„Work hard, play harder” w kocim wydaniu

Musisz wiedzieć, że w procesie udomowienia koty, w odróżnieniu od psów, mimo zmiany środowiska i przenosin do ludzkich siedzib, zachowały pełen łańcuch łowiecki. To znaczy, że do szczęścia potrzebują doświadczyć pełnej sekwencji zachowań, które mieszczą się w zakresie łańcucha łowieckiego. Są to po kolei:

  1. Wypatrywanie

  2. Skradanie się

  3. Pogoń

  4. Schwycenie

  5. Zabicie

  6. Rozszarpanie

  7. Zjedzenie

Zasady fair play w zabawie z kotem

Kot żyjący poza domem średnio 14 razy dziennie podejmuje próbę polowania, nie wszystkie kończą się schwytaniem ofiary, ale dla niego ważny jest proces polowania, w którym się spełnia. Jeśli jest kotem domowym, niewychodzącym, to pełna odpowiedzialność za jego dobre samopoczucie spoczywa na nas. Koty w przeważającej większości chcą się bawić z ludźmi i czekają na ten moment w trakcie dnia. W związku z tym, że kochają rutynę, powinniśmy codziennie znaleźć czas, najlepiej w zbliżonej porze, by zająć się wspólną zabawą. Łańcuch łowiecki wymaga, by na końcu tej pysznej zabawy znalazło się jedzenie - żeby zachować kolejność łańcucha, możemy bawić się z kotem codziennie przed porą karmienia lub włączyć element smakołyków na koniec wspólnie spędzanego czasu. Satysfakcjonująca zabawa nie powinna zająć jednorazowo więcej niż 10 minut. To ważne, by nie przedłużać zabawy z kotem w nieskończoność i pozwalać mu wygrać.

 

Tunel dla kota

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabawki dla kota, które pomogą nam w dostarczeniu kotu niezapomnianych wrażeń. Możemy je podzielić według kategorii.

Zabawki dla kota:

  • Piłeczki dla kota
  • Myszki dla kota
  • Wędki do zabawy z kotem
  • Tunele i domki
  • Drapaki dla kotów
  • Zabawki interaktywne dla kota

Spośród nich wybrałam i opisałam kilka najatrakcyjniejszych zarówno dla kota, jak i dla człowieka propozycji. Na liście znajdziecie również pomysły na zabawę z kotem, które nie wymagają wydania pieniędzy.

1. Wspólne wędkowanie

Wędka to jedna z najlepszych zabawek, jakie możemy zaoferować kotu. Wykonując ruchy przypominające uciekającą mysz czy ptaszka i zgrabnie powiewając zatkniętą na końcu sznureczka zabawką, pozwalamy kotu na zaspokojenie wszystkich elementów dobrej zabawy. Jeśli nasz kot nie pała chęcią do zabawy, być może za mało angażujemy się w sprawny ruch wędki, a jej posunięcia są dla niego zbyt przewidywalne. Kocia zabawa nie musi trwać długo, więc warto poświęcić chociaż 10 minut na aktywne współdziałanie. Cena wędki zaczyna się już od 2,50 zł, ale możemy ją zrobić sami, przewiązując papierek czy pomponik zrobiony z kilku pasków materiału i zaczepiając go na sznurku zwisającym z kawałka pręta lub kijka.

 

Wędka dla kota

 

2. Pudełko z dziurkami - zabawka dla kota DIY

W kartonowym pudełku wytnij otwory rozmieszczone nieregularnie. Zatknij na drucik wykonaną z sizalu myszkę lub piłkę, a następnie wkładaj ją od spodu do różnych dziurek - pozwól, by się pojawiała i znikała, a kot zacznie uderzać w nią łapą i polować. Alternatywą do pudełka własnej roboty może być kupna zabawka, w której producent zrobił otwory z piłeczkami w środku.

 

Trixie, serek pluszowy z myszką na patyku

 

3. Piłeczki

Wybór piłeczek dla kota jest ogromny! Grunt, to znaleźć taki rodzaj, który pokocha nasz pupil. Do wyboru mamy m.in. piłeczki z kocimiętką, gumowe, piankowe czy wydające piszczące dźwięki. Piłeczka potoczona pod krzesło pobudzi kocie zmysły i zapewni udane polowanie. Żeby wzbudzić większe zainteresowanie możemy zdecydować się na piłkę, którą wypełnimy przysmakami.

 

Kula na przysmaki dla kota

 

4. Kulki papieru, nakrętki

Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniej piłeczki, sprawdź, czy kotu spodoba się pogoń za zwykłą kulką papieru lub jeszcze lepiej - kuleczką zrobioną z szeleszczącego papierka! W jego oczach nawet zwykła nakrętka umiejętnie rzucona może zamienić się w ofiarę, którą można dopaść. Podczas tej zabawy z kotem zwróć uwagę, by nie połknął żadnego z elementów.

5. Nakręcane myszki

Zabawki, którymi możemy sterować lub nakręcić zapewniają sporą dozę szaleństwa i dobrej zabawy. Taka myszka jest ciekawa, o ile jej ruchy nie są zbyt przewidywalne i sprawnie “ucieka” przed kocimi łapkami. Najlepiej zdecydować się na model, który zmienia kierunek jazdy po napotkaniu przeszkody i zatrzymuje się pod wpływem dotyku.

 

Trixie nakręcana mysz

 

6. Tory do zabawy

To rodzaj interaktywnych zabawek dla kota. Zazwyczaj mają formę plastikowego tunelu z piłeczkami, które świecą w momencie pacnięcia łapką. Stymulują instynkt łowiecki i zajmują pupila nawet podczas naszej nieobecności.

 

Tor do zabawy dla kota

 

7. Basen z zabawkami

Mały basenik dostosowany wielkością do rozmiarów kota, który napełniamy wodą i wrzucamy pływające zabawki. Jego dno jest zrobione z materiału odbijającego światło, co wzmacnia efekty świetlne. Zdarza się, że kot początkowo zerka tylko nieufnie w stronę basenu, traktując go jak większą miskę, z której łaskawie można napić się od czasu do czasu wody. Kiedy jednak oswoi się z zabawką, rozpoczną się dzikie harce polegające na łowieniu rybek z jeziora. Nie ma to jak akwarium dla kota!

8. Karton

Czy istnieje kot, który oprze się przyciągającej magii, jaka kryje się w tekturowym pudełku? Wystarczy, że wytniesz w nim otwory i postawisz w bezpiecznym miejscu. To idealny punkt obserwacyjny, do którego kot może się chować i obmyślać tajemnicze plany, pozostając niezauważonym!

 

Domek dla kota

 

Zabawa z kotem zapewnia mu ruch niezbędny do zachowania zdrowia i pomaga uniknąć frustracji, wyładować stres i emocje, a także wzmacnia więź łączącą kota z opiekunem. Jaką zabawką najchętniej bawi się twój kot?