Irygator do zębów, wynaleziony pod koniec lat 50. XX wieku przez amerykańskiego stomatologa dr. Geralda Moyera oraz inżyniera Johna Mattingly’ego, to urządzenie do pielęgnacji niezwykle doceniane przez współczesnych dentystów. Ale czy wszystkim jest dobrze znane? Warto się z nim zaprzyjaźnić choćby dlatego, że irygator do zębów stanowi świetne uzupełnienie nici dentystycznej i szczoteczki w codziennym dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Tym samym odgrywa ważną rolę w zapobieganiu licznym problemom zębów i dziąseł.

 

Irygator PHILIPS Sonicare Cordless Power Flosser 3000 HX3806/31

 

Irygator do zębów – co to jest?

Irygator do zębów, nazywany także irygatorem dentystycznym, do jamy ustnej oraz doustnym, to niewielkie urządzenie, które służy do płukania jamy ustnej. Jego działanie opiera się na pulsującym strumieniu wody pod ciśnieniem. Dzięki temu irygator ułatwia usuwanie płytki bakteryjnej i resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych oraz wzdłuż linii dziąseł. Nie usuwa kamienia, choć potrafi oderwać jego fragmenty. Do wyboru są urządzenia zasilane sieciowo, akumulatorowo lub łączące oba sposoby. Bezprzewodowe, przenośne irygatory do zębów są niezwykle wygodne i cieszą się dużą popularnością. Można je zabrać na wakacje czy w kilkudniową podróż służbową.

 

Irygator WATERPIK Ultra WP-462 Ultra Black

 

Jak używać irygatora do zębów?

Zastanawiasz się kiedy używać irygatora do jamy ustnej? Przed czy po szczotkowaniu zębów? To zależy.

  • Przed czyszczeniem zębów, żeby rozluźnić zalegające resztki jedzenia, które później łatwiej usunąć podczas mycia.
  • Po czyszczeniu zębów, żeby pozbyć się zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka i nić dentystyczna.

A jak korzystać z irygatora do zębów?

Krok 1.: Zapewnij urządzeniu dostęp do letniej wody. W zależności od modelu, wystarczy podłączyć irygator do kranu lub napełnić specjalny zbiorniczek.

Krok 2.: Umieść dyszę w ustach na wysokości zębów trzonowych (tylnych) pod kątem 90 stopni. Ważne jest to, aby trzymać irygator w pewnej odległości od zębów i dziąseł.

Krok 3.: Wybierz poziom ciśnienia wody i włącz urządzenie. Zacznij od najniższego ciśnienia, stopniowo przechodząc do wyższego w taki sposób, aby czuć się komfortowo. Płucz jamę ustną, kierując strumień wody na linię dziąseł i przestrzenie międzyzębowe.

Krok 4.: Po zakończonym czyszczeniu zębów, wyłącz irygator, opróżnij i osusz zbiornik na wodę, aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi bakterii.

 

Irygator podróżny ADLER AD 2176

 

O czym warto pamiętać, używając irygatora do zębów?

Aby korzystanie z irygatora do higieny jamy ustnej było jak najbardziej efektywne i komfortowe, warto pamiętać o tym, by:

  • na każdego zęba poświęcić ok. 2 sekundy, przy czym cała czynność powinna zająć ok. 2 minuty,
  • czyścić zęby i dziąsła nad umywalką,
  • zamknąć usta, aby nie chlapać mocno wodą, jednocześnie zapewniając swobodne spływanie wody z ust do umywalki.

Zalety korzystania z irygatora do zębów

Znając już sposób działania irygatora do zębów, łatwo się domyślić, jakie korzyści wiążą się z jego regularnym używaniem. Przede wszystkim pozwala utrzymać zdrowie jamy ustnej. Płukanie zębów i dziąseł strumieniem wody pod ciśnieniem pomaga pozbyć się zalegającej płytki bakteryjnej i resztek jedzenia. W ten sposób irygator chroni przed rozwojem ewentualnych chorób oraz stanów zapalnych. Sprawdza się również do delikatnego czyszczenia koron, implantów i mostów zębowych, a także aparatów ortodontycznych.

 

Irygator SEYSSO Oxygen Travel

 

Dla kogo irygator do higieny jamy ustnej?

Jeśli zastanawiasz się, czy irygator do zębów jest dla ciebie, odpowiedź brzmi tak! Jeśli nosisz aparat korekcyjny, masz wstawione implanty, mosty lub korony. A także, jeżeli zależy ci na profilaktyce zdrowia jamy ustnej i chcesz usprawnić codzienną higienę.

Czy teraz zaprzyjaźnisz się z irygatorem do higieny jamy ustnej? Warto! Dla pięknego i zdrowego uśmiechu. Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock