Każdy sprzęt zużywa się na różne sposoby, w zależności od jego przeznaczenia, jakości wykonania, a także – a może przede wszystkim – częstotliwości jego odpowiedniej konserwacji. Niezależnie od tego, czy posiadasz firmową kawiarkę Bialetti, czy też tańszą bez konkretnej marki – jej zaniedbanie spowoduje znaczne pogorszenie smaku kawy.

 

Kawiarki w Empiku

 

Czyszczenie kawiarki. Od czego zacząć?

Aby rozpocząć proces czyszczenia, trzeba koniecznie sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana.

Dlaczego to tak istotne? Różne tworzywa reagują w zróżnicowany sposób na detergenty w postaci środków czyszczących. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak myć kawiarkę, przede wszystkim sprawdź jej budulec. Dwa najbardziej rozpowszechnione materiały to stal oraz aluminium. To pierwsze tworzywo jest odporne na działanie większości środków czyszczących i nie wymaga szczególnego poziomu ostrożności podczas konserwacji.

Z kolei aluminium jest bardzo wrażliwe na działanie dowolnych kwasów. Z tego powodu w tym przypadku trzeba ograniczyć do minimum stosowanie chemii. Najlepiej polegać na ciepłej wodzie, ponieważ nawet płyny do mycia naczyń potrafią uszkodzić zewnętrzną warstwę aluminium z uwagi na obecność kwasu octowego w składzie części z nich. Warto pamiętać, że część producentów posiada oficjalne rekomendacje dotyczące tego, jak wyczyścić kawiarkę – wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi.

 

Ścierka kuchenna VILEDA 2w1

 

Jakie elementy kawiarki są najbardziej podatne na uszkodzenia?

Jak w przypadku każdego artykułu kuchennego, kawiarka posiada kilka wrażliwych na uszkodzenia elementów. To najczęściej te z nich, które najbardziej wystawione są na działanie płynów lub ciśnienia. Oto ich lista:

  • Zawór bezpieczeństwa – bardzo istotny element, wypuszczający nadmiar pary z dolnego naczynia kawiarki. Jeśli jest zatkany, należy go niezwłocznie odetkać lub wymienić. Nadmiar ciśnienia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia kawiarki,
  • Sitko – mimo faktu, że jest podatne na zapchanie (np. wskutek wsypania zbyt drobno zmielonej kawy), jest to dość trwały element kawiarki. Nie ma potrzeby wymieniać go częściej niż raz na ok. dwa lata. Mimo to trzeba pilnować jego drożności, a w przypadku uszkodzenia mechanicznego natychmiast wymienić sitko na nowe.
  • Uszczelka do kawiarki – jej najczęściej wymieniany element. Jego zadaniem jest utrzymanie szczelności całej kawiarki, a także zapobieżenie dostawania się drobin zmielonych ziaren kawowych do samego napoju. Żywotność uszczelki może zostać przedłużona dzięki jej regularnemu wyjmowaniu i płukaniu. Przy zakupie nowej warto pamiętać, że można kupić dwa jej rodzaje. Jeden przeznaczony jest do kawiarek stalowych, a drugi do aluminiowych,

 

Jan Niezbędny Dishmatic Zmywak kuchenny 3w1 do delikatnych powierzchni

 

Jak wyczyścić kawiarkę aluminiową oraz stalową?

  • Czyszczenie kawiarki aluminiowej

Zgodnie z wymienionymi wcześniej szczegółami, aluminium jest silnie podatne na działanie detergentów. Z tego powodu trzeba maksymalnie ograniczyć użytkowanie tych środków w procesie czyszczenia, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. Najczęściej można je z powodzeniem zastąpić roztworem soli oczyszczonej o niskim stężeniu. Jeśli zanieczyszczenia kawiarki nie dają się usunąć tą metodą, użycie tradycyjnych detergentów powinno zostać ograniczone do absolutnego minimum. Dobrym rozwiązaniem jest przemywanie kawiarki aluminiowej po każdym użyciu przy pomocy ciepłej wody. Zapobiega to gromadzeniu się zanieczyszczeń.

 

  • Czyszczenie kawiarki stalowej

Jak czyścić kawiarki stalowe? W tym przypadku sprawa jest prostsza – można zastosować specjalne środki chemiczne, takie jak Ecozone albo Bosch. Przy zachowaniu rekomendowanego stężenia roztwór, w którym będą płukanie poszczególne części urządzenia, nie ulegną żadnym uszkodzeniom. Szczegóły na temat konserwacji poszczególnych elementów znajdują się w instrukcji obsługi każdej kawiarki. Ale czy trzeba robić to ręcznie? Może istnieje prostsza metoda?

 

Płyn do usuwania kamienia i resztek kawy z ekspresu

 

A co z myciem kawy w zmywarce?

Choć mogłoby się wydawać, że jest to najwygodniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie, pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać kawiarki w zmywarce, zwłaszcza aluminiowej!

Doprowadzi to do szybkiego jej uszkodzenia w postaci rozpuszczenia zewnętrznej powłoki ochronnej. Z tego powodu, w każdej przygotowanej kawie będą wyczuwalne niepożądane nuty smakowe, które znacznie pogorszą smak napoju. Niestety, nie ma automatycznego sposobu na mycie kawiarki. Można to potraktować jako część tradycyjnego, kawowego rytuału – skoro przygotowywanie kawy w kawiarce stanowi efekt pracy ludzkich rąk w znacznie większym stopniu niż w przypadku np. ekspresu automatycznego, cały proces konserwacji również powinien być dokonywany w podobny sposób.

 

Zadbaj o swoją kawiarkę – dzięki temu stanie się towarzyszem twojej kuchni przez długie lata!

A jak zaparzyć dobrą kawę w kawiarce? Tę i więcej porad znajdziesz w pasji Gotuję.