Pierwsze miesiące życia to dla małego psiaka czas intensywnej nauki, ale też kluczowy moment dla jego rozwoju. Jeśli w pierwszych jego etapach nie będzie właściwie karmiony, może poskutkować to wadami rozwojowymi, w szczególności związanymi z układem kostnym. Właściwe karmienie pozwoli zapobiec wystąpieniu problemów ortopedycznych i przyspieszy rozwój psiaka, który potrzebuje w tym czasie sporo energii. Nasze wskazówki pomogą ci dobrać odpowiednią karmę i właściwie ją dozować. Ale zanim przejdziemy do kwestii związanych z karmieniem, przyjrzyjmy się samemu cyklowi rozwojowemu psa.

Kiedy szczeniak może zacząć przyjmować pokarm stały?

Podobnie jak w przypadku innych ssaków, szczenięce oseski przez pierwsze miesiące życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Dostarcza im ono wszystkiego, co niezbędne – od składników odżywczych, po hormony i przeciwciała. Okres szczenięcy wyznacza moment odsadzenia, czyli moment, w którym psiakom wyżynają się zęby. Ma on miejsce najczęściej około 5 tygodnia życia szczeniąt. To właśnie wtedy maluchy odstawiane są od piersi matki – stopniowo – i zachęcane do przejścia na pokarmy stałe. Dzięki obecności ząbków mogą się z nimi uporać.

 

Brit, karma dla psów, Care Puppy Lamb &, rice, 3kg

 

Niemniej, na początku trzeba podawać im karmę rozmiękczoną wodą, ponieważ szczeniętom wciąż brakuje wprawy w jedzeniu stałych pokarmów. Również adoptując młodziutkiego czworonoga, przez pierwsze 7-14 dni należy kontynuować dotychczasowy sposób żywienia, stosowany przez poprzedniego opiekuna. W tym okresie trzeba także obserwować zachowanie i reakcje malucha na pożywienie oraz kontrolować jakość jego odchodów. Stres związany ze zmianą otoczenia, odłączeniem od matki, a także wszelkie zmiany żywieniowe mogą bowiem powodować biegunki i gorsze samopoczucie szczeniaka.

A co, jeśli oseski z jakiegoś powodu zostaną odłączone od matki wcześniej? W takim wypadku należy serwować im specjalnie skomponowaną mieszankę, imitującą mleko matki. Podawanie maluszkom mleka krowiego nie skończy się dobrze. Po pierwsze, ich małe brzuszki nie są przystosowane do jego trawienia. Po drugie – w składzie takiego mleka brakuje hormonów, przeciwciał i innych niezbędnych dla zdrowia oseska elementów.

Trzeba pamiętać też o tym, że przejścia z pokarmu płynnego na stały nie należy dokonywać nagle. Maluchy powinny mieć czas na zmianę jednego wariantu na drugi. W 4-5 tygodniu życia możesz od czasu do czasu podsuwać im rozdrobnioną i rozmiękczoną karmę, aby powoli przyzwyczajały się do stałego pokarmu. Takie działanie przyspieszy rozwój ich układu pokarmowego.

 

Taste of the Wild, karma dla psów, High Prairie Puppy, 2kg

 

Czym karmić szczeniaka?

Szczeniakom podaje się specjalną karmę. Pamiętaj, że nie należy serwować małym pieskom pożywienia przeznaczonego dla dorosłych psów. Może to skończyć się problemami z układem pokarmowym i niedoborami składników, które wspierają ich prawidłowy rozwój. Dodatkowo, odpowiednio wzbogacona karma pomaga szczeniakowi przetrwać okres, w którym jego zdrowie jest najbardziej zagrożone. Wraz z odstawieniem od pokarmu matki, maluch przestaje dostawać „zastrzyki” przeciwciał, a jego własna odporność wciąż nie jest na tyle dobrze wykształcona, by skutecznie odpierać ataki bakterii i wirusów. Dlatego szczeniak potrzebuje wzbogaconego pożywienia, które będzie stanowić jego naturalną tarczę.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Małe psiaki wymagają znacznie częstszego karmienia, niż dorosłe psy, które karmi się zazwyczaj 2-3 razy dziennie. W przypadku szczeniaków 3 posiłki to absolutne minimum. Najlepiej zaplanować ich przynajmniej 5, dbając o to, by były niewielkie i dobrze zbilansowane oraz rozdrobnione. Ważna jest ich regularność. Psy lubią rytuały praktykowane o regularnych porach – dzięki temu, czują się bezpieczniej. Poza tym posiłki serwowane o tym samym czasie regulują ich metabolizm.

 

Acana, karma dla psów, Puppy Small Breed, 2 kg.

 

Sześcio-, ośmiotygodniowe szczenięta powinny spożywać 5-6 niewielkich posiłków. Wraz z upływem czasu ich częstotliwość zmniejsza się – w 3. miesiącu życia młode psy powinny jeść cztery razy dziennie, natomiast po ukończeniu pięciu miesięcy do trzech razy na dobę. Powyżej siódmego miesiąca życia szczenięta mogą otrzymywać dwa lub jeden posiłek, w zależności od potrzeb danego pieska. Liczby te zależne są także od rasy i wielkości psiaka. Rasy miniaturowe oraz małe szybciej osiągają dorosłość (8-10 miesiąc życia), niże duże, czy olbrzymie – 18-24 miesiąc.

Kiedy przejść na karmę dla psów dorosłych?

Wiele zależy od tego, jakiego psiaka masz w domu. Niektóre psy ras drobnych będą gotowe do przejścia na karmienie w dorosłym stylu (2-3 razy dziennie) już po 6 miesiącach. Im większa jest rasa, tym więcej czasu zajmuje psu dojrzewanie do kolejnego etapu żywienia. Jest to bezpośrednio powiązane z masą ciała.

Przejście na karmę dla dorosłych psów najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. Choć w przypadku ras małych lub miniaturowych może się wydawać, że w wieku ośmiu miesięcy pies osiągnął już dojrzałość, to tak naprawdę dalej jest on szczeniakiem, którego m.in. układ kostny wciąż się rozwija. Potrzebuje on więc dalej specjalnej karmy, która dostarcza odpowiednich składników odżywczych oraz energii, by czworonóg osiągnął pełną dorosłość. Za moment, w którym można zacząć zmieniać rodzaj pokarmu w przypadku ras małych i miniaturowych, można przyjąć moment całkowitej wymiany zębów na stałe. W przypadku ras dużych i olbrzymich należy poczekać nawet do 18. miesiąca życia.

 

Karma dla szczeniąt CARNILOVE Puppy, łosoś i indyk, 1,5 kg.

 

Dobrze odżywiony szczeniak będzie lepiej się rozwijał i cieszył się lepszym zdrowiem. Zadbaj o jego dobrostan poprzez dobór karmy o jak najlepszym składzie, aby zabezpieczyć go przed niebezpiecznymi skutkami luki immunologicznej.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock