Jak powstaje kolor?

Zanim przystąpicie do łączenia ze sobą kolorów, warto zastanowić się, czym jest kolor oraz jak powstaje. To, co widzimy jest obrazem, jaki tworzy się w mózgu, gdy do oka wpada światło odbite od przedmiotu, na który patrzymy. Kolor nie jest zatem obiektywną cechą światła, a jedynie subiektywnym wrażeniem zależnym od długości fal oraz wrażliwości ludzkiego oka, które reaguje na różniące się długością fal trzy kolory tj. czerwony, niebieski i zielony. Te trzy barwy po zmieszaniu ze sobą tworzą kolejne kolory.
Kolory mogą być odbierane jednocześnie w podobny i indywidualny sposób, mieszczący się jednak w ogólnie przyjętych normach. W przeciwnej sytuacji można mówić o daltonizmie, czyli nieprawidłowym rozróżnianiu kolorów.

Wybieranie kolorów

 

Barwa, jasność i nasycenie

Na to, jak postrzegamy kolor, ma również wpływ jego barwa, jasność i stopień nasycenia. Co to oznacza?

  • Barwa powstaje po zmieszaniu trzech podstawowych kolorów oraz kolejnych barw pochodnych. W zależności od użytych proporcji może powstać zupełni inna barwa. W ten sposób możecie uzyskać barwę żółtą, pomarańczową, fioletową, błękitną i wiele innych.
  • Jasność, czyli intensywność koloru zależy od ilości światła docierająca do ludzkiego oka. Pełna paleta intensywności np. koloru czerwonego może sięgać od bieli (pełnego światła), aż do czerni (braku światła).
  • Nasycenie określa w subiektywny sposób, w jakim stopniu kolor bazowy został zniekształcony przez inne barwy. Stopień nasycenia np. koloru czerwonego przedstawia różne odcienie od czerwonego, aż do szarości.

 

Kolory czyste, podstawowe i pochodne

  • Barwy czyste to barwy podstawowe i pochodne.
  • Barwy podstawowe można określić jako zestaw trzech podstawowych kolorów, których nie da się uzyskać przez zmieszanie innych kolorów ze sobą. Istnieje wiele teorii dotyczących określenie kolorów podstawowych. Jedna z nich obejmuje zestaw kolorów określany skrótem RGB, co oznacza, tłumacząc z języka angielskiego red - czerwony, green - zielony oraz blue - niebieski. Teoria RGB nawiązuje do kolorów, na które reaguje ludzkie oko. Jednak w sztuce i architekturze historycznie uwarunkowany i najczęściej stosowany przez projektantów i dekoratorów wnętrz jest zestaw obejmujący kolor żółty, niebieski i czerwony.
  • Przyjmuje się, że kolor żółty, czerwony i niebieski są zestawem kolorów podstawowych i po zmieszaniu ich ze sobą w odpowiednich proporcjach można pozyskać kolory dopełniające, czyli zielony, pomarańczowy, fioletowy.

Jak dobierać kolory w mieszkaniu?

Koło barw - relacje między kolorami

Koło barw to praktyczne narzędzie, pozwalające lepiej zrozumieć zachodzące relacje pomiędzy poszczególnymi kolorami i rezultatami łączenia tych kolorów. Pierwszy wykres kołowy stworzył Izaak Newton. Eksperymentując z rozszczepianiem światła za pomocą pryzmatu, wywnioskował, że dowolny kolor można uzyskać, mieszając w różnych proporcjach kilka tzw. kolorów pierwotnych (prymarnych). W 1704 r. wydał dzieło „Optyka”, w którym opublikował koło barw ukazujące geometryczną zależność między kolorami prymarnymi i ich pochodnymi.

Koło barw

Kolory dopełniające znajdują się po przeciwnych stronach koła. Mieszając ze sobą przeciwstawne barwy przecinające środek koła, wyodrębnicie barwę białą i czarną, te z kolei po zmieszaniu dadzą szarość. Koło barw jest zatem podstawowym narzędziem łączenia kolorów, w którym zestawiając obojętnie jakie kolory, zawsze otrzymacie zadowalający efekt.

Na kole umiejscowione zostały także kolory związane z dwoma rodzajami emocji. Po jednej stronie znajdują się ciepłe kolory, posiadające cechy aktywne tj. żółty, pomarańczowy i czerwony. Z kolei po drugiej stronie znajdują się barwy chłodne jak niebieski, fioletowy i zielony.

 

Jak łączyć kolory stosując koło barw?

Koło barw jest kluczem do zrozumienia zagadnień związanych z teorią kolorów, których znajomość odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu harmonijnych wnętrz. Jak zatem możecie wykorzystać we wnętrzach koło barw?

  • Tworząc kontrastowe zestawienia - łącząc ze sobą kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła, uzyskacie silny kontrast, pozwalający na podkreślenie określonego elementu aranżacji. Jednym z klasycznych i ponadczasowych połączeń jest bezpieczny zestaw bieli i czerni, które można przełamać wyrazistym kolorem. Warto podkreślić, że do bieli i czerni pasuje praktycznie każdy kolor.
    Innym przykładem kontrastowego zestawienia jest połączenie ze sobą koloru granatowego i musztardowej żółci np. na tle granatowej ściany ustawić musztardowe meble. Natomiast takie barwne duety jak turkusowy i pomarańczowy, czy różowy i żółty pozwalają uzyskać odważne i pełne energii zestawienie kolorystyczne idealne do wykorzystania w postaci dodatków.
  • Połączenie barw pokrewnych - jeśli cenicie urozmaicone wnętrza, połączcie ze sobą kolory pokrewne tj. kolory znajdujące na kole barw blisko siebie. Spoglądając na koło kolorystyczne bardzo łatwo zauważyć, że niebieski doskonałe łączy się z fioletem i błękitnym. Z kolei miłośnikom ciepłych, ale stonowanych tonacji spodoba się trio jasnej zieleni, żółci i pomarańczy, które często pojawia się w aranżacjach w stylu vintage.
  • Zestawienia monochromatyczne - uzyskanie jednolitej aranżacji jest coraz częściej wykorzystywane przez projektantów wnętrz. Nic dziwnego, spójna kolorystyka prezentuje się elegancko i komfortowo. Jak stworzyć monochromatyczne zestawienie kolorów? Wystarczy, jak połączycie ze sobą różne odcienie tego samego koloru. Chcąc uzyskać jasne, stonowane wnętrze wybierzcie biel, kość słoniową i piaskowy beż. W ten sposób możecie pomalować ściany, wybrać meble, a także pasujące do reszty wystroju dodatki. Innym równie ciekawym sposobem na monochromatyczną i wytworną aranżację jest zestaw kolorów w postaci brudnego różu, burgundowego i ciemnej czekolady z domieszką fioletu. Z kolei zestaw biel, szarość i dopełniające całość metaliczne dekoracje przypadną do gustu miłośnikom minimalizmu.

 

Wskazówki dotyczące dobierania kolorów w aranżacji wnętrz

Pomocne w odpowiednim łączeniu kolorów będą dla was również poniższe wskazówki:

  • Jasne, ciepłe kolory wizualnie powiększają przestrzeń, ponieważ mają zdolność odbijania światła. Z kolie ciemne i chłodne barwy optycznie zwężają pomieszczenie. Trik aranżacyjny: W długim, wąskim pomieszczeniu zmienicie proporcje, jeśli pomalujecie krótszą ścianę na ciemniejszy kolor. 
  • Wybierając różne kolory do wnętrza, pamiętajcie o tym, aby miały podobne nasycenie, dzięki temu aranżacja będzie bardziej harmonijna.
  • W tworzonych aranżacjach wprowadźcie barwę przewodnią, której dopełnieniem powinny być nie więcej niż 4 kolory. W ten sposób unikniecie chaosu.
  • Decydując się na tapetę i kolor na ścianach, postarajcie się, by odcień farby pasował kolorystycznie do tapety.
  • W odbieraniu kolorów ma także znaczenie ilość światła docierająca do oka. Im mniej go dociera, tym barwa wydaje się ciemniejsza. Trik aranżacyjny: Matowe powierzchnie więcej światła pochłaniają, sprawiając, że przestrzeń optycznie ulega zmniejszeniu, a gładkie, lśniące znacznie więcej go odbijają, czyli wizualnie powiększają.

Mieszkanie pastelowe

 

Psychologia barw - znaczenie barw we wnętrzach

Siła tkwi w kolorze, dlatego wybierając kolor do waszych wnętrz, pamiętajcie również o tym, że każdy kolor ma inne właściwości. Według psychologii barw poszczególnym kolorom można przypisać inne znaczenie:

  • Biel: Jasna barwa, który może mieć ciepłe, jak i chłodne zabarwienie. Działa uspokajająco, jednak użyta w nadmiarze może powodować wrażenie izolacji. Dlatego warto dopełnić ją innymi kolorami, które biel znacznie pogłębi. Biały jest jednym z popularnych kolorów używanych w nowoczesnych aranżacjach, zwłaszcza w stylu skandynawskim.
  • Szarość: Podobnie jak biel działa uspokajająco i pozwala osiągnąć równowagę. To uniwersalny kolor, na którego tle każdy kolor doskonale się prezentuje. Nadmiar szarości może jednak powodować przygnębienie. Najczęściej jest spotykany we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim (odcień jasnoszary), a także w nowoczesnych wnętrzach (odcień ciemnoszary).

Szara nowoczesna patera na ciasto

  • Beż: To kolor spokojny, wprawiający w dobry nastrój i wyciszający. Beż jest kolorem uniwersalnym, dobrze się prezentuje w każdym pomieszczeniu. Odcienie beżu połączone z szarościami i luksusowymi dodatkami to udana recepta na relaksujące, klasyczne wnętrze.
  • Brązowy: Zaliczany do kolorów ziemi, surowy, dojrzały. Stanowi doskonałe tło dla innych kolorów, nadaje wnętrzom przytulności.
  • Zieleń: Kojarzona z naturą ma cudowną moc terapeutyczną. Sprzyja myśleniu kreatywnemu, dodaje optymizmu, odpręża i przynosi ukojenie w stresujących sytuacjach. Ma wiele odcieni. Żywe zielenie spodobają się zwolennikom wyrazistych kolorów. Z kolei przygaszone czy chłodne równoważą aranżację.

Poroze zamszowe

  • Żółty: Kojarzy się z optymizmem i radością, dodaje energii. Ten kolor również sprzyja kreatywności i motywuje do działania.
  • Czerwony: Energetyczny, odważny, emocjonalny, pobudzający do działania. W nadmiarze może powodować agresje. To kolor dla odważnych, dlatego najlepiej stosować go z umiarem w postaci dodatków.

Czerwony koc

  • Różowy:  Kojarzony z empatią, przyjaźnią i wrażliwością. Uspokaja i wycisza, sprawdzi się sypialniach, damskich łazienkach i dziewczęcych pokojach.
  • Fioletowy: Elegancki, dostojny i luksusowy, najczęściej kojarzony z duchowością. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, jednak może powodować u wrażliwych osób melancholię i stany przygnębienia.
  • Niebieski: Nastrojowy, symbolizujący tęsknotę i nieskończoność. To chłodna barwa, zastosowana w nadmiarze może powodować smutek. Niebieski hamuje również apetyt, dlatego nie jest polecany do kuchni i jadalni. Doskonale nadaje się jako akcent kolorystyczny w postaci jeden pomalowanej ściany i dodatków.
  • Czarny: Kojarzony z tajemnicą i dostojeństwem, ale w kulturze zachodniej jest utożsamiany z żałobą. Zmniejsza optycznie pomieszczenie, zastosowany we wnętrzach na niewielkich powierzchniach podkreśli intensywność sąsiadujących kolorów. Wyrazisty efekt graficzny daje kontrastowe zestawienie bieli i czerni.

 

To jakimi barwami otaczamy się, ma duże znaczenie dla uzyskania określonego nastroju. Odpowiednio zestawione kolory odgrywają zatem istotną rolę w aranżacji wnętrz. Dzięki powyższym wskazówkom z łatwością uzyskacie ciekawe i zaskakujące zestawienia kolorystyczne w waszych domach i mieszkaniach. Jeśli jesteście ciekawi innych porad dotyczących aranżacji wnętrz, zaglądajcie do naszego działu Urządzam i dekoruję, a specjalnie wyselekcjonowane sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie na empik.com w nowej strefie Empik Design.