Mroczna historia zaklęta w obrazach

Na początek przenosimy się do scenerii, która często wykorzystywana jest przez twórców powieści obyczajowych, czyli do Paryża. Tym razem jednak historia „Apartamentu w Paryżu” autorstwa Guillaume`a Musso, który bardzo często subtelnie łączy literaturę obyczajową z kryminalną zagadką, może wywołać ciarki na skórze. Poznajemy wspólnie bohaterów zawikłanych w intrygę zmarłego malarza, którzy zbiegiem okoliczności lądują w dawnym mieszkaniu artysty. Tragiczny koniec byłego lokatora oraz niejasna przeszłość obu obecnych mieszkańców apartamentu sprawiają, że czas lektury upływa nam bardzo szybko. Musso ma w Polsce już wielu fanów, a kolejna powieść autora „Ponieważ cię kocham” ukazała się chyba w najlepszym możliwym momencie, czyli w samym środku lata.

 

 

Przyjaźń wystawiona na próbę

Każdy z nas dobrze zna to uczucie, gdy ktoś powierza nam coś ważnego. Presja i obawa sprawiają, że tracimy pewność siebie. A co w sytuacji, kiedy bliska osoba oddaje nam pod opiekę swoje dziecko, a my – choć straciliśmy je z oczu tylko na chwilę – gubimy je. Emocje z tym związane są trudne do wyobrażenia i opisania, a tego właśnie podjęła się brytyjska pisarka Heidi Perks w thrillerze „Jak mogłaś”. Zniknięcie córki jednej z bohaterek wystawia na próbę przyjaźń z Charlotte, która nie może zrozumieć, jak dziecko mogło zniknąć bez śladu. Gdy z czasem w grę wchodzi również tajemnicze morderstwo, napięcie zaczyna rosnąć. Po drodze poznajemy kolejne skrywane przez lata sekrety, a obie bohaterki stają przed dylematem dotyczącym ich wzajemnej relacji.

 

 

Zjawiskowy debiut

Kolejny thriller, który warto polecić tego lata to debiutancka książka Emille Elgard pt. „Gdybyście ją znali”. Fabuła świetnie balansuje dynamiką zdarzeń i napięciem, które budowane jest w tej książce w mistrzowski sposób, co zauważa w swojej recenzji brytyjski „Guardian”. Historia przedstawiona w „Gdybyście ją znali” jest wyjątkowo oryginalna. Uwikłana w intrygę jest bowiem bohaterka przebywająca w śpiączce, a jedyną nadzieją dla kobiety wydaje się pacjent, przebywający wraz z nią na szpitalnej sali. Problem w tym, że mężczyzna cierpi na zespół zamknięcia, przez co pozostaje zupełnie odcięty od świata. Jego umysł jest jednak sprawny i może pomóc ofierze wypadku. Tylko jak to zrobi? Odpowiedź musicie poznać sami.

 

 

Znany tytuł po raz pierwszy w Polsce

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć wydanej pod koniec lipca po raz pierwszy po polsku książki Val McDermid „Miejsce egzekucji”. Sam tytuł pochodzi z 2000 roku, a 12 miesięcy później został obsypany nagrodami (nagroda literacka „Los Angeles Times” oraz nominacja do powieści roku nagrody im. Edgara Allana Poe). Doczekał się nawet adaptacji serialowej, a teraz możemy cieszyć się historią George`a Bennetta, który bada sprawę zaginięcia małej dziewczynki. Akcja tego thrillera psychologicznego rozgrywa się w Anglii, w latach sześćdziesiątych – dużo bardziej mrocznych niż współczesne realia. Czytając „Miejsce egzekucji” balansujemy na cienkiej granicy prawdy i iluzji, pytanie czy uda się nam pozostać po właściwej stronie.

 

 

Profesor nie żyje, a album znika

Na koniec propozycja rodzimej autorki. „Zapach prawdy” Igi Karst ukazał się na półkach dopiero 1 sierpnia i od razu zabiera nas do świata storczyków. Nie brzmi to zbyt groźnie, jednak intryga związana ze śmiercią znanego profesora Uniwersytetu Wrocławskiego jest jak najbardziej poważna. Kolejne fakty, jak chociażby testament zmarłego dodatkowo komplikują sprawę. Próby rozwikłania zagadki podejmują się komisarz Orski oraz (na własną rękę) mecenas Herbst. Kto pierwszy odnajdzie zaginiony szkielet i co kryje skradziony album botaniczny. Kolejne pytania, na które odpowiedź poznacie sięgając po te tytuły. Oby tylko wystarczyło wam na nie wszystkie urlopu!