalować ogrodzenie to:

  • alkidowe, do każdego rodzaju metalu
  • alkidowo-uretanowe, przeznaczone przede wszystkim do żelaza i stali, na których farba tworzy elastyczną powłokę
  • chlorokauczukowe, przeznaczone do powierzchni żeliwnych, stalowych i z ocynkowanej stali
  • poliwinylowo-akrylowe, do powierzchni z ocynkowanej stali i aluminium
  • poliuretanowe, dwuskładnikowe farby do stali i żeliwa

Właściwe malowanie metalowego ogrodzenia – instrukcja

W pierwszej kolejności należy na całą powierzchnię nałożyć farbę gruntową oraz farbę podkładową. Dzięki temu farba dekoracyjna, którą kładzie się potem, będzie trwalsza.  Pierwsze dwie z wymienionych rodzajów farb nakłada  się w celu ochrony metalu przed uszkodzeniami oraz przed korozją, a także by zwiększyć przyczepność farby dekoracyjnej.

pędzel topex

Żeby proces malowania ogrodzenia był efektywny, należy go przeprowadzać w określonych warunkach. Warto wybrać do tego pogodny, ale nie upalny dzień, unikając potencjalnie niekorzystnych warunków atmosferycznych, deszczu, mgły, silnego wiatru. Malowanie najlepiej rozpocząć wcześnie rano, zanim jeszcze owady rozpoczną swoją dzienną aktywność zaczną się przylepić się do lepkiej powierzchni. Farbę należy rozprowadzać płaskimi, miękkimi ruchami, od góry do dołu, unikając zacieków i dążąc do uzyskania optymalnej grubości pokrycia. Zwykle potrzeba nałożenia przynajmniej dwóch warstw – chyba, że z instrukcji płyną inne wytyczne. Malowanie metalowego ogrodzenia nie jest trudne, jeśli pamięta się, że jest to proces, który składa się z następujących po sobie kolejno etapów:

  • odrdzewienia,
  • odtłuszczenia,
  • oczyszczenia ze starej farby,
  • zagruntowania,
  • położenia podkładu
  • i wreszcie – malowania właściwego.

Stosując się do powyższych instrukcji z łatwością pomalujesz metalowe ogrodzenie wokół swojego domu, przywracając mu piękny wygląd i przygotowując na kolejny sezon.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock