Smugi na ścianie po malowaniu – jak powstają i jak im zapobiegać?

Brzydkie smugi powstające podczas malowania ścian i sufitu to zmora początkujących malarzy ściennych. Można wskazać kilka głównych przyczyn powstawania takich mankamentów. Oto one:

  • źle dobrany wałek,
  • nierówna, nieprzygotowana powierzchnia ściany,
  • mokre podłoże,
  • zła konsystencja farby,
  • nieodpowiednie warunki w pomieszczeniu podczas malowania.

Jak widać, przyczyn może być wiele. Warto je znać, aby po kolei wykluczać czynniki powodujące powstawanie nieestetycznych smug po pociągnięciach wałka. Jeśli zaobserwujesz, że podczas pracy tworzą się zacieki, reaguj natychmiast. Na świeżej, mokrej farbie jesteś w stanie naprawić większość błędów. Gdy powierzchnia wyschnie, takie korekty nie będą już możliwe.

farby i lakiery

Optymalne warunki podczas malowania ścian

Jeśli chodzi o kwestię warunków w mieszkaniu, nie poleca się przeprowadzania remontów z malowaniem ścian podczas upałów oraz mrozów. To samo dotyczy kwestii wiatru, ponieważ przeciągi podczas malowania i wietrzenia mogą powodować powstawanie niedoskonałości.

Jak malować sufit wałkiem, aby uzyskać efekt bez smug?

Malowanie sufitu bez smug nie jest trudne, o ile będziesz pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przed przystąpieniem do odświeżania należy dobrze przygotować malowaną powierzchnię. Musi być ona odtłuszczona (np. za pomocą mydła malarskiego), oczyszczona ze starych powłok malarskich i umyta. Po wyschnięciu zadbaj o to, aby wszystkie pęknięcia zostały uzupełnione a powierzchnia wyrównana i odpylona przy pomocy szczotki. Istotną kwestią jest odpowiedni wybór wałka do malowania sufitu. Zwróć uwagę na długość włosia, wielkość narzędzia oraz materiał. Przy wyborze farby, kieruj się parametrami takimi jak odporność na wilgoć, możliwość mycia, wydajność i łatwość nakładania.

Długość włosia wałka dopasowana do podłoża

Jeśli chodzi o włosie, najkrótsze będzie doskonałe do malowania gładkich powierzchni, średniej długości lepiej pomaluje tynki oraz tapety, a najdłuższe świetnie nadaje się do surowych, chropowatych powierzchni, takich jak cegła i beton.

taśmy i folie malarskie

Typy wałków a rodzaje farb do malowania

Co do materiału, z którego wykonany jest wałek, do wyboru masz kilka opcji. Narzędzie musi być odpowiednio dopasowane do użytej farby:

  • wałek z gąbki – do farb olejnych,
  • sznurkowy – do farb lateksowych,
  • wałek z mikrofibry – do farb rozcieńczanych w wodzie.

Użycie matowej farby pomaga ukryć mankamenty

Podczas malowania warto zwrócić również uwagę na inne parametry farby, takie jak odcień oraz stopień połysku. Najczęściej do sufitu wybiera się jasne kolory, które mogą bardziej uwidaczniać błędy malarskie, w tym smugi. Matowe wykończenie pomaga nieco zatuszować takie mankamenty. Dlatego rezygnując z połysku, ułatwiasz sobie pracę i gwarantujesz lepsze efekty, a ewentualne nierówności stają się mniej widoczne.

Malowanie ścian wałkiem bez smug nie jest trudne

Przed rozpoczęciem malowania ścian pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi oraz innych powierzchni, których nie chcesz zabrudzić. Zasłoń meble, odsuń te elementy wystroju, które łatwo jest przemieścić. Okna i podłogi możesz zabezpieczyć za pomocą specjalnej folii malarskiej z taśmą. Gniazdka, listwy i włączniki również zaklej taśmą.

pędzle, wałki, kuwety

Odpowiednia technika malowania kluczem do sukcesu

Używając wałka, maluj równe pasy w kierunku z góry na dół. Zacznij od nakładania farby na suficie, następnie pokryj ściany. Aby ułatwić sobie pracę, w pierwszej kolejności pomaluj małe i kłopotliwe powierzchnie, przy których będziesz musiał zachować precyzję. Będą to okolice kontaktów, listew, a także narożniki. Kładąc pasy, staraj się, aby lekko na siebie nachodziły, nie dopuść do powstawania odstępów między nimi. Płynnymi i spokojnymi ruchami maluj ściany, aż pokryjesz całą powierzchnię.

Jak malować ściany wałkiem bez smug?

Równie istotny jest sposób obsługi samego wałka. Zastanawiasz się, jak malować ściany bez smugi zacieków? Zwróć uwagę na prawidłową technikę użycia wałka malarskiego. Pamiętaj, aby nie dociskać go zbyt mocno do pokrywanej powierzchni, ponieważ w ten sposób odciśniesz z niego część farby i spowodujesz powstawanie nieestetycznych plam. Za każdym razem, gdy nabierasz nową porcję farby, pozbądź się nadmiaru, korzystając z kuwety malarskiej lub specjalnej kratki.

black&decker wałek malarski

Jeśli przed malowaniem zaszpachlujesz i zagruntujesz ścianę, zwiększysz w ten sposób przyczepność farby i sprawisz, że będzie mieć ona mniej więcej taką samą chłonność na całej powierzchni ściany. Używaj odpowiednio dobranego wałka, pamiętaj o prawidłowej technice nakładania pasów i kolejności malowania. Ewentualne błędy koryguj na bieżąco.

Kup wszystkie niezbędne narzędzia malarskie: od wałka po farby, kuwety i taśmy oraz produkty zabezpieczające i skorzystaj z wyżej wymienionych porad, a łatwo i profesjonalnie odświeżysz każde pomieszczenie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock