Oczywiście nie polecam rozwiązania w rodzaju: maluch przynosi list do Mikołaja, a my go wyrzucamy i sami wybieramy podarki. Warto zastosować zasadę równowagi. Wybrać coś z listy i wymyślić drugi prezent samemu. A przy okazji: namawiacie niepiszące jeszcze dzieci do rysowania swoich listów? To wspaniale ubarwia czas świątecznego oczekiwania. A rodzice zyskują rozczulające pamiątki na całe życie. Warto też takim listem „podzielić się” z babciami, dziadkami, ciociami, wujkami. Dzięki temu unikniemy powtarzania się podobnych prezentów jak np. dwie lalki. Może Mikołaj będzie chciał zrobić prezent składkowy – świetny dla kondycji portfela i miejsca na dziecięcym regale?

Pomysły na prezenty dla dziecka 3-7lat

  • KLOCKI

Jeśli chcemy, by zabawka zajęła dziecko na dłużej, a może nawet pozwoliła na wciągnięcie do zabawy rodzeństwa, to dobrze by była wieloelementowa i zadaniowa. Te wymagania oczywiście najlepiej spełniają klocki. Nasz kilkulatek ma już swoje ulubione? Sięgnijmy więc po inne. Dobrze, gdy dziecko bawi się różnymi rodzajami klocków, ponieważ to lepiej stymuluje jego rozwój. Różne rodzaje to inne sposoby łączenia, kształty, możliwości konstrukcyjne i wyzwania projektowe dla małego inżyniera. 

Lego na prezent

  • GRY

Pod choinką nie powinno zabraknąć gry, która będzie świetnym sposobem na rodzinne spędzenie świątecznego czasu. Dobra wiadomość jest taka, że grę możemy dobrać dla każdego dziecka, nawet gdy nam się wydaje, że nie lubi ono tego typu rozrywki. Prawdopodobnie nasz kilkulatek, nie trafił jeszcze na taki rodzaj zabawki, która mu pasuje. A przecież gier mamy wiele rodzajów: logiczne, losowe, karciane, edukacyjne, planszowe, przygodowe, strategiczne, rodzinne itd. To naprawdę tysiące pudeł do wyboru. Dziś polecę wam szczególnie gry z firmy Kapitan Nauka, która ma jedne z najlepszych w Polsce ilustracji w grach, przygotowywanych przez zawodowych rysowników. Do tego mają dobrą jakość i ceny. Sami sprawdźcie choćby „Ciało Człowieka”, „Na tropie angielskich słówek” czy grę „Polska”. W naszym domu absolutne hity. A do gry ze słówkami jest doskonała książka o tym samym tytule – genialny pomysł na prezentowy zestaw.

Gra dla dziecka na prezent

  • PREZENTY Z ULUBIONYM BOHATEREM

No dobrze, ale przecież Mikołaj nie może napchać worka samymi prezentami edukacyjnymi i rozwijającymi! Warto by dorzucił garść dziecięcych faworytów, wśród których od lat królują postacie z filmów. Prezenty z bohaterami ukochanych animacji to zawsze strzał w dziesiątkę. Mimo że minęło już sporo czasu od premierzy „Frozen 2” na pewno wielkim hitem będą prezenty odnoszące się do „Krainy Lodu”. Podobnym uznaniem obdarowanych mogą cieszyć się kultowe gadżety LEGO. Wspaniale dostać nowe klocki, ale równie przyjemnie jest mieć ołówek, długopis, gumkę, notes, magnes czy inny drobiazg potwierdzający przynależność do wspólnoty lego maniaków.

Muzyka z Krainy Lodu

  • ZNIKOPISY

Zabawkami, które nie tracą od dziesięcioleci na atrakcyjności, są znikopisy. Oczywiście od momentu, kiedy ja dostałam pierwszy znikopis, zupełnie zmieniła się technologia. Moim tegorocznym odkryciem są znikopisy LCD mające matryce przeniesione z profesjonalnych rozwiązań dla biznesu. Matryce te są tak czułe, że rysowanie po nich rysikiem przypomina pracę z ołówkiem – dziecko może stawiać linie różnej grubości w zależności od siły nacisku dłoni, a to oznacza, że rozrysowuje rękę, jak na zajęciach plastycznych i przygotowuje ją do nauki pisania. W dodatku te niewielkie zabawki kształtem i formą przypominają tablety, co dziś jest szczególnie kuszące dla przedszkolaków. Są lekkie, wytrzymałe i wygodne, więc można ich używać w każdych warunkach. Wykorzystywane do ćwiczenia pisania czy liczenia zastępują papier i wpisują się w trend zero waste.

Znikopis na prezent

  • FILMY

Wiem, że najwspanialsze w święta są wspólne rozmowy, posiłki, zabawy i spacery. Równie miłą rozrywką może być rodzinne oglądanie filmów.

Pakiet filmów Harry Potter

Zauważyliście, jak rzadko teraz mamy do tego okazję? Od kiedy w naszych telefonach i tabletach zagościł Internet, zdarza się, że wprawdzie coś oglądamy, ale każdy co innego na swoim urządzeniu. A gdyby tak razem siąść na kanapie, przytulić się i obejrzeć coś dobrego? Coś, co spodoba się tak samo kilkulatkom, nastolatkom, rodzicom i seniorom? Może więc Mikołaj powinien podrzucić pod choinkę jakąś sprawdzoną klasykę jak albo coś nowszego, ale równie międzypokoleniowego – pakiet jak „Kolekcja Harry Potter/Fantastyczne Zwierzęta”.

Film na prezent dla dziecka Scooby Doo

  • ODGRYWANIE ZAWODÓW

A co, jeśli Mikołaj dysponuje większym budżetem i postanowił zaszaleć? Gwiazdka jest dobrym momentem na większe prezenty (choćby składkowe). Przedszkolaki to grupa wiekowa, którą najbardziej interesuje naśladowanie dorosłych. Wcielanie się w role podejrzane u mamy, taty, zabawa w wymarzone zawody. Warto podtrzymywać to zainteresowanie dzieci zabawami narracyjnymi, bo rozwijają one empatię, małą i dużą motorykę, umiejętność snucia opowieści, budowania dialogów czy zabawy w grupie. Najbardziej pożądane zabawki z tego rodzaju to – niezmiennie od wielu dekad – domki dla lalek, stragany, kuchenki czy warsztaty. Uprzedzam, że takie prezenty mają ważny skutek uboczny w postaci wielu godzin zabaw z dziećmi.

Kuchnia drewniana dla dzieci

Więcej pomysłów i podpowiedzi jak wybrac prezent znajdziecie w naszym dziale Prezentowniki