Media społecznościowe zmieniają rzeczywistość. Coraz częściej artyści znajdują dzięki nim nowe środki wyrazu, co czasami skutkuje też powstaniem całkowicie nowych form. Doskonałym przykładem dziedziny sztuki, która tworzy się na naszych oczach jest Instapoezja. Czym dokładnie są Instawiersze i gdzie ich szukać?

 

Więcej niż zdjęcia

Chociaż założeniem Instagrama jest dzielenie się zdjęciami, to użytkownicy szybko znaleźli także sposób, aby dostosować tę platformę do swoich potrzeb. Obrazy, na których widać tekst, to coraz częściej spotykany typ publikacji na Instagramie. Krótkie historyjki, fragmenty powieści, a ostatnio także wiersze cieszą się popularnością i z każdym dniem zyskują kolejnych fanów. Przybywa także twórców, którzy zachęceni sukcesami kolegów, chętniej wyjmują swoje zapiski z szuflady i dzielą się nimi na swoich profilach. Poezja pojawiająca się na Instagramie na tyle się wyróżnia, że zyskała miano Instapoezji, które funkcjonuje także poza ramami mediów społecznościowych.

Najpopularniejsza instapoetka

Instapoeci to najczęściej młodzi użytkownicy nowych mediów, którzy wykorzystują swoje naturalne środowisko - internet - do dzielenia się swoją twórczością. Prawa rządzące digitalowym światem sprawiają, że najciekawsi autorzy w ekstremalnie szybkim tempie zyskują grono fanów. Prawdziwym fenomenem Instapoezji jest twórczość Rupi Kaur. Jej tomik wierszy „Miód i mleko” od trzech lat znajduje się na listach czytelniczych hitów na całym świecie, a w tym roku znalazła się także wśród pretendentów do tytułu Bestsellera Empiku 2017. Młoda kanadyjska autorka swoją poetycką przygodę rozpoczęła od postów na Instagramie. Kontrowersyjne treści o feministycznym charakterze szybko wzbudziły zainteresowanie odbiorców i przyczyniły się do jej sukcesu, który został zwieńczony książkową publikacją. Podobną drogę przebyła także polska poetka - Anna Ciarkowska, która właśnie wydała swój tomik wierszy zatytułowany „Chłopcy, których kocham” . Nazwa książki nawiązuje do nazwy instagramowego profilu, na którym autorka publikuje swoje wiersze dotyczące najczęściej relacji damsko-męskich.

Czym jest Instawiersz?

Chociaż może się wydawać, że poezja z Instagrama niczym nie różni się od tej „tradycyjnej”, to jest kilka różnic, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim, Instawiersze to nie tylko słowa. Charakterystycznym elementem Instapoezji są ilustracje lub aranżacje obrazów, na których znajdują się teksty wierszy. Instagram opiera się na formach wizualnych, dlatego trudno wykluczyć ten aspekt w Instapoetyckich publikacjach. Rysunki towarzyszące wierszom lub kompozycje zdjęć wpływają na ich odbiór. Ponadto, często Instawiersze opisane są hashtagami, które potrafią zmienić charakter danej publikacji.

Hashtag prawdę Ci powie

Hashtagi na Instagramie spełniają bardzo ważną rolę. To dzięki nim możemy z łatwością dotrzeć do interesujących nas treści. Z instagramową twórczością poetycką możesz zapoznać się po wpisaniu w wyszukiwarce najpopularniejszych hashtagów dla tej dziedziny, czyli #instapoezja, #instawiersz, #poezja. Zagranicznych Instapoetów znajdziesz używając anglojęzycznych hashtagów: #instapoem, #instapoetry.

 

Zdjęcia pochodzą z instagramowego konta Chłopcy, których kocham