Co oznaczają wymiary opony? Gdzie szukać informacji?

Opony, które spełnią nasze potrzeby muszą być w pierwszej kolejności dopasowane do użytkowanego przez nas samochodu. Nie ma sensu poszukiwanie idealnego modelu, który finalnie okaże się niedostępny w potrzebnym nam rozmiarze. Gdzie sprawdzić wymiary opon, których potrzebujemy? Informacja znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu lub na rancie opon zamontowanych w nim fabrycznie.

Zawarty tam kod ma formę alfanumeryczną, np. 205/55 R16. Pierwsza, trzycyfrowa liczba wyraża zawsze szerokość opony, podaną w milimetrach. Kolejna liczba oznacza profil opony. Wartość ta nie jest podana w milimetrach, ale jako procent szerokości opony. Bazując na powyższym przykładzie będzie to 55% z 205 mm. Litera „R” nie wskazuje na rozmiar, ale na typ konstrukcji opony. W zdecydowanej większości pojazdów użytkowanych na drogach publicznych na oponie znajdziemy właśnie oznaczenie „R” (radial – radialny). Liczba stojąca za tą literą oznacza rozmiar felgi, na który przeznaczona jest opona.

opona zimowa vredestein

Wybór opony – jak czytać oznaczenia opon?

Znając wymiary opon, możemy skupić się już na naszych potrzebach. Po pierwsze zastanówmy się, czy potrzebujemy opon sezonowych (letnich lub zimowych) czy może całorocznych? Druga opcja może okazać się atrakcyjna dla osób pokonujących w ciągu roku niewielkie dystanse, głównie w przestrzeni miejskiej. Atutem takiego rozwiązania jest brak konieczności przeprowadzania sezonowej wymiany ogumienia i tym samym ponoszenia jej kosztów. Wadą jest słabsza wydajność opon całorocznych w odniesieniu do opon sezonowych (do letnich latem i zimowych zimą). Jeżeli jeździmy sporo, pokonujemy długie dystanse i zależy nam na bezpieczeństwie, powinniśmy posiadać dwa komplety ogumienia, dostosowane do aktualnej pory roku.

Jakie oznaczenie opony wskazuje, czy jest ona letnia czy zimowa? Jest to symbol płatka śniegu wpisanego w górski szczyt (3PMSF - Three Peak Mountain Snow Flake), który zaświadcza, że opona przeszła rygorystyczne testy w zimowych warunkach pogodowych. Warto pamiętać jednak, że symbol ten mogą posiadać zarówno opony zimowe jak i całoroczne. W przypadku tych drugich na rancie opony powinno znajdować się dodatkowe oznaczenie np. „All weather”, „All seasons” czy „4Seasons”. Opony letnie nie posiadają takich oznaczeń. Niektóre modele, by nie pozostawić nabywcy wątpliwości, są oznaczane symbolem słońca lub chmurki z padającym deszczem.

Goodyear 4seasons


Popularne rozmiary opon zimowych:

opony zimowe 245 45 r18 opony zimowe 225 55 r17 opony zimowe 225 50 r17
opony zimowe 225 45 r17 opony zimowe 215 65 r16 opony zimowe 215 60 r16
opony zimowe 215 55 r17 opony zimowe 215 55 r16 opony zimowe 205 55 r17
opony zimowe 185 65 r15 opony zimowe 185 60 r15 opony zimowe 175 65 r14

Opony – indeks prędkości i indeks nośności

Oznaczenia opon zapisane na jej rancie kryją wiele innych parametrów, które mogą być istotne dla kierowców. Jeżeli np. często przewozimy ciężkie przedmioty lub lubimy szybką jazdę, ważnymi dla nas oznaczeniami będą indeks nośności opon oraz indeks prędkości. Indeks nośności wskazuje na maksymalne obciążenie, jakie może zostać przyłożone do opony podczas jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością (o tej wartości informuje z kolei indeks prędkości). Indeksy te są wyrażane kodem, zapisywanym zaraz za kodem rozmiaru. Dwucyfrowa liczba pozwala odczytać maksymalne obciążenie, jakie może przenieść pojedyncza opona (nie cały komplet). Aby poznać wartość w kilogramach, trzeba jednak skorzystać z tabeli pozwalającej rozszyfrować indeks.

