Wszystkie zastosowania haka holowniczego

Hak holowniczy zamontowany w samochodzie osobowym, przyda się zarówno do pracy, jak i do rekreacji. Może służyć do zamontowania standardowej przyczepy towarowej wykorzystywanej np. do przewożenia materiałów budowlanych, ale współczesna motoryzacja otwiera przed właścicielami pojazdów wiele nowych, bardziej kreatywnych sposobów na wykorzystanie haków holowniczych. Wbrew nazwie nie musi on już dziś służyć wyłącznie do holowania. Poznajmy wszystkie zastosowania tego akcesorium.

Hak holowniczy

Różnego typu przyczepy na hak holowniczy

Samochodowy hak holowniczy umożliwia transportowanie przyczep o wadze nawet 3,5 t (do cięższych przyczep wymagana jest odpowiednia kategoria prawa jazdy). Daje więc właścicielowi pojazdu bardzo szerokie możliwości. Posiadając hak można samodzielnie przetransportować niemal wszystko, bez konieczności zlecania tego niezależnym firmom. Materiały budowlane, meble, opał czy odpady? Nie ma problemu.

Najczęściej wykorzystywaną w gospodarstwach domowych przyczepą samochodową jest przyczepka lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. Nie musi ona posiadać własnego hamulca, przez co jest rozwiązaniem prostym w eksploatacji i niedrogim. Dzięki takiej przyczepie możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na transporcie towarów, który w innym przypadku musielibyśmy zlecić wyspecjalizowanym firmom.

Posiadając kategorię prawa jazdy B możemy holować także przyczepy inne niż towarowe. Niektóre z nich produkowane są z myślą o rekreacji. Coraz większą popularność w naszym kraju zdobywają przyczepy kempingowe. Posiadając (lub wypożyczając) taką przyczepę zyskujemy prawdziwą niezależność w podróży. Miejsce noclegowe mamy wtedy zawsze „za sobą” i nie musimy się martwić o rezerwację hotelu. To rozwiązanie przydaje się zwłaszcza w czasach okresowo wprowadzanych lockdownów. Przyczepa kempingowa daje niezależność i możliwość spędzania czasu wolnego w miejscach dalekich od typowej, turystycznej infrastruktury.

Bagażnik rowerowy

Nietypowe przyczepy na hak samochodowy

Przyczepa kempingowa to jedna z najpopularniejszych, ale nie jedyna interesująca opcja dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu, posiadających w samochodzie hak holowniczy. Rozwiązaniem nieco tańszym, a również funkcjonalnym jest przyczepka namiotowa. Jest to nic innego jak lekka przyczepa, w której znajduje się złożony namiot. Przyczepki namiotowej, ze względu na nieco uboższe wyposażenie, nie możemy nazwać „domem na kółkach”, w przeciwieństwie do kempingowej. Jednak także ma ona swoje zalety i pozwala spędzić noc poza domem. Zaletą przyczepki namiotowej są jej kompaktowe rozmiary po złożeniu, zapewniające niski opór powietrza. Jest też łatwa w przechowywaniu i stosunkowo tania.

Osoby, które nie są miłośnikami nocowania w plenerze, mogą skorzystać z szeregu innych możliwości rekreacyjnych, jakie otwiera posiadanie haka holowniczego w samochodzie. Rozwiązaniem dla fanów jazdy jednośladami jest przyczepka motocyklowa. Niektóre motocykle, zwłaszcza terenowe, nie mają homologacji do jazdy po drogach publicznych lub zwyczajnie nie są przystosowane do asfaltowych dróg. Dzięki przyczepce motocyklowej możemy bezpiecznie przewieźć motocykl na tor czy inne miejsce dające prawdziwą frajdę z jazdy na dwóch kółkach.

Adepci atrakcji wodnych mogą wybrać przyczepkę pod skuter wodny lub łódkę. Są to bardzo lekkie konstrukcje, posiadające ułatwienia dla sprawnego manewrowania i bezpiecznego załadunku. Specjalne przyczepki pod skuter wodny są wyprofilowane tak, aby pojazd można było bezpiecznie zamontować pomimo posiadania przez niego wypukłego kadłuba. To samo dotyczy przyczep dedykowanych do przewożenia łodzi. Takie przyczepy zazwyczaj wyposażone są także we wciągarkę, która ułatwia transport pojazdu.

Platforma na hak na rowery

Bagażniki rowerowe i boxy na hak holowniczy

Kolejnym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać posiadając w swoim pojeździe hak holowniczy jest bagażnik rowerowy. W ostatnich latach jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, wykorzystywane przez miłośników turystyki rowerowej.

Bagażnik rowerowy jest wygodnym, bezpiecznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Przewożąc rowery za samochodem w o wiele mniejszym stopniu wpływamy na aerodynamikę naszego pojazdu, co przekłada się na tylko minimalnie wyższy poziom spalania. Na bagażniku rowerowym na hak możemy – w zależności od jego wersji – przewieźć od dwóch do nawet czterech rowerów. Nad tym, ile rowerów maksymalnie będziemy chcieli przewozić, powinniśmy zastanowić się już w momencie zakupu. Co więcej, warto pomyśleć o tym już w momencie montażu haka holowniczego do pojazdu.

Niektóre bagażniki rowerowe, w pełni obciążone rowerami mogą sporo ważyć. Warto sprawdzić zatem maksymalną wartość nacisku pionowego na hak, który wybieramy. Weźmy pod uwagę także fakt, że od kilku lat, w myśl polskich przepisów, bagażniki rowerowe na hak muszą posiadać własne oświetlenie. Niezbędna do jego prawidłowego działania będzie zamontowana w pojeździe instalacja elektryczna 13-pin. Aby uniknąć niepotrzebnych pomyłek, warto zarówno przed montażem haka holowniczego jak i zakupem bagażnika rowerowego, zapytać sprzedawcę o odpowiednie dla nas rozwiązania.

Hak holowniczy w samochodzie może służyć także do powiększenia przestrzeni bagażowej. Podobnie jak bagażnik rowerowy można zamontować także box na hak, określany często także jako kufer bagażowy. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli przewozić wiele dodatkowych rzeczy, bez utraty parametrów aerodynamicznych naszego pojazdu. Atutem boxa na hak jest także fakt, że nie utrudnia on manewrowania pojazdem w takim stopniu jak standardowa przyczepa. Większość modeli boksów posiada odchylany stelaż, umożliwiający swobodny dostęp do bagażnika pojazdu.

Bagażnik thule

Więcej artykułów związanych z motoryzacją znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com