Nawilżające substancje w codziennej pielęgnacji są niezbędne nie tylko skórze, ale również włosom. Humektanty to nic innego jak składniki aktywne gwarantujące nawilżenie. Pojęcie to można stosować również w odniesieniu do kosmetyków do twarzy, jednak najbardziej upowszechniło się w kontekście produktów do włosów. Wszystko ze względu na zagadnienie równowagi PEH, które w ostatnich latach robi furorę wśród miłośników i miłośniczek świadomej pielęgnacji i rewolucjonizuje podejście do doboru szamponów, odżywek czy masek.

 

Bioladen odżywka

 

Czym jest równowaga PEH i jak o nią zadbać?

Skrót PEH pochodzi od protein, emolientów i humektantów — czyli trzech substancji absolutnie niezbędnych włosom do pięknego i zdrowego wyglądu. Zachwianie tej delikatnej równowagi prowadzi do różnego typu problemów — od przeciążenia i utraty objętości, przez puszenie i elektryzowanie, po plątanie się i matowość. Z kolei dbając o nią, możesz wydobyć z włosów wszystko, co najlepsze.

 

Humektanty w równowadze PEH — niedobór i nadmiar

  • Niedobór

Niedobór humektantów objawia się matowością, suchością, zbijaniem się włosów w puch i tak zwane "siano" oraz oklapnięciem. Włosy mogą być mniej przyjemne w dotyku. W przypadku włosów kręconych niedobór substancji nawilżających zmniejsza skręt i utrudnia czesanie.

  • Nadmiar

Podobnie jak w przypadku emolientów i protein, z humektantami również możesz przesadzić, choć trzeba się naprawdę o to postarać. Nadmiar humektantów nie jest tak łatwy do wykrycia, ponieważ często wygląda raczej na niedobór. Włosy również mogą być przesuszone i matowe. Jednak w przypadku nadmiaru, widoczna jest różnica w poszczególnych partiach włosów — często są one sianowate na końcach, ale oklapnięte i gładkie bliżej skóry głowy.

 

Zapotrzebowanie na humektanty w zależności od porowatości

W zależności od typu włosa, zapotrzebowanie na humektanty w codziennej pielęgnacji może być różne. Najwięcej nawilżenia potrzebują włosy wysokoporowate, najczęściej kręcone (choć wysoka porowatość może wynikać również ze zniszczenia farbowaniem bądź intensywną stylizacją). Kosmyki tego typu mają otwartą strukturę. Łuski nie przylegają do siebie, przez co substancje nawilżające nie są zamykane w środku. Dlatego w przypadku włosów wysokoporowatych konieczne jest stosowanie emolientów, które domkną nawilżenie, nie pozwalając cennym składnikom "uciec".

Włosy niskoporowate potrzebują natomiast minimalnej dozy nawilżenia — świetnie trzymają humektanty w swojej strukturze.

 

Yope, świeża trawa

 

Porowatość włosów a dobór humektantów

W przypadku emolientów porowatość ma kolosalne znaczenie przy doborze produktu. Każdy z trzech rodzajów włosów lubi bowiem inny rodzaj olejów. Wysokoporowate, w związku z potrzebą tłustego płaszcza ochronnego, który zamknie nawilżenie w środku i wydobędzie skręt, lubią oleje niewnikające, czyli wysokonasycone. Wśród szamponów i odżywek do włosów średnioporowatych trzeba natomiast zwracać uwagę na oleje jednonasycone, podczas gdy kosmetyki do niskoporowatych preferują lekkie, nienasycone produkty, jak choćby olej kokosowy czy masła babasu i murumuru.

W kontekście doboru humektantów porowatość nie ma aż takiego znaczenia. Warto natomiast wiedzieć, które substancje działają najmocniej, aby móc dopasować je do zapotrzebowania na nawilżenie. Jeśli twoje włosy wręcz łakną wody, zaserwuj im terapię mocznikiem, miodem czy gliceryną.

 

Humektanty do włosów — przykłady substancji

Substancje nawilżające w kosmetykach do włosów często występują również w składach produktów pielęgnacyjnych do twarzy czy ciała. Do najpopularniejszych humektantów zaliczamy między innymi wyciąg z alg morskich, żel aloesowy, mocznik, miód, glicerynę, pantenol, niacynamid, witaminę A, alantoinę.

Pamiętaj, że w przypadku pielęgnacji włosów średnioporowatych i wysokoporowatych humektanty należy domknąć emolientami, więc warto stosować dwa rodzaje odżywek. Jako pierwsze nakłada się odżywki humektantowe, a po ich zmyciu emolientowe, które dopełniają pielęgnację.

 

Garnier, maska aloesowa do włosów
 

Humektanty w kosmetykach — jak dobierać produkty?

Jeśli nie chcesz stosować dwóch odżywek, najlepiej wybrać szampon humektantowy, który nawilży włosy. Po jego zastosowaniu możesz zastosować odżywkę emolientową, aby domknąć wodę w strukturze kosmyków. Jakie produkty wybrać? Na rynku znajdziesz naprawdę szeroki przekrój szamponów z różnymi składnikami aktywnymi.

Dla osób o skórze atopowej czy problemami skóry głowy polecamy głęboko nawilżający szampon Emolium — dermokosmetyk pozbawiony substancji zapachowych.

Z kolei osoby o włosach zniszczonych wieloletnim farbowaniem docenią nawilżającą moc szamponów Matrix Total Results Moisture Me Rich czy Morrocanoil Hydration z olejem arganowym i wyciągiem z czerwonych alg. To wspaniałe naturalne humektanty do włosów dogłębnie nawilżające nawet najbardziej odwodnione kosmyki.

 

Moisture, Matrix

 

Odżywki humektantowe są równie zróżnicowane. Osoby z włosami kręconymi znajdą na rynku szereg odżywek przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji tego typu pukli. Dualsenses Curly Twist od marki Goldwell czy Basiclab Capillus to produkty, które nie tylko nawilżą, ale również wydobędą skręt.

 

Odżywka goldwell dualsenses-curly-twist-

 

Szukasz uniwersalnego rozwiązania? Odżywka Anwen Nawilżający Bez sprawdzi się do włosów o różnej porowatości.

Dbając o dostateczne stężenie humektantów w codziennej pielęgnacji włosów, na dobre zapomnisz o problemie suchości, oklapnięcia i matu!

 

Zajrzyj także do słownika włosomaniaczki i sprawdź TOP 5 odżywek humektantowych do włosów. Te i inne artykuły znajdziesz w pasji Poradniki.