Co to jest ISOFIX?

ISOFIX to skrót od International Organisation for Standardisation – ISO Fixture, który dotyczy systemu mocowania fotelika dziecięcego w samochodzie. Jest rozwiązaniem, które pozwala na szybkie i bezpieczne zamontowanie fotelika na tylnym siedzeniu samochodu, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Jego istotą są metalowe uchwyty. System ISOFIX zainstalowano po raz pierwszy już w 1991 roku. 8 lat później stał się standardem międzynarodowym i jest stosowany do dziś.

Każdy, kto kiedykolwiek montował fotelik dziecięcy na siedzeniu samochodu, wie, jak istotną rolę odgrywa prawidłowe i solidne mocowanie. Chodzi przecież o bezpieczeństwo dziecka. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób kilka metalowych uchwytów ma zapewnić odpowiednie przymocowanie do siedzenia w samochodzie, bez konieczności zastosowania pasów bezpieczeństwa?

 

 

 

Elementy mocujące w ISOFIX

Na ISOFIX składają się dwa metalowe elementy mocujące (zwane zaczepami), które są zintegrowane z fotelikiem oraz odpowiadające im uchwyty, które są na stałe zamontowane w samochodzie. Miejscem, w którym się znajdują, jest szczelina pomiędzy siedzeniem a oparciem fotela samochodowego. Montaż fotelika dziecięcego ogranicza się zatem wyłącznie do zatrzaśnięcia zamków - sztywnych elementów mocujących na uchwytach. Dodatkowo mocowanie ułatwiają wkładki pilotujące, które są wykonane z tworzywa sztucznego.

Trzeci element mocujący w systemie ISOFIX stanowi górny pasek mocujący (ang. top tether). Jego historia sięga dalej niż system ISOFIX. W Stanach Zjednoczonych, w latach 70. i 80. przepisy, które regulowały budowę systemów unieruchamiających dla dzieci, wymagały zastosowania tego typu pasków w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczało się ruch głowy dziecka do bezpiecznego limitu podczas ewentualnych ciężkich zderzeń czołowych. Przez złagodzenie przepisów zaniechano użycia top tether w Stanach Zjednoczonych. Te były jednak cały czas używane w Kanadzie, dzięki czemu wróciły do USA wraz z pojawieniem się potrzeby dodatkowego wsparcia dla systemu LATCH.

Alternatywą top tether jest noga stabilizująca, która znajduje się na podłodze samochodu między tylnym a przednim siedzeniem. Stabilizuje ona foteliki dziecięce wpinane do ISOFIX, a dokładnie absorbuje siłę ewentualnej kolizji czołowej, zapewnia większą stabilność podczas podróży i znów zmniejsza ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika. Ważne, by noga stabilizująca była oparta o twarde oraz stabilne podłoże - nie powinna być stosowana w miejscu schowka przypodłogowego.

Zarówno top tether, jak i noga stabilizująca, chronią fotelik przed przesunięciem się do przodu podczas ewentualnej kolizji.

 

 

 

ISOFIX w Europie

System mocujący ISOFIX przez dłuższy czas był w Europie towarem z niższej półki. Długo trzeba było również czekać na odpowiednie regulacje prawne. Tego typu system nie stanowił standardowego wyposażenia samochodów osobowych, a był jedynie dodatkową opcją. Dopiero w 2004 roku zostały zatwierdzone przepisy dotyczące ISOFIX w krajach europejskich. Wówczas przepisy nałożyły na producentów samochodów obowiązek wyposażenia w ISOFIX każdego modelu, który zostanie wyprodukowany.

Obecnie zarówno ten system, jak i foteliki samochodowe z ISOFIX są standardem wyposażenia samochodów na całym świecie.

 

Korzyści ISOFIX

  • Prawidłowo zamontowany fotelik

Główną zaletą korzystania z systemu ISOFIX jest zniwelowanie problemu nieprawidłowego montażu fotelika dziecięcego w samochodzie. Poprawiają się przy tym wyniki w próbach zderzeniowych czołowych i bocznych.

 

  • Uchwyty zamocowane na stałe

Elementy mocujące zamontowane na stałe w samochodzie sprawiają, że instalacja fotelika jest niezwykle prosta i szybka. To świetne rozwiązanie w przypadku, gdy fotelik dziecięcy jest często przenoszony z jednego samochodu do drugiego.

 

  • Standard w większości samochodów

Dobra wiadomość jest taka, że system ISOFIX to standard w większości samochodów. Należy on do podstawowego wyposażenia samochodów wyprodukowanych po 2006 roku. Jeśli samochód ma mniej niż 10-13 lat, to można być pewnym posiadania w nim systemu ISOFIX i możliwości zakupu fotelika dziecięcego wyposażonego w te specjalne uchwyty.

 

  • Duży wybór fotelików z opcją ISOFIX

Na rynku znajduje się szeroka gama fotelików dziecięcych wyposażonych w system ISOFIX. Daje to możliwość wyboru spośród setek produktów różniących się od siebie rozmiarem, kolorystyką, materiałem, wzorem - wszystkie jednak łączy jedno: najbezpieczniejszy system mocowania ISOFIX, którego można być pewnym w 100%.

 

Na bezpieczeństwo zastosowania fotelików ISOFIX wpływa nie tylko wyposażenie ich w tego typu system mocowań. Na rynku można znaleźć foteliki z regulowanym zagłówkiem, dzięki czemu w prosty sposób można dopasować go do wzrostu i budowy małego podróżnika. Warto wybrać fotelik ISOFIX, który jest wykonany z miękkiego i wytrzymałego obicia, które można łatwo ściągnąć i wyprać. Zważając na maksymalne bezpieczeństwo pociechy, najlepiej rozglądać się także za fotelikiem, który dodatkowo chroni główkę dziecka.

 

 

 

Montaż fotelika ISOFIX

Zamocowanie fotelika na systemie ISOFIX jest niezwykle proste - wystarczą 3 kroki:

  1. Wysunąć zaczepy ISOFIX w bazie fotelika.

  2. Umieścić bazę na tylnym siedzeniu.

  3. Mocno docisnąć bazę w stronę siedzenia, aż do wpięcia zaczepów ISOFIX - usłyszy się wówczas charakterystyczne kliknięcie.

 

Co wybrać: ISOFIX czy pasy bezpieczeństwa?

Jednym z największych dylematów, który dosięga osoby stojące przed wyborem fotelika dziecięcego, jest podjęcie decyzji na temat sposobu jego montażu. Prawdopodobieństwo złego zamontowania fotelika dziecięcego w pasach jest większe niż w przypadku ISOFIX. Rodzice decydujący się na ISOFIX inwestują w najbezpieczniejsze i jednocześnie najwygodniejsze rozwiązanie dla dziecka podczas podróży samochodem.

 

Warto przeanalizować sytuację pod względem rodzaju i rozmiaru fotelika dziecięcego.

 

  • Foteliki dla noworodków (0-13)

W przypadku fotelików dla noworodków wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu ISOFIX. Chcąc zagwarantować dziecku maksymalne bezpieczeństwo, warto jednak zwrócić uwagę na konstrukcję bazy, użyte materiały oraz wykonanie, ponieważ w niektórych przypadkach bezpieczniejszym rozwiązaniem są jednak pasy.

 

 

 

W tym przypadku ISOFIX poprawia bezpieczeństwo w trakcie zderzeń czołowych, zapobiega wysunięciu się fotelika i zmniejsza ryzyko uderzenia małego podróżnika w przedni fotel. Testy zderzeniowe potwierdziły, że montaż pasem samochodowym w tym przypadku jest mniej skuteczny.

 

  • Foteliki do 18 kg i 25 kg montowane tyłem

Decydując się na foteliki do 18 i 25 kg montowane tyłem, każde rozwiązanie - zarówno pasy bezpieczeństwa, jak i ISOFIX, dobrze spełniają swoją funkcję. W tym zakresie można bardziej skupić się na tym, jakich funkcjonalności oczekuje się od samego fotelika, a nie sposobu jego montażu.

 

W przypadku tego typu fotelików ISOFIX nieco bardziej poprawia bezpieczeństwo przy uderzeniach czołowych i bocznych.

 

Czy warto kupić fotelik ISOFIX?

Do tezy, że zastosowanie ISOFIX jest dobrym rozwiązaniem, nie trzeba nikogo przekonywać. Większość rodziców i opiekunów decyduje się właśnie na ten system, ponieważ jest on w  standardowym wyposażeniu samochodu. Zakup fotelika ISOFIX jest opłacalną inwestycją, w której najistotniejsze jest w końcu bezpieczeństwo dziecka.