Jak oświetlić obraz na ścianie? Wybór rodzaju oświetlenia

Oświetlone obrazy kojarzą się przede wszystkim z muzeami oraz galeriami sztuki, a więc miejscami pełnymi klasy i elegancji. Nic więc dziwnego, że to forma ekspozycji dzieła, na którą decyduje się coraz więcej osób urządzających lub remontujących swoje mieszkanie. Taki jeden niepozorny element może w ogromnej mierze podkreślić luksusowy charakter wnętrza, a przy tym będzie pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale również praktyczną, czyli oświetleniową. Wybór lampy do obrazu jest niezwykle istotny: musi pasować do ogólnego wystroju pokoju, ale także być bezpieczna dla dzieła.

lamir 01350

Stały lub kilkugodzinny kontakt z ciepłem emitowanym przez żarówki może (po wielu latach, ale jednak) doprowadzić do zniszczenia obrazu, a dokładniej blaknięcia kolorów farb. To jeden z powodów, dla których w galeriach sztuki zakazuje się robienia zdjęć dziełom – przez światłoczułość produktów wykorzystywanych do malowania, błysk fleszy mógłby uszkodzić obrazy. Za wyjątkowo bezpieczne źródło światła uważana jest technologia LED, która generuje wyjątkowo mało ciepła. Ani żarówki, ani oświetlane przedmioty nie ulegają nadmiernemu nagrzaniu, co na potrzeby mieszkaniowe będzie odpowiednim wyborem do podświetlenia obrazu.

kinkiet biało srebrny

Jaką lampę do oświetlenia obrazu wybrać?

Kolejną istotną kwestią jest wybór rodzaju lampy mającej oświetlać wiszące na ścianie dzieła sztuki. Ogromna rozpiętość ich oferty znacznie utrudnia wybór, nie pomaga także specyficzne przeznaczenie: lampa nie ma rozświetlać całego pomieszczenia, tylko konkretną przestrzeń, by to właśnie na niej skupiała się uwaga. Zatem które rodzaje lamp będą najlepsze?

  • Kinkiety – zawieszone po obu bokach obrazu zapewnią dziełu równomierne podświetlenie, a przy tym, ze względu na szeroki wybór kloszy, same w sobie mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Co więcej, kinkiet ścienny to rodzaj lampy, który występuje w wielu podrodzajach różniących się funkcjonalnością. Dzięki temu bez problemu znajdziesz model na regulowanym ramieniu lub z możliwym do obracania kloszem, co znacznie ułatwi skupienie padającego światła na odpowiednim punkcie obrazu.

zd78 lampa ścienna

  • Reflektory – lampy techniczne wyróżnia fakt, że są zwykle ruchome, możesz więc dowolnie zarządzać ich kątem odchylenia od ściany czy poziomem przybliżenia do samego obrazu, a także kierunkiem padania światła.

industralna lampa

  • Lampa obrazowa (galeryjka) – jest rodzajem lamp przeznaczonym specjalnie do oświetlania dzieł sztuki. Charakteryzuje je podłużny kształt i kompaktowość (są niezwykle wąskie), dzięki którym nie odwracają uwagi od dzieła sztuki, a wyłącznie dyskretnie je oświetlają.

lampa ścienna anita

  • Spoty (reflektorki) – czyli niewielkie lampki występujące pojedynczo lub w formie listew, na których zostaje zamontowanych kilka spotów. Spot to z języka angielskiego „punkt” i właśnie to określenie najlepiej opisuje ten rodzaj oświetlenia: jest bardzo minimalistyczne, rzuca światło w konkretne miejsce jednym snopem. Co więcej, reflektorkami możesz dowolnie zarządzać, zmieniając kąt padania światła czy przesuwając je w innym kierunku.
  • Szyny – system szynowy polega na łączeniu w wybranych kierunkach pojedynczych listew, z których zwisają reflektorki. Dzięki temu możesz zawiesić jedną listwę z lampkami albo zbudować cały kompleks oświetleniowy, np. w kształcie prostokąta, dookoła ramy obrazu, lub wpinać jedną szynę w drugą w linii prostej, nad całym rzędem obrazów. Co więcej, pod szyny możesz podpinać dowolną liczbę lampek i to w wybranych przez ciebie punktach, a także w razie potrzeby je wypinać, przesuwać czy przenosić.

lampy ścienne i kinkiety

Na co jeszcze zwracać uwagę przy oświetleniu obrazu na ścianie?

Wybór technologii oświetlenia oraz lampy to już ogromny krok w stronę sukcesu, jakim będzie eleganckie podświetlenie ulubionego dzieła sztuki. Niemniej istotne będą jednak dwie dodatkowe kwestie:

  • Wskaźnik oddawania barw (CRI) – specjaliści wskazują, że obrazy powinny być podświetlane przez światło trzy razy jaśniejsze od głównego oświetlenia danego pomieszczenia. Wówczas odpowiednio się wyróżnia i dzieło pozostaje w centrum uwagi nawet przy włączonym głównym żyrandolu. Na jasność przekłada się nie tylko moc lampy czy żarówki, ale także barwa światła.

Zwracaj jednak uwagę nie na lumeny, a wartość kryjącą się pod skrótem CRI, czyli wskaźnik oddawania barw określany przez liczbę z zakresu od 0 do 100. 100 oznacza, iż kolory oglądanego pod tymże oświetleniem obrazu będą identyczne, jakby oświetlało go światło słoneczne. W przypadku dzieł sztuki powinno się wybierać źródła światła osiągające właśnie 100, ponieważ najlepiej prezentują się w naturalnym podświetleniu.

kinkiet dekoracyjny

  • Kąt padania światła – powinien wynosić 30 stopni, wówczas ryzyko występowania odbić światła zostaje bowiem odpowiednio zminimalizowane, a obraz zyskuje najbardziej efektowne oświetlenie. To bardzo ogólna wytyczna i regulacja kierunku lamp będzie indywidualna dla każdego dzieła sztuki, przyjmuje się jednak, że w przypadku masywnych szerokich ram należy dodać około 5 stopni, by wyeliminować powstanie cieni.

kinkiet sollux

Efektowne oświetlenie obrazu bez wątpienia wymaga odpowiedniego zaplanowania całej instalacji, przemyśl więc dodatkowo, z której strony chcesz go podświetlać. Po bokach sprawdzą się kinkiety, od góry: szyny lub galeryjki, a w rogach spoty.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com