Harry Potter zadebiutował wśród laureatów nagród Empiku w podsumowaniu roku 2001. Co ciekawe, pierwszą z siedmiu statuetek zdobył nie w literackiej, lecz multimedialnej: „Harry Potter i kamień filozoficzny” okazał się najpopularniejszą grą komputerową 2001 roku.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Tom 1 - Rowling J.K.

Później uczeń Dumbledore’a podbił serca miłośników literatury i wygrał w kategoriach książkowych w roku 2006 powieścią „Harry Potter i książę półkrwi” oraz w 2008 tomem „Harry Potter i insygnia śmierci”. Finałowy tom sagi Joanne K. Rowling, zamykający nie tylko pewną epokę w historii literatury popularnej, ale także nastoletni etap życia pokolenia dzieci Sieci, zdobył również tytuł Wydarzenia Roku 2008.

Filmy wydane na DVD też świetnie radziły sobie w rocznych zestawieniach, a „Harry Potter i czara ognia” oraz „Harry Potter i insygnia śmierci cz. 1” zdobyły empikowe statuetki odpowiednio w latach 2006 i 2011.

Rzeczywistość wykreowana przez brytyjską pisarkę zawładnęła wyobraźnią olbrzymiej grupy ludzi na kilkanaście lat, a w roku 2016 powróciła w przytupem w formie sztuki teatralnej „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Dla czytelników dorastających wraz z chłopcem, który pokonał Sami Wiecie Kogo, była to nostalgiczna podróż do przeszłości, a jednocześnie odkrywanie nowych wydarzeń ze świata, który poznali nierzadko lepiej niż własną dzielnicę.

 

Podczas gali Bestsellerów Empiku 2016 zalakowaną kopertę zawierającą tytuł zwycięskiej książki w kategorii „literatury młodzieżowej” wniósł na scenę i otworzył nastoletni pisarz i youtuber JDąbrowsky. Był tak przejęty swoją rolą, że nie zauważył nawet prób nawiązania dialogu przez prowadzącego galę Marcina Prokopa. Oto, co znaczy kontakt z kultową magiczną serią!

Warto dodać, że również ekologiczną. – Pani Rowling nas zmusiła, i nie tylko nas – wszystkich wydawców na świecie, żeby zażądać od drukarni certyfikatu o pochodzeniu papieru. Producent musiał udowodnić, że żadne zdrowe drzewo nie zostało poświęcone Harry’emu Potterowi – opowiadał Bronisław Kledzik z wydawnictwa Media Rodzina w kuluarach empikowej gali podsumowującej rok 2006. Skąd zatem brano papier na druk siedmiotomowej sagi i jedynego w historii Bestsellerów Empiku scenariusza teatralnego? Był produkowany albo z wiatrołomów, albo z roślin ze specjalnych plantacji, na których rosną drzewka przeznaczone wyłącznie na potrzeby fabryk papieru.