„Work hard, play harder” w kocim wydaniu

Musisz wiedzieć, że w procesie udomowienia koty, w odróżnieniu od psów, mimo zmiany środowiska i przenosin do ludzkich siedzib, zachowały pełen łańcuch łowiecki. To znaczy, że do szczęścia potrzebują doświadczyć pełnej sekwencji zachowań, które mieszczą się w zakresie łańcucha łowieckiego. Są to po kolei:

  1. Wypatrywanie
  2. Skradanie się

  3. Pogoń

  4. Schwycenie

  5. Zabicie

  6. Rozszarpanie

  7. Zjedzenie

 

Zasady fair play w zabawie z kotem

Kot żyjący poza domem średnio 14 razy dziennie podejmuje próbę polowania, nie wszystkie kończą się schwytaniem ofiary, ale dla niego ważny jest proces polowania w którym się spełnia. Jeśli jest kotem domowym, niewychodzącym, to pełna odpowiedzialność za jego dobre samopoczucie spoczywa na nas. Koty w przeważającej większości chcą się bawić z ludźmi i czekają na ten moment w trakcie dnia. W związku z tym, że kochają rutynę, powinniśmy codziennie znaleźć czas, najlepiej w zbliżonej porze, by zająć się wspólną zabawą. Łańcuch łowiecki wymaga, by na końcu tej pysznej zabawy znalazło się jedzenie - by zachować kolejność łańcucha możemy bawić się z kotem codziennie przed porą karmienia lub włączyć element smakołyków na koniec wspólnie spędzanego czasu. Satysfakcjonująca zabawa nie powinna zająć jednorazowo więcej niż 10 minut. To ważne, by nie przedłużać zabawy w nieskończoność i pozwalać kotu wygrać.

Trixie, tunel kolorowy dla kota, rozmiar 60cm - Trixie

Tunel dla kota

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabawki dla kota, które pomogą nam w dostarczeniu kotu niezapomnianych wrażeń. Możemy je podzielić według kategorii.

 

Zabawki dla kota:

Piłeczki dla kota

Myszki dla kota

Wędki do zabawy z kotem

Tunele i domki

Drapaki dla kotów

Zabawki interaktywne
 

Spośród nich wybrałam i opisałam kilka najatrakcyjniejszych zarówno dla kota, jak i dla człowieka propozycji. Na liście znajdziecie również pomysły na zabawę, które nie wymagają inwestycji finansowych.

 

1. Wspólne wędkowanie

Wędka to jedna z najlepszych zabawek, jakie możemy zaoferować kotu. Wykonując ruchy przypominające uciekającą mysz czy ptaszka i zgrabnie powiewając zatkniętą na końcu sznureczka zabawką pozwalamy kotu na zaspokojenie wszystkich elementów dobrej zabawy w kocim tego słowa rozumieniu. Jeśli nasz kot nie pała chęcią do zabawy, być może za mało angażujemy się w sprawny ruch wędki, a jej posunięcia są dla niego zbyt przewidywalne. Kocia zabawa nie musi trwać długo, więc warto poświęcić chociaż 10 minut na aktywne współdziałanie. Cena wędki zaczyna się już od 2,50 zł, ale możemy zrobić sami, przewiązując papierek czy pomponik zrobiony z kilku pasków materiału (jak tutaj) i zaczepiając go na sznurku zwisającym z kawałka prętu czy nawet kijka.

Zabawka dla kota, wędka z kulkami KARLIE-FLAMINGO. - Karlie-flamingo

Wędka dla kota

 

2. Pudełko z dziurkami

W kartonowym pudełku wytnij otwory rozmieszczone nieregularnie. Zatknij na drucik wykonaną z sizalu myszkę lub piłkę, a następnie wkładaj ją od spodu do różnych dziurek - pozwól by się pojawiała i znikała, a kot zacznie uderzać w nią łapą i polować. Alternatywą do pudełka własnej roboty może być kupna zabawka w której producent zrobił otwory z piłeczkami w środku.

 

3. Piłeczki

Są koty, które kochają rzucanie piłek. Wybór piłeczek dla kota jest ogromny! Grunt, to znaleźć taki rodzaj, który pokocha nasz pupil. Do wyboru mamy m.in. piłeczki z kocimiętką, gumowe, piankowe, czy wydające piszczące dźwięki. Piłeczka potoczona pod krzesło pobudzi kocie zmysły i zapewni udane polowanie. Żeby wzbudzić większe zainteresowanie możemy zdecydować się na piłkę, którą wypełnimy przysmakami.

Kula z przysmakami dla kota

 

4. Kulki papieru, nakrętki

Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniej piłeczki, sprawdź czy kotu spodoba się pogoń za zwykłą kulką papieru lub jeszcze lepiej - kuleczką zrobioną z szeleszczącego papierka! W oczach kota nawet zwykła nakrętka umiejętnie rzucona może zamienić się w niczego niespodziewającą się ofiarę, którą można dopaść. Podczas tej zabawy zwróć uwagę, by kot nie połknął żadnego z elementów.
 

5. Nakręcane myszki

Zabawki, którymi możemy sterować lub nakręcić zapewniają sporą dozę szaleństwa zabawowego. Taka myszka jest ciekawa o ile jej ruchy nie są zbyt przewidywalne i sprawnie “ucieka” przed kocimi łapkami. Najlepiej zdecydować się na model, który zmienia kierunek jazdy po napotkaniu przeszkody i zatrzymuje się pod wpływem dotyku.

 

6. Tory do zabawy

To rodzaj zabawek inteligentnych lub inaczej - zabawek interaktywnych. Zazwyczaj mają formę plastikowego tunelu z piłeczkami, które świecą w momencie pacnięcia łapką. Stymulują instynkt łowiecki i zajmują kota nawet podczas naszej nieobecności. Tor zabawkowy dla kota sprawdzi się jako zajęcie podczas naszej nieobecności.

Trixie, Catch the Mouse, zabawka interaktywna, 25cm - Trixie

Tor dla kota
 

7. Basen z zabawkami

Mały basenik dostosowany wielkością do rozmiarów kota, który napełniamy wodą i wrzucamy pływające zabawki. Jego dno jest zrobione z materiału odbijającego światło, co wzmacnia efekty świetlne. Zdarza się, że kot początkowo zerka tylko nieufnie w stronę basenu traktując go jak większą miskę, z której łaskawie można napić się od czasu do czasu wody. Kiedy jednak oswoi się z zabawką, rozpocząć się mogą dzikie harce polegające na łowieniu “rybek” z jeziora. Nie ma to jak legalne akwarium dla kota :)

 

8. Karton

Czy istnieje kot, który oprze się przyciągającej magii, jaka kryje się w tekturowym pudełku? Wystarczy, że wytniesz w nim otwory i postawisz w bezpiecznym miejscu. To idealny punkt obserwacyjny, do którego kot może się chować i obmyślać tajemnicze plany, pozostając niezauważonym!

Domek dla kota ZELLER, szary, 45x38x33 cm.

Domek dla kota

 

Zabawa z kotem zapewnia mu ruch niezbędny do zachowania dobrego zdrowia i pomaga uniknąć frustracji, wyładować stres i emocje, a także wzmacnia więź łączącą kota z opiekunem.

Jaką zabawką najchętniej bawi się Twój kot?