Przykładowo, jeżeli znajdziemy na oponie liczbę 89, oznacza to, że opona może przenieść ciężar 580 kg. Tabele indeksów są dostępne w sklepach i warsztatach oponiarskich, można je także znaleźć w internecie. Indeks prędkości to wartość wyrażana literą, stojącą zaraz za indeksem nośności. Tu także potrzebujemy tabeli, by dowiedzieć się, z jaką maksymalną prędkością możemy podróżować, użytkując daną oponę, by było to bezpieczne. Przykładowo oznaczenie S oznacza prędkość maksymalną rzędu 180 km/h, a oznaczenie T – 190 km/h. Jeżeli zatem poszukujemy opon do szybkiej jazdy lub ogumienia, które zniesie duże obciążenie, pamiętajmy o sprawdzeniu powyższych indeksów. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz przyspieszonego zużycia opon.

Riken Snow

XL, runflat, rant ochronny opony – co oznaczają te terminy?

Niektóre opony posiadają pewne szczególne cechy, które bywają w różny sposób oznaczane przez producentów. Podczas zakupów na empik.com skorzystaj z filtrów dostępnych przy danych rodzajach opon, dzięki którym możemy sortować opony według posiadanych przez nie cech specjalnych. Kierowcy często poszukują np. opon wzmacnianych, czyli potrafiących znosić większe obciążenie niż wymaga tego minimum, określane przez przepisy. Takie opony są bardziej odporne na zużycie oraz przebicie, choć często te zalety łączą się z generowaniem większego hałasu i zużycia paliwa podczas jazdy. Producenci najczęściej oznaczają opony wzmacniane kodem XL lub REINF (skrót od „reinforced”), ale bywają także inne oznaczenia. Stąd poszukując takiego ogumienia warto skorzystać z wspomnianej wyszukiwarki.

Podobnie jest z oponami typu Run Flat, które niemal każdy producent oznacza w inny sposób. Tu również pomoże wyszukiwarka. Czym są opony Run Flat? Umożliwiają dalszą jazdę po przebiciu. Stosuje się je w autach posiadających elektroniczny system kontroli ciśnienia. W przypadku przebicia, kierowca otrzymuje komunikat o usterce. Może jednak kontynuować jazdę z odpowiednią prędkością, np. by dojechać do najbliższego warsztatu. Szukając opon dla siebie, warto sprawdzić, czy nasz samochód jest wyposażony w system umożliwiający montowanie opon Run Flat.

Innym przykładem szczególnej cechy opony jest posiadanie przez nią rantu ochronnego. Jest to dodatkowe wzmocnienie, zabezpieczające felgę przed uszkodzeniami. To bardzo ważna cecha, zwłaszcza gdy zależy nam na dobrym stanie i wyglądzie naszych felg. Obecność rantu łatwo zweryfikować, oglądając oponę. Jeżeli jednak szukamy opon na stronie Empiku, zaznaczmy odpowiednią opcję w filtrach.

Bridgestone Blizzak z rantem

Homologacja opon – co to znaczy?

W przypadku niektórych pojazdów, producenci samochodów rekomendują korzystanie z konkretnych modeli opon. Są to opony homologowane do danej wersji auta. Najczęściej na taki krok producenci decydują się w przypadku modeli klasy premium, o wysokich osiągach. Takie pojazdy muszą korzystać z opon o odpowiednich parametrach, by jazda z wykorzystaniem ich maksymalnych możliwości była bezpieczna. Czy istnieje oznaczenie opony wskazujące na jej homologację? Oczywiście tak, każdy producent pojazdu ma jednak własny sposób oznaczania homologowanych opon. Przykładowo, w przypadku BMW na oponach z homologacją znajdziemy charakterystyczną gwiazdkę. W przypadku Mercedesa, będą to kody M0, M01 lub M0E. Przed zakupem opon warto zatem sprawdzić, czy do naszego modelu samochodu nie są przypisane opony homologowane. Wówczas warto skorzystać z zaleceń producenta pojazdu lub poszukać opon na niezależnym rynku o parametrach maksymalnie zbliżonych do homologowanych.

opony continental wintercontant

Więcej podobnych poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com