Co to jest ISOFIX?

ISOFIX to skrót od International Organisation for Standardization – ISO Fixture, który dotyczy systemu mocowania fotelika dziecięcego w samochodzie. Jest rozwiązaniem, które pozwala na szybkie i bezpieczne zamontowanie fotelika na tylnym siedzeniu samochodu, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Jego istotą są metalowe uchwyty. System ISOFIX zainstalowano po raz pierwszy już w 1991 roku. 8 lat później stał się standardem międzynarodowym i jest stosowany do dziś.

Każdy, kto kiedykolwiek montował fotelik dziecięcy na siedzeniu samochodu, wie, jak istotną rolę odgrywa prawidłowe i solidne mocowanie. Chodzi przecież o bezpieczeństwo dziecka. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób kilka metalowych uchwytów ma zapewnić odpowiednie przymocowanie do siedzenia w aucie, bez konieczności zastosowania pasów bezpieczeństwa? Przeczytaj, na czym polega mocowanie ISOFIX w samochodzie.

4baby fotelik

Mocowanie ISOFIX w samochodzie – jak wpiąć do niego fotelik dziecięcy?

Na ISOFIX w samochodzie składają się dwa metalowe elementy mocujące (zwane zaczepami), które są zintegrowane z fotelikiem oraz odpowiadające im uchwyty na stałe zamontowane w samochodzie. Miejscem, w którym się znajdują, jest szczelina pomiędzy siedzeniem a oparciem fotela samochodowego. Montaż fotelika dziecięcego ogranicza się zatem wyłącznie do zatrzaśnięcia zamków – sztywnych elementów mocujących na uchwytach. Dodatkowo mocowanie ułatwiają wkładki pilotujące, które są wykonane z tworzywa sztucznego.

ISOFIX w samochodzie: co to jest top tether?

Trzeci element mocujący w systemie ISOFIX stanowi górny pasek mocujący (ang. top tether). Jego historia sięga dalej niż system ISOFIX. W Stanach Zjednoczonych, w latach 70. i 80. przepisy, które regulowały budowę systemów unieruchamiających dla dzieci, wymagały zastosowania tego typu pasków w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy.

fotelik rhodesian

Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczało się ruch głowy dziecka do bezpiecznego limitu podczas ewentualnych ciężkich zderzeń czołowych. Przez złagodzenie przepisów zaniechano użycia top tether w Stanach Zjednoczonych. Te były jednak cały czas używane w Kanadzie, dzięki czemu wróciły do USA wraz z pojawieniem się potrzeby dodatkowego wsparcia dla systemu LATCH.

ISOFIX – co to jest noga stabilizująca?

Alternatywą top tether jest noga stabilizująca, która znajduje się na podłodze samochodu między tylnym a przednim siedzeniem. Unieruchamia ona foteliki dziecięce wpinane do uchwytu ISOFIX, a przy okazji absorbuje siłę ewentualnej kolizji czołowej, zapewnia większą stabilność podczas podróży i znów zmniejsza ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika. Ważne, by noga stabilizująca była oparta o twarde oraz stabilne podłoże – nie powinna być stosowana w miejscu schowka przypodłogowego.

besafe fotelik samochodowy

Zarówno top tether, jak i noga stabilizująca chronią fotelik przed przesunięciem się do przodu podczas ewentualnej kolizji.

Uchwyt ISOFIX w Europie – czy wszędzie jest stosowany?

System mocujący ISOFIX przez dłuższy czas był w Europie towarem z niższej półki. Długo trzeba było również czekać na odpowiednie regulacje prawne. Tego typu system nie stanowił standardowego wyposażenia samochodów osobowych, a był jedynie dodatkową opcją. Dopiero w 2004 roku zostały zatwierdzone przepisy dotyczące montowania ISOFIX w autach w krajach europejskich. Wówczas przepisy nałożyły na producentów samochodów obowiązek wyposażenia w ISOFIX każdego modelu, który zostanie wyprodukowany.

Obecnie zarówno ten system, jak i foteliki samochodowe z ISOFIX są standardem wyposażenia samochodów na całym świecie.

fotelik rhodesian 0-18kg

Korzyści ISOFIX – dlaczego warto korzystać z ISOFIX w aucie?

ISOFIX w samochodzie: prawidłowo zamontowany fotelik

Główną zaletą korzystania z systemu ISOFIX w aucie jest zniwelowanie problemu nieprawidłowego montażu fotelika dziecięcego. Poprawiają się przy tym wyniki w próbach zderzeniowych czołowych i bocznych.

ISOFIX w aucie: uchwyty zamocowane na stałe

Elementy mocujące zamontowane na stałe w samochodzie sprawiają, że instalacja fotelika jest niezwykle prosta i szybka. Mocowanie ISOFIX jest w nim na stałe, wystarczy w razie potrzeby wpiąć i wypiąć dziecięce siedzisko. To świetne rozwiązanie w przypadku, gdy fotelik dziecięcy jest często przenoszony z jednego samochodu do drugiego.

Zalety uchwytu ISOFIX: standard w większości samochodów

Dobra wiadomość jest taka, że system ISOFIX należy do podstawowego wyposażenia aut wyprodukowanych po 2006 roku. Jeśli pojazd został wypuszczony z fabryki później, to można być pewnym posiadania w nim systemu ISOFIX i słuszności zakupu fotelika dziecięcego wyposażonego w te specjalne uchwyty.

Duży wybór fotelików z uchwytem ISOFIX

Na rynku znajduje się szeroka gama fotelików dziecięcych wyposażonych w system ISOFIX. Daje to możliwość wyboru spośród setek produktów różniących się od siebie rozmiarem, kolorystyką, materiałem, wzorem – wszystkie jednak łączy jedno: najbezpieczniejszy system mocowania ISOFIX, którego można być pewnym w 100%.

britax romer dualfix 2

Na bezpieczeństwo zastosowania fotelików ISOFIX wpływa nie tylko wyposażenie ich w tego typu system mocowań. Na rynku można znaleźć foteliki z regulowanym zagłówkiem, dzięki czemu w prosty sposób można dopasować go do wzrostu i budowy małego podróżnika. Warto wybrać fotelik ISOFIX, który jest wykonany z miękkiego i wytrzymałego obicia, które można łatwo ściągnąć i wyprać. Zważając na maksymalne bezpieczeństwo pociechy, najlepiej rozglądać się także za fotelikiem, który dodatkowo chroni główkę dziecka.

Montaż fotelika ISOFIX w aucie – jak przebiega?

Zamocowanie fotelika na systemie ISOFIX w samochodzie jest niezwykle proste – wystarczą 3 kroki:

  • Wysunąć zaczepy ISOFIX w bazie fotelika.
  • Umieścić bazę na tylnym siedzeniu.
  • Mocno docisnąć bazę w stronę siedzenia, aż do wpięcia zaczepów ISOFIX – usłyszy się wówczas charakterystyczne kliknięcie.

Co wybrać: mocowanie ISOFIX czy pasy bezpieczeństwa?

Jednym z największych dylematów, który dosięga osoby stojące przed wyborem fotelika dziecięcego, jest podjęcie decyzji na temat sposobu jego montażu. Prawdopodobieństwo złego zamontowania fotelika dziecięcego w pasach jest większe niż w przypadku ISOFIX. Rodzice decydujący się na ISOFIX inwestują w najbezpieczniejsze i jednocześnie najwygodniejsze rozwiązanie dla dziecka podczas podróży samochodem.

Warto przeanalizować sytuację pod względem rodzaju i rozmiaru fotelika dziecięcego.

Foteliki dla noworodków (0-13) – uchwyt ISOFIX czy pasy?

W przypadku fotelików dla noworodków wygodniejszym rozwiązaniem jest wybranie modelu z systemem ISOFIX. Chcąc zagwarantować dziecku maksymalne bezpieczeństwo, warto jednak zwrócić uwagę na konstrukcję bazy, użyte materiały oraz wykonanie, ponieważ w niektórych przypadkach bezpieczniejszym rozwiązaniem są jednak pasy.

hauck fotelik

Foteliki do 18 kg i 25 kg montowane przodem – mocowanie ISOFIX czy nie?

W tym przypadku ISOFIX poprawia bezpieczeństwo w trakcie zderzeń czołowych, zapobiega wysunięciu się fotelika i zmniejsza ryzyko uderzenia małego podróżnika w przedni fotel. Testy zderzeniowe potwierdziły, że montaż pasem samochodowym w tym przypadku jest mniej skuteczny.

kinderkraft fotelik samochodowy

Foteliki do 18 kg i 25 kg montowane tyłem – z ISOFIX czy bez?

Decydując się na foteliki do 18 i 25 kg montowane tyłem, każde rozwiązanie – zarówno pasy bezpieczeństwa, jak i uchwyt ISOFIX, dobrze spełniają swoją funkcję. W tym zakresie można bardziej skupić się na tym, jakich funkcjonalności oczekuje się od samego fotelika, a nie sposobu jego montażu.

kinderkraft fotelik

Foteliki 9-36 i 15-36 kg – kiedy sprawdzi się uchwyt ISOFIX?

W przypadku tego typu fotelików mocowanie ISOFIX nieco bardziej poprawia bezpieczeństwo przy uderzeniach czołowych i bocznych.

maxi cosi kore pro

Czy warto kupić fotelik ISOFIX?

Do tezy, że zastosowanie ISOFIX w aucie jest dobrym rozwiązaniem, nie trzeba nikogo przekonywać. Większość rodziców i opiekunów decyduje się właśnie na ten system, ponieważ jest on w standardowym wyposażeniu samochodu. Zakup fotelika ISOFIX jest opłacalną inwestycją, w której najistotniejsze jest w końcu bezpieczeństwo dziecka.

 

Okładka: Shutterstock