Badania przeprowadzone przez brytyjską organizację Royal Free London NHS Foundation Trust jasno wskazuje, że mężczyźni lekceważą ostrzeżenia dotyczące związku słońca z nowotworami skóry. Dane z ostatnich 30 lat dowodzą, że to właśnie oni częściej zapadają na nowotwory skóry i mają gorsze rokowania niż kobiety. Dlaczego? Lekarze twierdzą, że panowie nie chronią się przed słońcem. Latem plażują, wędkują i uprawiają sport nie przywiązując jednocześnie wagi do ochrony skóry. A znamiona zamiast lekarzowi, pokazują partnerce i najczęściej to ona inicjuje ich wizytę u dermatologa. Jeśli czytasz i czujesz, że jesteś jednym z tych zapominalskich spróbuj w tegoroczne lato bezpiecznie się opalać. Wybierz dla siebie krem z filtrem, którego będziesz z przyjemnością używał. Jak? Podpowiadamy poniżej.

Shiseido, Expert Sun Protector, mleczko do opalania ciała, SPF 30+, 150 ml

Ile można przebywać na słońcu?

Po pierwsze: żeglowanie to też opalanie, po drugie: grill na świeżym powietrzu również wymaga ochrony skóry. Tym bardziej, jeśli lubisz odsłaniać tors. W nakładaniu kosmetyków z filtrem chodzi o profilaktykę, bo aż 70 procent z nas ma pierwszy i drugi fototyp. Co to znaczy? Naszą słowiańską urodę cechuje jasna karnacja, a ta jest wyjątkowo wrażliwa na słońce, słabo się opala, łatwo ją poparzyć i w efekcie ryzyko zachorowania na nowotwór skóry wzrasta (promieniowanie UV odpowiada za 90 procent przypadków raka skóry!).

Poza tym słońce przyspiesza starzenie, stąd termin fotostarzenie. A im częściej się opalasz, tym gorzej, bo skóra zapamięta każde wakacje. Chodzi o ilość ekspozycji na słońce, w czasie których doszło do lekkiego lub poważnego poparzenia. Liczą się również lata szkolne i przedszkolne.

Biotherm Waterlover Hydrating Sun Milk Spf 30 200ml

W dorosłym życiu w wyniku skumulowanego działania słońca, pojawiają się takie problemy jak elastoza czyli nienaturalne pogrubienie skóry i bruzdy w okolicach oczu i policzków.

Broniąc słońca, można wspomnieć o witaminie D, która powstaje w organizmie pod wpływem światła. Jednak nie trzeba od razu leżeć plackiem na plaży. Wystarczy regularnie chodzić na spacery i odsłaniać ramiona, dekolt, twarz czy łydki. Gorzej jest zimą. Chodzenie do solarium odpada, bo tam dawka promieniowania jest za duża i niesie za sobą więcej szkód i ryzyka niż pożytku. Wtedy lepiej suplementować witaminę D i łykać kapsułki. Drugi argument w obronie plażowania to regulowanie pracy szyszynki. To gruczoł, któremu światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Oświetlamy ją dzięki przenikaniu promieni słonecznych przez oczy. W odpowiedzi szyszynka uruchamia szereg procesów hormonalnych i w konsekwencji ustawia nasz zegar biologiczny.


Przeczytaj także inne nasze teksty o bezpiecznym opalaniu:


Kosmetyki dla mężczyzn - kremy do opalania. Lista

Ale wróćmy do filtrowania. W końcu to czysta przyjemność. Nowoczesne kosmetyki do opalania z ochroną SPF mają lekkie konsystencje, są praktyczne w użyciu, co oznacza, że błyskawicznie się wchłaniają. Poza tym są odporne na działanie wody, potu i wilgoci oraz nie przyczepia się do nich piasek. Same zalety.

1. Alphanova, Sun, spray przeciwsłoneczny z filtrem, SPF 50, 90 g 

Od czego więc zacząć? Zawsze od najwyższego filtra. Spróbuj mleczka w spreju Alphanova Sun, spray przeciwsłoneczny z filtrem SPF 50 - zawiera on filtry mineralne, które będą dobre nawet dla wrażliwej skóry oraz dla podwodnego środowiska - jeśli spędzasz wakacje nad morzem czy jeziorem. Weź ze sobą na plażę kosmetyk, który najszybciej rozprowadzisz na skórze.

Alphanova, Sun, spray przeciwsłoneczny z filtrem, SPF 50, 90 g  filtr mineralny

2. Lancaster, Sun Sport Face Stick SPF30 Sztyft Twarz 

I nie zapominaj o ochronie ust stosując bezbarwne, nawilżające pomadki z filtrem. Poza tym dobrze mieć pod ręką sztyft z wysokim filtrem i stosować na miejsca, które zwykle opalają się za szybko czyli czubek nosa, uszy i ramiona. Możesz wybrać ten od Lancastera - Lancaster Sun Sport Face Stick SPF30.

Lancaster Sun Sport Face Stick SPF30 Sztyft Twarz

3. Biotherm, Mleczko, Light Oligo-Thermal After Sun Soothing Rehydrating Milk, 200 ml 

Co jeszcze będzie potrzebne? Mleczko regenerujące skórę po opalaniu, na przykład Biotherm, Mleczko, Light Oligo-Thermal After Sun Soothing Rehydrating Milk.

Biotherm, Mleczko, Light Oligo-Thermal After Sun Soothing Rehydrating Milk, 200 ml

Wybieraj spośród licznych kosmetyków dla mężczyzn i ze specjalnych, uniwersalnych serii kosmetycznych do opalania, bo naprawdę warto zadbać o siebie!

Jak bezpiecznie się opalać? Zasady:

  1. Smaruj się filtrem 20 minut przed wyjściem na słońce. Tyle czasu potrzeba, by formuła kremu zadziałała. Chyba że używasz filtrów mineralnych - wtedy możesz wyjść na słońce od razu.
  2. Zawsze zaczynaj wakacje od najwyższego filtra czyli SPF 50.
  3. Smaruj skórę grubą warstwą kosmetyku. Nie zostawiaj go na kolejny sezon! Po otwarciu zużyj, inaczej formuła straci moc.
  4. W godzinach szczytu (między 12 a 15) chroń się przed słońcem. Cień, kapelusz, koszula z długim rękawem albo sjesta pod dachem – sam wybieraj.
  5. Kąpiesz się w morzu albo basenie? Zawsze po wyjściu z wody nałóż dodatkową porcję kosmetyku z filtrem. Poprzednią zmyła woda.
  6. Pamiętaj o wrażliwych miejscach. Dokładnie posmaruj uszy, ramiona i stopy. Najłatwiej je poparzyć.
  7. Nie zapomnij o nawilżaniu – po kąpielach słonecznych skóra ciała i ust robi się wysuszona, czasem schodzi, dlatego trzeba pamiętać o regeneracji naskórka i nawilżaniu – kremach, balsamach po opalaniu, a także o piciu wody.

W tym roku plan na lato pewnie już masz gotowy. Opalaj się zdrowo, z głową i z przyjemnością! Więcej artykułów o kosmetykach znajdziesz w magazynie online Empik Pasje w pasji Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.