Co to jest inteligentne oświetlenie?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest smart home: inteligentny dom. Można nazwać go systemem nowoczesnych sprzętów, które łączą się ze sobą i dają możliwość zdalnego zarządzania nimi z jednego miejsca – albo po prostu systemem automatyki domowej. „Pilotem” umożliwiającym sterowanie urządzeń jest aplikacja obsługiwana z poziomu smartfona albo tabletu, a to, jakie daje możliwości, zależy od konkretnego urządzenia. Jednym z komponentów smart home może być właśnie inteligentne oświetlenie domu.

To system zarządzania światłem w mieszkaniu. Najpewniej w marzeniach większości osób choć raz pojawiła się możliwość wyłączenia oświetlenia klaśnięciem w dłonie. Inteligentne oświetlenie co prawda nie reaguje na klaskanie, ale daje bardzo zbliżone możliwości. Wystarczy bowiem, że właściciel systemu uruchomi aplikację na smartfonie i za jej pomocą wyłączy światło.

Żarówka inteligentna LED LANBERG Smart Home SM01-WBE14, E14, 5 W, WiFi

Jakie elementy podstawowe mogą się składać na inteligentne oświetlenie?

Może być to kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lamp czy żarówek – różnego rodzaju i znajdujących się w innych pomieszczeniach. To więc zdalna obsługa lampek ozdabiających rośliny w ogrodzie, taśm LED w pokoju zapalonego gracza, lamp wiszących i stojących, lampek nocnych, kinkietów… i wielu innych. Ważne jest jednak to, by wszystkie występowały w wersji smart – potrzebne będą inteligentne żarówki lub całe panele LED, zależnie od rodzaju lampy czy lampek. Istotne jest, by wszystkie elementy były ze sobą kompatybilne; muszą tworzyć możliwą do połączenia całość.

Potrzebna będzie także wspomniana wcześniej aplikacja – za jej pomocą użytkownik będzie wydawał polecenia oświetleniu. Ważne, by odpowiadała wymaganiom wszystkich komponentów inteligentnego oświetlenia domu, a więc – najlepiej – pochodziła od ich producenta.

Uzupełnieniem jest centrala nazywana także po prostu mostkiem sieciowym. To urządzenie łączy ze sobą wszystkie żarówki i lampy w jedną sieć, dzięki czemu użytkownik może zarządzać nie tylko każdą z osobna, ale także wszystkimi naraz z poziomu smartfona.

Zestaw startowy PHILIPS HUE White and Color Ambiance E27 (2 szt. E27 + mostek + regulator przyciemniania), A+

Jakie możliwości daje inteligentne oświetlenie domu?

Opcja włączania i wyłączania światła to tylko podstawowa funkcjonalność systemu. Użytkownik zyskuje bowiem całą gamę możliwości, której szerokość i różnorodność uzależniona jest od rodzaju posiadanego sprzętu. To między innymi:

  • Możliwość redukcji poziomu oświetlenia – światło może być przyciemniane albo rozjaśniane przy pomocy suwaka; tak jak poziom jasności ekranu w smartfonie czy komputerze.
  • Opcja zmiany koloru i temperatury światła – jedna żarówka może emitować białe, żółte, czerwone, zielone, niebieskie… i wiele innych wersji światła, w tym migoczącej różnobarwnej, idealnej na zabawy i imprezy. Co więcej, może być ono jasne i ostre jak w szpitalu, odpowiednie do sprzątania, albo w nastrojowej sepii – np. na romantyczny wieczór.
  • Czujnik ruchu – wyjątkowo wygodna opcja. Dzięki niej światło uruchamia się samo w momencie, w którym ktoś wchodzi do pomieszczenia i gaśnie z chwilą jego opuszczenia.
  • Planowanie harmonogramu oświetlenia – a więc możliwość ustawienia godzin, w których konkretne lampy będą się paliły lub gasły czy świeciły w konkretnych barwach albo odcieniach.
  • Ochrona antywłamaniowa – czyli po prostu możliwość zarządzania światłem zdalnie: poza domem. Podczas wyjazdu na wakacje lub w podróż służbową właściciel domu może co jakiś czas włączać i wyłączać lampy w całym mieszkaniu albo różnych pomieszczeniach, tak, by imitować swoją obecność. Tym samym odstrasza ewentualnych złodziei.

Sterowanie oświetleniem w domu z poziomu smartfona to też, po prostu, wyjątkowa oszczędność energii. Po pierwsze kompatybilne z obsługą systemu są wyłącznie żarówki LED, które same w sobie są ekonomiczne i ich trwałość jest wysoka. Po drugie, automatyczne wyłączanie się lamp czy możliwość regulacji intensywności oświetlenia niewątpliwie zmniejsza jego zużycie.

Żarówka PHILIPS HUE White and Color Ambiance, E14, 1 szt.

Na co zwracać uwagę przy instalacji inteligentnego oświetlenia?

W pierwszej kolejności warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakich funkcji się oczekuje. Biorąc np. czujniki światła – jeżeli właściciel mieszkania chce, by światło w łazience włączało i wyłączało się samo i to tylko wtedy, kiedy on wchodzi do pomieszczenia albo je opuszcza, musi wyposażyć się w lampy z czujnikami. A jeżeli np. urządza nowoczesny pokój dla gracza i szuka nietypowego oświetlenia, powinien postawić na taśmy LED z możliwością zmiany kolorów – i tak dalej.

Nie mniej istotny będzie sposób zarządzania oświetleniem. Można zdecydować się na sterowanie wyłącznie z poziomu aplikacji – albo opcję sterowania głosowego. Wspomniane zostało wcześniej o osobach, którym marzy się gaszenie i zapalanie lamp klaśnięciem; komendy głosowe niewątpliwie odpowiadają na tę potrzebę. Dodatkową opcją są kontrolery bezprzewodowe, które można zamontować na ścianie albo trzymać go pod ręką – jak smartfona.

Należy mieć także na uwadze dopasowanie do siebie poszczególnych produktów. Warto zastanowić się nad tym, czy w najbliższej przyszłości będzie się planowało rozbudowę siatki całego systemu. Jeśli tak, to należy pamiętać, by albo kupować wszystko od jednego producenta, albo wybierać produkty uniwersalne, możliwe do zintegrowania z różnymi systemami. A raczej takie, których nie blokuje konieczność obsługi przez jedną konkretną aplikację.

Inteligentna żarówka YEELIGHT Filament ST64

Niewątpliwie warto postawić na inteligentne sterowanie oświetleniem w domu. Warto przejrzeć różne rozwiązania i, planując zakupienie nowych żarówek czy lamp, zdecydować się na wygodną, oszczędzającą energię wersję smart.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock