Co to jest kwas TCA – kwas trójchlorooctowy

W skrócie TCA – kwas trójchlorooctowy, znany bardzo dobrze dermatologom, kosmetologom i lekarzom medycyny estetycznej. Ale choć bardzo rzadko, pojawia się też w kosmetykach do stosowania w domu, jednak w stężeniu nieprzekraczającym 5%. Nic dziwnego, wyższe stężenia zarezerwowane są dla profesjonalistów, a to dlatego, że kwas TCA złuszcza głęboko i jest bezlitosny dla niedoskonałości.

 

Cicabio Creme,  krem łagodząco -odbudowujący, 40 ml  Bioderma

 

Kwas ten ma postać krystaliczną, która w kontakcie z powietrzem zmienia się w płyn, poza tym świetnie rozpuszcza się w wodzie. W medycynie i dermatologii stosowany do zabiegów usuwania zmian, na przykład brodawek a to dlatego, że w przeciwieństwie do kwasów owocowych, TCA powoduje koagulację białka. Działa więc silnie i w medycynie jest niezastąpiony.

W pielęgnacji, w niskich stężeniach sprawdza się jako kuracja odmładzająca, przeciwzmarszczkowa, wygładzająca i poprawiająca ogólny stan skóry. W gabinetach profesjonalistów stosuje się go w stężeniach od 20 do 50%. i w takiej postaci dociera głęboko, aż do warstwy podstawnej naskórka. Uszkadza więc żywe komórki naskórka i stymuluje głębsze warstwy do produkcji włókien kolagenowych, dlatego z czasem daje efekt jędrnej skóry.

 

PHT Zestaw do  domowej eksfoliacji  Ava

 

Działanie kwasu TCA

Kwas TCA owszem na początku niszczy, ale w efekcie działa silnie regenerująco i stymuluje naturalne procesy naprawy w skórze. Nowe komórki zastępują stare i cały cykl ich dojrzewania oraz złuszczania rozpoczyna się na nowo. To jak zastrzyk energii, dlatego jednorazowa kuracja jest tak skuteczna a jej efekty utrzymują się jeszcze długo po zabiegu.

Co ważne, kwas trójchlorooctowy ma bardzo szerokie spektrum działania, dlatego sprawdza się w walce z różnymi problemami. Wśród nich są przebarwienia o różnym stopniu nasilenia, oznaki starzenia skóry, trądzik, blizny i rozstępy. Do tego kwas ten można stosować nie tylko na twarz, ale na całe ciało tam, gdzie skóra wymaga mocniejszej pielęgnacji i wsparcia. Kiedy trądzik pojawia się na dekolcie i plecach, kwas TCA potrafi szybko pomóc i wyciszyć zmiany oraz złagodzić przebarwienia pozapalne oraz blizny. 

 

Bielenda Professional, krem do twarzy po zabiegach medycyny estetycznej, SPF50, 50 ml

 

Stosowanie kwasu TCA krok po kroku

Na czym polega zabieg złuszczania kwasem TCA? Procedura jest prosta i bardzo szybka. Kosmetolog lub lekarz nakłada na skórę jedną lub kilka warstw stężonego kwasu. Przez kilka minut skóra możne mocno piec lub szczypać, a w kolejnym etapie lekko bieleje, co związane jest z koagulacją białka, w końcu to kontrolowane poparzenie chemiczne. Po zabiegu, w ciągu kolejnych kilku dni, skóra ciemnieje, pęka i złuszcza się odsłaniając zupełnie nową i świeżą warstwę naskórka.

 

Mesauda Milano, BB Beauty Balm, nawilżający i ochronny krem BB 403 Tan, 30 ml

 

Jak dbać o skórę po złuszczaniu kwasem TCA?

Po tak głębokim zabiegu, skóra wymaga bardzo delikatnej pielęgnacji. Pierwsze tygodnie to czas na mocną ochronę przed promieniowaniem UV. Dlatego podstawą jest krem – bloker SPF 50. Bez niego nie wolno wychodzić na słońce, nawet w pochmurny dzień! Poza tym czas regeneracji powinien przebiegać bez niespodzianek i testów nowych kosmetyków.

 

SVR Sun Secure Blur SPF 50+, Ochronny krem, 50 ml

 

To raczej moment, by stosować łagodne formuły nawilżające i łagodzące lub specjalistyczne dermokosmetyki oparte na działaniu kwasu hialuronowego i mikroelementów. Zamiast odżywczych maseczek i serum, warto nałożyć na skórę maskę łagodzącą i potraktować ją jak jednorazową pomoc w trakcie kuracji. A kiedy skóra odzyska gładkość, poza wysokim filtrem warto ją chronić kremem BB o właściwościach nawilżających.

 

Oillan Balance, maseczka łagodząco-wzmacniająca

 

Kwas TCA – efekty

Kiedy najlepiej rozważyć złuszczanie skóry kwasem TCA? Otóż zabieg ten jest superskuteczny w przypadku zmarszczek, tych mimicznych, grawitacyjnych, właściwie każdych. A jego wygładzające działanie docenią wszyscy, którzy walczą z lwią bruzdą, kurzymi łapkami i poprzecznymi bruzdkami na czole.

Kolejnym efektem zabiegu, a jednocześnie wskazaniem by go wykonać jest trądzik grudkowo-krostkowy, który pojawia się najczęściej i dotyczy nie tylko nastolatków, ale również dorosłych. Na kwas bardzo dobrze reagują cery wiotkie, którym brakuje jędrności i elastyczności. Kwas TCA zadziała odmładzająco, a w przypadku blizn po trądziku, stanach zapalnych i innych niedoskonałościach czy urazach, potrafi być remedium. Nawet starsze i świeże blizny oraz rozstępy, szybko się zmniejszają pod wpływem kuracji kwasem i przestają być widoczne.

 

Physiogel Hypoallergenic, Codzienne Nawilżenie, żel do mycia twarzy, 2 szt.

 

Kwas TCA – przeciwwskazania

Peeling chemiczny skóry z pomocą kwasu trójchlorooctowego jak każde głębokie złuszczanie ma swoje ograniczenia. Nie można go stosować w przypadku chorób autoimmunologicznych, przewlekłych chorób wirusowych, alergii oraz nowotworów. Poza tym lekarze odradzają stosowanie kwasu wszystkim, którzy mają na skórze bardzo dużą ilość znamion barwnikowych.

Z kolei następnym przeciwskazaniem jest skłonność do powstawania bliznowców, czyli przerastania blizn, nawet tych najdrobniejszych. Dalej na liście jest atopia, otwarte rany, ciężka postać trądziku i jak zawsze przy kuracjach kwasami nie należy ich stosować w trakcie ciąży oraz karmienia piersią.

 

Ziaja PRO Krem złuszczający 5% kwas migdałowy + AHA 50ml

 

Na koniec warto zastosować się do wskazówek specjalistów i przed zabiegiem, przynajmniej przez dwa tygodnie w ramach przyzwyczajania skóry do złuszczania zastosować krem zawierający jeden z kwasów AHA, w stężeniu ok. 8 proc. Z kolei na kilka dni przed złuszczaniem nie wolno stosować zabiegów depilacji, kremów z retinolem, kosmetyków drażniących, ani gąbek i szczoteczek oczyszczających.

Więcej porad dotyczących kosmetyków oraz metod ich wykorzystywania znajdziecie w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia: Shutterstock