Miłośników tej prostej przekąski jest naprawdę sporo – zwłaszcza gdy mowa o daniach śniadaniowych. I choć jajecznica czy jajko sadzone mogą być równie smakowite, to właśnie ugotowane jajko można nazwać niemalże śniadaniową przekąską wszechczasów.

Preferencje w podawaniu jajka są różne. Większość osób lubi ścięte białko, które w płynnej postaci w zasadzie pozbawione jest smaku i zapachu. W przypadku żółtka jest jednak inaczej – równie wielu jest amatorów jego lejącej się postaci, co całkowicie ściętej. Nie zapominajmy, że między tymi dwiema skrajnościami mieści się całe spektrum konsystencji żółtka. Jak ugotować jajko na miękko, aby idealnie wpisało się w twój gust? Wystarczy robić to z zegarkiem w ręku bądź wykorzystać w tym celu jajowar.

jajowary pełna oferta

Jak ugotować jajko idealne?

Wszystko zależy od upodobań danej osoby – niektórzy lubią jeść jajka delikatnie ścięte, a inni preferują wariant ugotowany na twardo. Jak osiągnąć pożądany efekt? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czas powinno się liczyć od momentu zagotowania wody. To właśnie wtedy – nie wcześniej – należy włożyć jajko do wody. Warto również wyjąć jajka z lodówki przynajmniej pół godziny przed gotowaniem – bardzo schłodzona skorupka w kontakcie z gorącą wodą może popękać.

jajowar-clatronic-ek-3497-400-w

Pożyteczną wskazówką może okazać się trzykrotne zanurzenie w wodzie i wyjęcie jajka umieszczonego na łyżce przed umieszczeniem go w garnku na dobre. To świetny sposób na uniknięcie przywierania skorupki do powierzchni białka. Jajko będzie znacznie łatwiejsze w obieraniu – cała skorupka zejdzie wraz z błonką pokrywającą ścięte białko i rozdrobni się na mniejsze cząstki.

jajowar-sencor-seg-710bp-380-w-7-jaj

Jak długo gotować jajko?

  • 3 minuty – to minimalny czas gotowania jajka, pozwalający na bezpieczne spożycie (bez ryzyka zatrucia się salmonellą). W przypadku takiego sposobu przygotowania jajka białko jest ścięte bardzo słabo, a żółtko pozostaje całkowicie płynne;
  • 4 minuty – po takim gotowaniu białko jest już w większości ścięte, a żółtko płynne;
  • 5 minut – białko jest całkowicie ścięte, a żółtko niemal całkowicie płynne.

Zastanawiasz się, jak ugotować jajko na półmiękko? Poniższy zakres czasowy pozwoli ci uzyskać pożądany efekt:

  • 6 minut – żółtko zaczyna nabierać nieco bardziej kremowej konsystencji;
  • 7-8 minut – żółtko ma bardzo kremową, półstałą konsystencję;
  • 9 minut – żółtko jest niemal całkowicie ścięte.

Gotowanie powyżej 10 minut da ci pewność, że żółtko całkowicie się ścięło. Dla bardzo solidnej konsystencji warto gotować je nieco dłużej, od 11 do nawet 15 minut.

jajowar-wmf-kitchenminis-1-jajko

Warto pamiętać, że tempo gotowania jajka zależy również od jego rozmiarów. Podane powyżej wartości w minutach odpowiadają średniej wielkości jajkom (M). Gotując małe jajka (S), warto odjąć około pół minuty od każdej z podanych wartości czasowych. W przypadku gotowania jaj dużych (L) należy natomiast dodać około 30 sekund.

jajowar-severin-ek-3056-400-w

Jak ugotować jajko na miękko bez zegarka?

Nie każdy dysponuje czasem (i cierpliwością), by dokładnie kontrolować czas gotowania – a w przypadku jajek, precyzja naprawdę jest istotna. Zwłaszcza jeśli to, czy żółtko ma konsystencję półpłynną czy kremową, ma dla ciebie spore znaczenie. Istnieje w zasadzie tylko jeden sposób na precyzyjne gotowanie jajek bez zegarka w ręku. Mowa o jajowarze – urządzeniu, które gwarantuje całkowitą kontrolę nad konsystencją jajka.

jajowar-camry-cr-4482-450w-7-jaj

Korzystanie z jajowaru pozwala na ugotowanie jajek dokładnie w taki sposób, jaki lubisz – na miękko, półmiękko lub twardo. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią niespodzianek. W przypadku samodzielnego przygotowywania jajek łatwo pomylić się choćby o pół minuty, a nawet te kilkadziesiąt sekund może wpłynąć na stopień płynności żółtka. Jajowar to urządzenie, które ogranicza czynności związane z gotowaniem jajek do minimum. Wystarczy dobrać odpowiednie ustawienia i czekać na sygnał dźwiękowy, który oznacza, że czas wyjąć jaja z urządzenia.

jajowar-severin-ek-3134-400-w

Przy wyborze takiego rozwiązania nie trzeba już martwić się, jak ugotować jajka na twardo czy miękko w dokładnie taki sposób, jaki jest aktualnie pożądany.

Polecane jajowary – co wybrać?

Przy doborze jajowaru warto zastanowić się nad jego pojemnością – niektóre mieszczą w sobie zaledwie cztery jaja, a inne z kolei sześć czy osiem. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy w zestawie uwzględniono również nakłuwacz. Nakłucie skorupki przed umieszczeniem jaja w jajowarze pozwala uniknąć pęknięć, które mogą powstać na skutek użycia wysokiej temperatury.

jajowar-na-8-jaj-adler-ad-4486

Zastanawiasz się, jakiej marki sprzęt wybrać? Zróżnicowany wybór jajowarów oferuje między innymi marka Severin, produkująca urządzenia o różnej pojemności – od bardzo niewielkich po duże, mieszczące nawet tuzin jaj, idealne dla całej rodziny. Inne popularne marki, które oferują urządzenia tego typu na polskim rynku, to Adler i Clatronic.

urzadzenie-do-gotowania-jajek-steba-ek-6-400-w

Jajko to produkt uniwersalny, który trudno zastąpić jakimkolwiek innym ze względu na unikalny smak i właściwości. Spaja ono strukturę ciast czy kotlecików i burgerów, nadaje elastyczności ciastu na pierogi czy ravioli, a do tego jest podstawowym składnikiem bezy. Weganie stosują zamienniki jajka, które świetnie służą jako spoiwo – jak choćby purée z dyni czy zawiesina z mielonego lnu. Aby jednak oddać smak jajek, trzeba się sporo natrudzić, a zastępstwa dla ugotowanego jaja nie zdołano jeszcze wymyślić. Jeśli jesteś ich miłośnikiem, inwestycja w jajowar pozwoli ci mieć pod kontrolą poziom miękkości żółtka i białka!

Więcej porad kulinarnych znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / George Dolgikh