Chcąc zadbać o to, by tegoroczne święta upłynęły wam w wyjątkowej oprawie muzycznej, przygotowaliśmy listę najciekawszych świątecznych albumów oraz kolęd w wykonaniu najznamienitszych muzyków.

 

Michał Bajor i nie tylko

Nasze zestawienie rozpoczynamy od Michała Bajora i jego aranżacji najsłynniejszych kolęd. Na płycie „Kolędy 2018” usłyszymy „Cichą Noc” czy „Dzisiaj w Betlejem”. Subtelny głos artysty doskonale skomponuje się ze spokojną atmosferą wigilijnego wieczoru. Słuchając albumu usłyszymy jednak wielu znakomitych gości, m.in. Agatę Kuleszę czy Joannę Kulig.

 

 

Kolędowanie z Enejem

Za kolędowanie wziął się także zespół Enej. Na płycie „Kolędy pod wspólnym niebem” znajdą się zarówno polskie, jak i ukraińskie kolędy. Będzie zatem różnorodnie kulturowo i melodycznie. Styl, z którego znany jest Enej będzie przeplatać się z tradycyjnymi kompozycjami. Radość ma łączyć się z nutą nostalgii, czyli dokładnie tak, jak wielu z nas spędza Boże Narodzenie.

 

 

Sposób na białe święta

Nawet jeśli tegoroczna zima ponownie upłynie nam bez białego puchu, możemy poczuć się jak zasypani śniegiem po sam nos. To dzięki kolędom, pastorałkom i innym zimowym piosenkom napisanym przez Jacka Cygana, a zebranym na albumie „Białanie”. Jest to efekt ponad trzydziestoletniej twórczości Jacka Cygana. Piosenki jego autorstwa na płycie wykonują m.in. Zakopower, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski czy Grażyna Łobaszewska.

 

 

Kolędy z całego świata

Mimo że w czasie Bożego Narodzenia na całym świecie świętujemy to samo wydarzenie, każdy kraj ma swoje tradycje i wyjątkowe melodie. Formacja TGD przygotowała specjalne połączenie kolęd z takich zakątków świata jak Armenia, Nigeria, czy obie Ameryki. Nagrania dokonano w katowickim „Spodku” podczas świątecznego koncertu. Chórowi towarzyszą goście: Anna Maria Jopek, Natalia Niemen i Kuba Badach. Na krążku „Kolędy świata” nie zabraknie także rodzimych kolęd, a wszystko w pop-gospelowej radosnej atmosferze.

 

 

Świąteczna mieszanka od Marka Sierockiego

Znany i lubiany dziennikarz muzyczny Marek Sierocki z okazji Bożego Narodzenia przygotował dla nas aż dwa krążki z największymi świątecznymi przebojami. Wystarczy napisać, że pierwsza płyta zaczyna się hitem „Last Christmas”, a wśród utworów znajdziemy też tradycyjne anglojęzyczne kolędy „Silent Night” czy „Jingle Balls”. Jeżeli chcecie poczuć się jak podczas świątecznej gorączki na Times Square, to „I Love Christmas” jest z pewnością dla was.

 

 

Co znaczą dla nas święta?

Dla każdego Boże Narodzenie oznacza coś innego. Jedni wyczekują spotkania z rodziną, inni kochają obdarowywać bliskich prezentami. O sednie świąt śpiewa na płycie „What Xmas Means To Me” Aga Zaryan, czyli Pierwsza Dama Polskiego Jazzu. Od lat połączenie świątecznej atmosfery z muzyką jazzową tworzy niepowtarzalny klimat. Na albumie odnajdziemy spokojny „The Secret of Christmas” oraz żywiołowe szlagiery jak np. „Jingle Balls”. Wisienką na torcie, a może bardziej gwiazdką na choince, jest gościnny występ Freddy’ego Cole’a, brata legendarnego Nat King Cole’a.

 

 

Autorskie kolędy Wojciecha Młynarskiego

Jan Emil Młynarski przyznał, że znał jedną kolędę napisaną przez swojego ojca – Wojciecha Młynarskiego. Przeglądając jego maszynopisy odkrył, że było ich dużo więcej. Tak powstał album „Kolęda na cały rok!”, na którym zaproszeni artyści przypominają twórczość Wojciecha Młynarskiego.

 

 

O świętach z Michaelem

Połączenie aksamitnego głosu Michaela Buble z atmosferą świąt to przepis na udany grudzień. Aby posłuchać kanadyjskiego piosenkarza w bożonarodzeniowym klimacie najlepiej sięgnąć po „Christmas Album” w specjalnym wydaniu łączącym płytę CD oraz DVD zawierające reportaż ze studia. Dzieje się sporo, ponieważ artysta zaprosił do wspólnego kolędowania wiele gwiazd muzyki.

 

 

Klasyka zza oceanu

Była już propozycja dla tych, którzy kochają połączenie jazzu z klimatycznymi świątecznymi piosenkami. Jednak w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Franka Sinatry, który roztapia najcięższe mrozy swoimi aranżacjami bożonarodzeniowych przebojów. „Christmas Songs By Sinatra” mimo upływu lat stały się klasyką gatunku świątecznej muzyki.

 

 

Propozycja od Empiku

Na koniec jeszcze jedna, wyjątkowa składanka świątecznych piosenek. W ramach projektu „Mój Empik” powstał dwupłytowy album „Christmas vol. 3”, na którym usłyszymy największe świąteczne hity, jak np. „Thanks God It’s Christmas” zespołu Queen, „Santa Claus Is Coming To Town” w wykonaniu Jackson’s Five czy „Happy Christmas” od Maroon 5. Święta to doskonała okazja do spotkania z najbliższymi, ale też posłuchania muzycznych aranżacji, które w tym okresie nabierają wyjątkowej mocy.