Spis treści:

  1. Jak używać rozświetlacz?
  2. Jak nakładać rozświetlacz w płynie?
  3. Jak nakładać rozświetlacz w kamieniu?
  4. Jak nakładać rozświetlacz w sztyfcie?
  5. Jak nakładać rozświetlacz w kremie?

Jak używać rozświetlacz?

Często zapomina się o tym, że rozświetlacz jest kosmetykiem wielofunkcyjnym. Można używać go na kilkanaście różnych sposób, nakładając na twarz, a nawet ciało.

Jeśli lubisz delikatny glow, wybierz produkt o subtelnym błysku, bez widocznych brokatowych drobin. Wolisz błyszczeć? Nic trudnego, wielu producentów oferuje mocno rozświetlające produkty. Do jasnych karnacji poleca się kosmetyki w kolorze szampańskim, dającym efekt lekko połyskującej tafli.

Osoby, które lubią makijażowe eksperymenty, mogą wypróbować rozświetlacze opalizujące na różne kolory: różowy, błękitny, a nawet fioletowy. I ostatnia wskazówka: intensywność każdego z nich można stopniować, zatem lepiej jest budować efekt rozświetlenia powoli, ponieważ zbyt obfita ilość produktu może być trudna do usunięcia.

Rozświetlacz do powiek

Rozświetlacz to jeden z najlepszych zamienników cieni do powiek. Często sprawdza się w tej roli lepiej niż bronzer czy róż. Przed jego nałożeniem warto zastosować bazę pod cienie, której obecność zapobiegnie nieestetycznemu zbieraniu się produktu w załamaniach skóry.

Rozświetlacz można zaaplikować pędzlem (im bardziej puchaty, tym efekt błysku będzie delikatniejszy) lub palcem, delikatnie wklepując w powiekę. Sprawdzi się zarówno nałożony na całą powiekę, jak też lekko wklepany na jej środek.

Rozświetlacz w kąciku oka

Nakładanie kosmetyków rozświetlających w kąciku oka to jeden z bardziej niedocenianych makijażowych trików. Ta drobna innowacja może bowiem znacząco poprawiać jakość naszego makijażu, a nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani dużej znajomości techniki malowania.

Sztuczka polega na tym, by precyzyjnym pędzelkiem (najlepiej w kształcie drobnej kuleczki) nanieść odrobinę rozświetlacza w kącik oka, by nadać spojrzeniu świeżości. Ilość kosmetyku powinna być minimalna, by produkt nie znalazł się na nosie ani nie opadł na policzki. Ponadto warto uważać, by nie znalazł się on blisko gałki ocznej, co może powodować podrażnienie okolicy oka.

Rozświetlacz na kości policzkowe

Kości policzkowe to najpopularniejszy obszar stosowania rozświetlaczy. Nakładanie go tuż powyżej różu pozwala osiągnąć promienny, wypoczęty wygląd. Wiele osób ma jednak problem z właściwym zlokalizowaniem prawidłowego miejsca jego aplikacji.

Najprostszym sposobem jest kierowanie się linią brwi. Punktem wyjścia będzie miejsce tuż nad jej najwyższym punktem i przesunięcie odrobinę w dół. Palec lub pędzel do makijażu powinien znaleźć się dokładnie między kącikiem oka a linią włosów. Następnie przesuwamy go łagodnym łukiem w kierunku nosa. Powstały kształt powinien przypominać literę C.

Rozświetlacz na łuk brwiowy

Brwi można podkreślać na wiele różnych sposobów. W tym celu świetnie sprawdzi się również rozświetlacz, który sprawi, że makijaż będzie wyglądał na dopracowany i atrakcyjny wizualnie.

W aplikacji pomoże nam mały płaski pędzelek. Za jego pomocą delikatnie przeciągamy niewielką ilość kosmetyku pod łukiem brwiowym, maksymalnie od połowy jej długości aż do końca łuku.

Stosowanie rozświetlacza na wewnętrzną część brwi, ulokowaną blisko nosa, nieco mija się z celem, ponieważ zależy nam na uwypukleniu zewnętrznego kącika oka i optycznym podniesieniu brwi do góry. Alternatywnym sposobem byłoby zaaplikowanie kosmetyku lekko ponad łukiem brwiowym, na samym koniuszku brwi. To właśnie ta jej część wymaga zwykle delikatnego liftingu, dlatego też przede wszystkim o niej powinno się pamiętać podczas codziennego makijażu.

Rozświetlacz na nos

Stosowanie rozświetlacza na nos nie jest zbyt popularne, choć dla części osób może stanowić świetne uzupełnienie makijażu. Jego aplikacja powinna wyglądać następująco: palcem bądź precyzyjnym pędzlem rozpoczynamy nakładanie produktu mniej więcej od linii oczu aż do miejsca, w którym zaczyna się czubek nosa. Wszystko po to, aby zostawić miejsca na jego ewentualne wcześniejsze konturowanie po obu bokach oraz na koniuszku nosa.

Niestety, rozświetlanie okolicy nosa nie sprawdzi się u każdego. Powinny je przemyśleć zwłaszcza osoby, które mają skrzywioną przegrodę lub ich skóra mocno się w tym miejscu przetłuszcza.

Jak nakładać rozświetlacz w płynie?

Sposób aplikacji rozświetlacza w płynie zależy w dużej mierze od jego konsystencji oraz opakowania. Kosmetyki zaopatrzone w kroplomierz lub pipetę warto wcześniej nałożyć na grzbiet dłoni i stamtąd przetransferować za pomocą palca lub pędzla na skórę.

Stosowanie mocno płynnych konsystencji wymaga kontroli oraz precyzji, dlatego też im bardziej lejąca się formuła, tym bardziej należy uważać z jej aplikacją. Gęstsze konsystencje można próbować nakładać bezpośrednio na skórę, za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora. Rozświetlacz tego typu może wymagać utrwalenia innym produktem prasowanym.

 

Makeup Revolution Liquid Highlighter Rozświetlacz do twarzy Mermaid Scale 15ml

 

Jak nakładać rozświetlacz w kamieniu?

Kosmetyki w kamieniu pozornie wydają się łatwe w stosowaniu, ale i one mogą sprawiać niemiłe niespodzianki. Najważniejszą zasadą powinien być w tym przypadku umiar, ponieważ nawet mało błyszczące kosmetyki nałożone w dużej ilości potrafią dawać bardzo intensywny efekt, nie zawsze przez nas pożądany.

Nakładanie tej formy rozświetlacza może odbywać się za pomocą pędzla lub palca, którymi delikatnie wprasowujemy produkt w skórę. Im bardziej zbity pędzel, tym efekt błysku będzie bardziej wyrazisty. Puchate pędzle oraz te w kształcie miotełki dają efekt subtelnego rozświetlenia, idealnego na co dzień.

Jeśli potrzebujesz więcej błysku, spróbuj zaaplikować najpierw kosmetyk płynny, a potem wzmocnij uzyskany rezultat produktem prasowanym. Drugim sposobem jest aplikacja produktu na mokro, czyli spryskanie pędzla z nałożonym rozświetlaczem tuż przed naniesieniem go na skórę.

 

Paese, Wonder Glow Highlighter, rozświetlacz do twarzy, 7,5g

 

Jak nakładać rozświetlacz w sztyfcie?

Rozświetlacze w formie wykręcanego sztyftu mogą budzić pewną nieufność. Ta forma nakładania wydaje się być stworzona raczej do aplikowania produktu na ciało. Na rynku dostępnych jest jednak coraz więcej kosmetyków o miękkiej, wręcz maślanej konsystencji, które gwarantują piękny efekt subtelnego glow.

Produktów w sztyfcie najlepiej nie aplikować jednak bezpośrednio na skórę. Po pierwsze można w ten sposób naruszyć nałożone wcześniej warstwy makijażu, zwłaszcza jeśli rozświetlacz ma dość twardą konsystencję. Po drugie wiele sztyftów nie ma tak precyzyjnego, niewielkiego kształtu, by móc swobodnie operować nim na twarzy bez ryzyka nałożenia kosmetyku w niepożądane miejsca.

Z tego względu lepiej sprawdzi się aplikacja za pomocą palca (ciepło dłoni pomaga lepiej wpracować produkt w skórę) lub pędzla, który pozwoli na większą kontrolę podczas nakładania rozświetlacza.

 

Golden Rose, Highlighter Stick, rozświetlacz w sztyfcie 01 Bright Gold, 9,5 ml

 

Jak nakładać rozświetlacz w kremie?

Osoby, które lubią miękkie wykończenie makijażu, a nie chcą korzystać z kosmetyków płynnych, powinny zainteresować się rozświetlaczami w kremie. Produkty należące do tej grupy mogą być sprzedawane w formie żelu, musu, a nawet pasty. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza u osób posiadających skórę suchą.

Nakładanie rozświetlacza w kremie powinno być uwarunkowane rodzajem opakowania, które posiada. Kosmetyki w tubkach mogą być aplikowane palcami lub pędzlem. Produkty sprzedawane w słoiczkach nie są jednak tak higieniczne, więc warto byłoby je chronić od kontaktu z naszymi dłońmi.

 

Inika, Rozświetlacz mineralny w kremie 8ml

 

Skoro wiesz już o rozświetlaczach niemal wszystko, czas wybrać produkt, technikę, narzędzie i nadać twarzy kuszącego blasku!

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków kolorowych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia: Shutterstock