Jak wyczyścić grill i kiedy najlepiej to robić? 

Aby zawsze łatwo i skutecznie usunąć pozostałości po posiłku w ogrodzie, grill należy myć wkrótce po jego użyciu. Gdy wszystkie potrawy zostaną już zdjęte z rusztu, pozostaw na jakiś czas tlący się ogień, aby za jego pomocą wypalić resztki tłuszczu. Następnie wygaś grilla i odczekaj chwilę. Zanim ruszt i pozostałe elementy zdążą całkowicie ostygnąć, przygotuj potrzebne akcesoria: miskę z ciepłą wodą, specjalną szczotkę do czyszczenia grilla i odpowiedni płyn do mycia.

 

Grill węglowy ACTIVA Angular 11245C - ruszt żeliwny

 

W pierwszej kolejności usuń niewykorzystany węgiel wraz z popiołem, np. za pomocą metalowej łopatki. Niektóre modele są wyposażone w elementy ułatwiające to zadanie, np. specjalną dźwignię lub koszyczek, w którym zbiera się popiół. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć pobrudzenia ubrania i skóry. Pamiętaj, aby nie wyrzucać gorącego popiołu bezpośrednio do worka na śmieci ani do kontenera – najpierw musisz pozwolić mu zupełnie wystygnąć.

Następnie możesz przejść do kolejnego etapu – czyszczenia rusztu z pozostałości tłuszczu. Na koniec zostanie mycie i suszenie obudowy i wszystkich elementów, które tego wymagają.

Jak wyczyścić ruszt z grilla – instrukcja krok po kroku 

Po co w ogóle czyścić ruszt? Jeśli zostanie na nim zaschnięta warstwa tłuszczu, prawdopodobnie przy kolejnym grillowaniu potrawy przejdą zapachem spalenizny, będą nieapetyczne, a nawet szkodliwe dla zdrowia. Poza tym brak regularnego czyszczenia może znacznie skrócić okres jego użytkowania.

Lekko ostudzony ruszt łatwo oczyścisz za pomocą specjalnego sprzętu. Osadzona na długim wyprofilowanym trzonku szczotka do grilla ma wszystkie niezbędne elementy: metalowe włosie z mosiądzu, gąbkę z tworzywa sztucznego i skrobak ze stali szlachetnej. Poszczególne części ułatwiają usunięcie brudu nawet z trudno dostępnych miejsc i umożliwiają dokładne wyczyszczenie rusztu. W sprzedaży dostępne są również małe szczotki, których niewielkie rozmiary poprawiają precyzję czyszczenia.

 

Szczotka do czyszczenia grilla ACTIVA, 38 cm

 

Na trudniejsze zabrudzenia – specjalistyczny płyn do czyszczenia grilla 

Do usunięcia uporczywych zabrudzeń użyj dedykowanego środka chemicznego do mycia rusztu. Taki detergent dostępny w wygodnej butelce z pompką lub w sprayu dobrze poradzi sobie z pozostałościami tłuszczu.

Zwróć uwagę na to, aby wybrany produkt nadawał się do czyszczenia materiału, z którego wykonany jest ruszt twojego grilla. Kupując profesjonalny płyn do usuwania tłuszczu i brudu z emalii czy stali nierdzewnej zyskujesz gwarancję, że pozbędziesz się zabrudzeń, nie uszkadzając przy tym czyszczonej powierzchni.

Po skończonym czyszczeniu przetrzyj ruszt za pomocą czystej wilgotnej ściereczki, aby usunąć pozostałości detergentu. Następnie osusz go, używając ręcznika papierowego. Gdy grill całkowicie wyschnie, możesz wytrzeć jego obudowę przy użyciu szmatki zmoczonej ciepłą wodą.

 

Płyn czyszczący do grilli i kominków LANDMANN, 750 ml

 

Konserwacja grilla – co warto o niej wiedzieć? 

Oprócz regularnego i dokładnego czyszczenia grilla z resztek tłuszczu, jedzenia, popiołu i węgla warto zadbać o jego odpowiednią konserwację. Jak to zrobić? Na wyczyszczony i całkowicie wystudzony ruszt należy nałożyć odrobinę oleju jadalnego. Możesz to zrobić za pomocą pędzelka silikonowego lub ręcznika papierowego. Dobrze jest taki zabieg wykonać kilka razy w roku.

Po skończonym sezonie dokładnie wyczyść wszystkie elementy grilla, następnie je osusz i zaimpregnuj. Aby zabezpieczyć grill przed niekorzystnym działaniem wilgoci, rozważ zakup specjalnego pokrowca. Dobra izolacja od niekorzystnych warunków atmosferycznych przedłuży czas użytkowania i zapobiegnie rdzewieniu metalu.

Pokrowiec na grill ogrodowy – praktyczne i wygodne przechowywanie 

Wykonany z polietylenu pokrowiec zabezpiecza sprzęt przed kurzem i wilgocią, a także promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego też nadaje się do przykrywania grilla stojącego w garażu, w piwnicy, ale też w ogrodzie. Płachta szczelnie zamykana na suwak lub sznurek, dobrze sprawdzi się podczas przechowywania grilla poza sezonem i sprawi, że przez wiele lat będzie on bezproblemowo służył i nie ulegnie uszkodzeniom pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

 

Nature Pokrowiec na grill ogrodowy, 120x75x80 cm

 

Regularne czyszczenie i konserwacja grilla – klucz do sukcesu 

Gdy już wiesz, jak czyścić grill, pozostaje tylko wyposażyć się w profesjonalną szczotkę do rusztu, płyn do mycia, gąbki i ściereczki. Pamiętaj, aby zawsze po skończonym grillowaniu dokładnie usunąć pozostałości popiołu, węgla, jedzenia oraz tłuszczu, wymyć ruszt używając szczotki i płynu, potem przetrzeć wilgotną ścierką i osuszyć. Dodatkowo przechowywanie grilla pod przykryciem pomoże zapobiec jego zabrudzeniu i zamoknięciu, tym samym zabezpieczając przed korozją.

Pamiętaj, że odpowiednio i regularnie wykonywane zabiegi pomagają zachować twój sprzęt w dobrej kondycji i sprawią, że przez wiele lat będziesz mógł z niego korzystać. Znajomość podstawowych zasad, technik czyszczenia i konserwacji grilla węglowego przedłuży jego żywotność oraz pozwoli na przygotowywanie smacznych i zdrowych potraw. Ciesz się możliwością wspólnego grillowania z rodziną i znajomymi. Utrzymywany w czystości grill z pewnością nie sprawi ci żadnych przykrych niespodzianek podczas użytkowania i za każdym razem będzie tak samo sprawny, jak przy pierwszym uruchomieniu.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock