Jakie płyty grzewcze są dostępne na rynku? 

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w wielu domach są kuchenki z czterema palnikami, chociaż znacząco różnią się one metodą nagrzewania. Obecnie na rynku można znaleźć m.in. tradycyjne kuchenki gazowe, jednak coraz więcej osób woli wybrać nowocześniejsze rozwiązanie. Producenci oferują innowacyjne płyty grzewcze o dwóch różnych metodach działania.

Płyta gazowa 

To rozwiązanie z pewnością docenią zwolennicy tradycyjnych kuchenek gazowych. Użytkowanie nowoczesnych płyt na gaz w zasadzie nie różni się od klasycznych rozwiązań, które jeszcze do niedawna dominowały w większości domów. Znaczącą zmianę można za to zauważyć w wyglądzie, szczególnie w przypadku wersji bezpłomieniowych. Nie mają one tradycyjnych podwyższanych palników i przypominają płaską płytę indukcyjną. Obecnie produkowane modele są dostępne w korzystnej cenie (ok. 400 zł). Istnieje także możliwość dostosowania płyty pod własne potrzeby poprzez zakup wariantu z większą liczbą palników. Plusem jest także dopuszczalność użytkowania każdego rodzaju garnków.

 

Ravanson K-04 BNG kuchenka gazowa

 

Niewątpliwą wadą związaną z eksploatowaniem płyt gazowych jest… sam gaz. Choć jest to stosunkowo tanie źródło energii, podczas gotowania ulatnia się ok. 50 proc. gazu. Sama płyta jest dodatkowo nisko wydajna energetycznie. Jej budowa sprawia, że bywa trudna do wyczyszczenia, a sam sposób gotowania – palniki jako źródło otwartego ognia – może wywołać pożar.

Płyta indukcyjna 

Najnowocześniejszym rozwiązaniem dostępnym aktualnie na rynku są płyty indukcyjne. Dla wielu osób zmiana kuchenki gazowej na indukcyjną to krok milowy – metoda ich działania zdecydowanie różni się bowiem od tradycyjnych kuchenek na gaz.. Energia wytwarzana jest za pomocą cewek mieszczących się pod powierzchnią płyty, które przyczyniają się do powstawania zmiennego pola elektromagnetycznego. Stawiany na płycie garnek z dnem ferromagnetycznym jest przez nie przyciągany, w związku z czym przejmuje on ciepło wytwarzane przez indukcję.

Gotowanie w tej formie pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale i energię. Co więcej, wytwarzane ciepło zostaje w całości skierowane do wnętrza garnka, dlatego też płyta nie ulega nagrzaniu. Urządzenie jest dostępne w wielu modelach, a każdy z nich dodaje kuchni estetycznego i nowoczesnego wyglądu. Co więcej, sprzęt jest bardzo łatwy do wyczyszczenia.

 

Płyta indukcyjna BOSCH

 

Z perspektywy klienta największą wadą płyty indukcyjnej jest jej cena. Najczęściej oscyluje ona w granicach 1000 zł. Ponadto zainteresowany musi liczyć się z koniecznością nabycia specjalnych garnków z dnem ferromagnetycznym. Wyższe są także koszty eksploatacji takiego urządzenia.

Indukcja czy gaz. Co wybrać? 

Dylemat osób urządzających mieszkanie najczęściej sprowadza się do jednego pytania – płyta indukcyjna czy gazowa? Z tego też względu warto porównać możliwości i parametry obu z nich.

Koszty i instalacja 

Pierwszą istotną kwestią jest oczywiście koszt nabycia i instalacji danej płyty. W tym aspekcie nieodzownie prym wiedzie płyta gazowa. Jest ona o wiele tańszym rozwiązaniem – dobrą płytę można zakupić już za ok. 400 zł, podczas gdy ceny indukcji zaczynają się od ok. 900 zł. Jednak sam zakup urządzenia to nie wszystko. Trzeba bowiem liczyć się z koniecznością jego instalacji. Koszt przyłącza elektrycznego w przypadku płyty indukcyjnej to ok. 100 zł.

 

Płyta SIEMENS

 

Lecz aby móc w pełni korzystać z urządzenia, trzeba też zaopatrzyć się w odpowiednie garnki. Ich cena to zazwyczaj ok. 200-300 zł za jeden zestaw. Całość zamyka się więc w kwocie mniej więcej 1300 zł. Do kosztu płyty gazowej z kolei (czyli ok. 400 zł) należy doliczyć koszt przyłącza gazowego, w wysokości ok. 150 zł za metr bieżący oraz doprowadzenia przewodów wentylacyjnych i nawiewowych, jeżeli nie są one obecne w domu. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 500 zł. Koszty całkowite w przypadku płyty gazowej nie powinny więc przekroczyć 1200 zł.

Wygląd 

Odpowiedź na pytanie: co tańsze – indukcja czy gaz, jest więc jednoznaczna. Istotnym parametrem dla wielu użytkowników jest jednak także i wygląd urządzenia. Pod tym względem płyta indukcyjna nie ma sobie równych. To najnowocześniejszy, zatem i najbardziej efektowny rodzaj dostępnego na rynku sprzętu. Niemniej producenci płyt gazowych stale ulepszają swoje propozycje, aby sprostać wymaganiom współczesnych konsumentów. Unowocześniane są same palniki, ich obudowy, a cały system zabezpiecza się też przed przypadkowym uruchomieniem.

 

Płyta Electrolux

 

Użytkowanie 

Decyzja o tym, jaką płytę wybrać, powinna być uzależniona również od kwestii użytkowania. W dużej mierze chodzi tu o szybkość gotowania i zużycie energii. W tym względzie kuchenka gazowa przegrywa z indukcyjną – jest ona bowiem mniej wydajna. Faworytem staje się indukcja, która bardzo szybko się nagrzewa, przy czym zużywa do tego znikomą ilość energii z racji tego, iż podgrzaniu ulega wyłącznie naczynie, a nie cała płyta.

 

Płyta indukcyjna z 2 palnikami, dotykowa, szklana, 3500 W

 

Ma na to wpływ przede wszystkim budowa obu urządzeń. W przypadku płyty gazowej trzeba bowiem liczyć się z obecnością wystających palników, które są trudne do umycia. Ponadto płyta indukcyjna bardzo często jest wyposażona w o wiele więcej funkcji niż jej gazowa odpowiedniczka. Znacznie przekłada się to na jakość pracy. Pomocne bywają szczególnie cechy takie jak minutnik, który wyłącza płytę po upłynięciu określonego czasu, blokada włączenia, uniemożliwiająca przypadkowe włączenie palnika czy czujnik temperatury ułatwiający utrzymanie ciepła na danym poziomie.

Środki ostrożności 

Aspekt bezpieczeństwa będzie szczególnie ważny dla tych, którzy mają w domu małe dzieci. Ponowie i tu pojedynek wygrywa indukcja. Jej powierzchnia nie nagrzewa się w przeciwieństwie do płyty gazowej, która charakteryzuje się gotowaniem na otwartym źródle ognia.

 

Płyta gazowa do zabudowy ZILAN

 

Kuchnia indukcyjna czy gazowa? 

Odpowiedź na to pytanie zależna jest przede wszystkim od osobistych preferencji, jak i możliwości. Niemniej nie da się ukryć, że największą przewagą płyty gazowej nad indukcją jest cena. Mimo tego czasami warto jest zapłacić nieco więcej, by móc cieszyć się dodatkowymi funkcjami oraz większym bezpieczeństwem użytkowania.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / RYosha