Co to jest twister? 

Twister to niezwykle kompaktowe urządzenie do ćwiczeń umożliwiające przede wszystkim modelowanie talii oraz spalanie kalorii. Charakteryzuje go okrągły kształt przypominający robota sprzątającego, a w przypadku części modeli: dodatkowe wyposażenie w dwie linki z ergonomicznymi uchwytami. Twistery mają zwykle średnicę około 30 cm i ważą nie więcej niż kilogram, dzięki czemu zarówno ich przechowywanie, jak i transportowanie są całkowicie bezproblemowe. Sprzęt ten z powodzeniem wsuniesz pod łóżko czy schowasz w szafie, a także przewieziesz w bagażniku lub na fotelu auta.

Niewątpliwą zaletą twistera jest fakt, że możesz używać go zarówno we własnym mieszkaniu, jak i na siłowni czy świeżym powietrzu. To sprzęt pozbawiony skomplikowanej elektroniki, a jego działanie oparte jest na sile twoich mięśni albo prostego mechanizmu, dzięki czemu niegroźna będzie mu zroszona rosą trawa.

Jak działa twister? 

Aby lepiej zrozumieć, co to jest twister, warto przyjrzeć się jego budowie oraz temu, jak działa. W najbardziej podstawowej wersji składa się z okrągłego talerza obrotowego. Trening na twisterze polega na odpowiedniemu skręcaniu ciała w talii przy jednoczesnym staniu na ruchomej powierzchni. Na rynku dostępne są również modele pokryte specjalnymi wypustkami (np. twister obrotowy marki Iso Trade). Wypustki te odpowiadają za masowanie stóp, a tym samym pobudzenie krążenia krwi w nogach.

 

Twister Obrotowy do Ćwiczeń Masażer Stóp Iso Trade

 

Jeszcze lepiej wyposażone twistery do ćwiczeń będą miały wspomniane linki z uchwytami (np. talerz z linkami Spokey Wild Twist V). Wówczas w trening zostają zaangażowane nie tylko mięśnie brzucha, ale także ramion i pleców, a same ćwiczenia są nieco łatwiejsze do wykonania (choć nawet w wersji podstawowej cechuje je wyjątkowa prostota). Najbardziej zaawansowane twistery mają dodatkowo wyświetlacz z licznikiem kalorii (jak model marki inSPORTline), informacją o czasie treningu, liczbą wykonanych powtórzeń czy przybliżonym poziomem spalenia tkanki tłuszczowej.

 

Spokey, Twister z linkami, Wild Twist V

 

Twister do ćwiczeń – efekty, których możesz się spodziewać 

Na samym początku należy zaznaczyć: wszystkie opisane efekty ćwiczenia na twisterze dotyczą regularnego korzystania ze sprzętu oraz zachowania przy tym właściwej diety (redukcyjnej lub na masę, jeśli oczekujesz przede wszystkim rozbudowania mięśni, ale przy tym zdrowej, a nie powodującej gwałtownego wzrostu tkanki tłuszczowej). Zatem: jakie efekty daje twister do ćwiczeń?

  • Modelowanie talii – intensywne skręty tułowia sprawią, że twoje wcięcie się pogłębi, a sylwetka w okolicy brzucha i pasa stanie się smuklejsza.
  • Spalanie kalorii i tkanki tłuszczowej – wzmożony wysiłek fizyczny przekłada się na wzrost poziomu spalania kalorii oraz tłuszczy, co po odpowiednio długiej serii ćwiczeń oznacza wyszczuplenie talii oraz brzucha.
  • Rozbudowa mięśni brzucha, ud i pośladków – podczas wykonywanych skrętów te trzy partie ciała intensywnie pracują, dzięki czemu budujesz ich mięśnie.
  • Rozbudowa mięśni rąk oraz pleców – ten punkt dotyczy przede wszystkim talerzy wyposażonych w linki, jednak i w przypadku twisterów bez nich będzie możliwa stymulacja mięśni tych części ciała, o czym więcej w akapitach przeznaczonych wykonywaniu ćwiczeń.
  • Pobudzenie krążenia krwi – w przypadku modeli z wypustkami, dzięki którym stopy są masowane, przy okazji rozluźniając zmęczone nogi.
  • Rozluźnienie kręgosłupa – długie siedzenie przed komputerem, stanie za ladą czy siedzenie za kierownicą szybko prowadzi do spięcia mięśni w okolicy kręgosłupa, a tym samym bólu pleców. Skręty wykonywane na talerzu mogą pomóc ci pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, rozluźniając te okolice.

 

nSPORTline, Twister z licznikiem, Twist Digital

 

Jak ćwiczyć na twisterze? 

Ćwiczenia na twisterze są wyjątkowo mało skomplikowane, wymagają bowiem wyłącznie wykonywania miarowych skrętnych ruchów tułowia. Należy stanąć na talerzu i kręcić biodrami raz w lewo, raz w prawo, tak by ciało obróciło się od pasa w dół, a klatka piersiowa pozostała nieruchoma. Skręt powinien być wykonany do oporu stawianego przez mięśnie brzucha, wówczas będzie odpowiednio efektywny. Pamiętaj przy tym, by nie odrywać stóp od twistera i starać się patrzeć prosto, trzymając głowę nieruchomo.

W przypadku twistera bez linek możesz ułożyć ręce wzdłuż ciała, oprzeć je na biodrach albo (kiedy chcesz wyćwiczyć także mięśnie ramion i pleców) unieść je na wysokość klatki piersiowej i zgiąć tak, by dłonie znajdowały się w jej okolicy. Wówczas wzmocnisz dodatkowo te partie ciała.

A jak ćwiczyć na twisterze z linkami? Możesz unosić je na boki, tak jakbyś chciał machać skrzydłami albo regularnie naciągać na wysokość klatki piersiowej. Bez względu na to, który model talerza wybierzesz, zadbaj, by trening trwał minimum 10 minut. Pamiętaj by tym, by ćwiczyć wyłącznie na boso albo w skarpetkach antypoślizgowych – znacznie ułatwi to utrzymanie równowagi na urządzeniu.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock