Pielęgnacja cery z zaskórnikami – podstawowe zasady

Aby cieszyć się gładką cerą, twoje działania w walce z zaskórnikami muszą być przede wszystkim systematyczne. Pomocne będą też odpowiednie kosmetyki, dzięki którym utrzymasz efekty na dłużej. Zanim jednak zaczniesz świadomą pielęgnację, powinieneś wiedzieć, czym w ogóle są zaskórniki.

Zaskórniki to zmiany skórne, nazywane często wągrami lub kaszką. Występują w dwóch formach – otwartej (w postaci czarnych kropek, czyli wągrów) i zamkniętej (ledwo widoczne, podskórne, ale wyczuwalne krostki, przypominające kaszkę). Pojawiają się w okolicy strefy T, czyli czoła, nosa i brody, a tworzą się w wyniku zapchania ujść gruczołów łojowych. Powstają na skutek złej diety, nieodpowiedniej higieny, stresu lub są kwestią genetyki.

Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim – nie wyciskaj! Możesz tym uszkodzić skórę i doprowadzić do stanu zapalnego, którego znaczniej trudniej będzie ci się pozbyć. Najlepiej zadbać o skórę, stosując kilka podstawowych kroków pielęgnacyjnych, a mianowicie: oczyszczanie, złuszczanie, pielęgnacja i nawilżenie.

Skóra z zaskórnikami: oczyszczanie przede wszystkim

Oczyszczenie to podstawa pielęgnacji każdej skóry, niezależnie od jej problemu. Płyny micelarne, mleczka do demakijażu czy pianki do mycia twarzy stosowane powinny być przez ciebie zarówno rano, jak i wieczorem. Kupując te produkty koniecznie wybierz łagodne preparaty albo przeznaczone konkretnie do cery z zaskórnikami. Unikaj agresywnie działających składników, aby nie podrażnić skóry i nie doprowadzić do jej przesuszenia.

Aby dodatkowo oczyścić skórę, stosuj peelingi do twarzy, które skutecznie złuszczą martwe komórki naskórka – dzięki temu nie będzie on zalegać, zapychając gruczoły łojowe. Produkty tego typu występują w różnych wariantach, które należy dobrać do potrzeb swojej skóry. Jaki peeling do twarzy wybrać?

  1. Peeling mechaniczny – czyli kosmetyk występujący najczęściej w postaci lekkiego żelu, który dzięki zawartym w nim drobinkom, ściera martwy naskórek podczas masażu twarzy. Jest skuteczny, jednak nie nadaje się dla skóry ze świeżymi wypryskami, ponieważ może je podrażnić i spowodować rozprzestrzenianie się bakterii, a w efekcie pogorszenie stanu skóry. Decydując się na ten rodzaj peelingu, warto wybrać na przykład Face Scrub Watermelon marki Nacomi, który nie tylko złuszczy naskórek z twarzy, ale też nada się do peelingu ust.

 

Nacomi, Face Scrub, peeling oczyszczający Watermelon, 80 g

 

  1. Peeling enzymatyczny – złuszcza martwy naskórek, rozpuszczając go na skórze. Choć brzmi to dość drastycznie, jest o wiele łagodniejszy od mechanicznego lub kwasowego wariantu tego kosmetyku. Produkt oparty na enzymach roślinnych i ziołowych nada się nawet do podrażnionej skóry oraz tej z aktywnym trądzikiem, ponieważ do skutecznego działania nie wymaga tarcia, a jego forma przypomina maseczkę. Dobrym wyborem będzie na przykład produkt z linii MyBeauty – peeling enzymatyczny marki Miya.

 

Miya myBEAUTYpeeling 60ml peeling enzymatyczny 60ml

 

  1. Peeling kwasowy – to najbardziej skuteczna i najsilniejsza forma peelingu. Nie nadaje się jednak do skóry wrażliwej, suchej czy podrażnionej. Może być też uczulający, dlatego przed stosowaniem kwasów koniecznie zrób próbę alergiczną. Jeżeli jednak twoja cera nie jest wrażliwa, możesz wykonać taki peeling raz na jakiś czas i skutecznie walczyć z zaskórnikami, na przykład z produktem marki The Ordinary AHA + BHA.

 

The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling

 

Skóra sucha z zaskórnikami: prawidłowe nawilżanie

Popularnym niegdyś domowym sposobem na zaskórniki było wystawianie twarzy na słońce bądź przecieranie skóry alkoholem, na przykład drażniącym naskórek spirytusem salicylowym – było to jednak ogromnym błędem! Zaskórniki tworzą się właśnie między innymi z braku odpowiedniego nawilżenia, a „zasuszanie” ich w ten sposób tylko pogarsza sprawę.

 

Apis, Cannabis Home Care, krem łagodząco-regenerujący na bazie oleju konopnego

 

Skóra z zaskórnikami potrzebuje sporej dawki nawilżenia rano i wieczorem, oczywiście po uprzednim jej oczyszczeniu i usunięciu pozostałości makijażu i innych kosmetyków. Jeśli dodatkowo jest naturalnie sucha, bo taki masz typ cery, codziennie stosuj nawilżające kremy do twarzy, zaczynając od lżejszego na dzień i mocniej skoncentrowanego produktu przeznaczonego na noc. Doskonałym wyborem będzie tutaj enzymatyczny krem do cery z zaskórnikami marki Tołpa, który sprawdzi się w porannej i wieczornej pielęgnacji, stosowany zamiennie na przykład z kremem łagodząco-regenerującym marki Apis.

 

tołpa, dermo face sebio, enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom

 

Jak dbać o cerę z zaskórnikami? Dobór kosmetyków

Poza regularnym peelingiem, nawilżaniem i oczyszczaniem, warto podarować swojej skórze rozszerzoną pielęgnację. Jak dbać o cerę z zaskórnikami? Możesz nakładać maseczki i sera, które nie tylko wspomogą walkę z zaskórnikami, ale też będą odprężającym wieczornym rytuałem.

Jakie kosmetyki do cery z zaskórnikami będą odpowiednie?

Przede wszystkim delikatne, złuszczające i nawilżające – te cechy powinny mieć produkty dostosowane do cery podatnej na wągry. Na rynku dostępne są na przykład specjalne plastry, które stworzyła między innymi marka Garnier (Skin Naturals przeciw zaskórnikom). Nakładane na konkretne partie twarzy pozbywają się zgromadzonych w tym miejscu grudek.

 

Garnier Skin Naturals Plastry przeciw zaskórnikom z aktywnym węglem 4 szt.

 

Decydując się na zakup produktów do pielęgnacji skóry z zaskórnikami, dobrze jest wybrać dermokosmetyk bogaty na przykład w witaminę E przyśpieszającą regenerację naskórka. Godne uwagi są też produkty naturalne i te wzbogacone o filtr SPF, który chroni przed promieniowaniem UV.

Warto również kupić dedykowane skórze problematycznej maseczki, które dzięki skoncentrowanym składnikom zadziałają ze zdwojoną siłą lub postawić na specjalne urządzenia do domowego użytku, takie jak odkurzacze do wągrów (między innymi Xiaomi inFace MS7000).

 

Odkurzacz do wągrów i zaskórników XIAOMI inFace MS7000, różowy

 

Zwróć także uwagę, aby kosmetyki, których używasz były pozbawione substancji pogarszających stan cery z zaskórnikami. Należą do nich między innymi ciężkie i gęste oleje, w tym olej kokosowy, masło kakaowe i olej kukurydziany, algi, komedogenna parafina, lanolina i glikol propelynowy. Mogę one zapchać skórę jeszcze bardziej i namnożyć zaskórniki, pamiętaj więc, by z nich zrezygnować.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock