Tradycyjnie wyglądające grzejniki stanowiły raczej konieczny element wyposażenia, który dobrze było ukryć, niż dekoracyjny punkt wystroju. Obecnie wiele się zmieniło w tym temacie i na rynku można znaleźć ciekawe propozycje. Nowoczesne kaloryfery pokojowe różnią się stylem i rodzajem, dlatego z łatwością dopasujesz model do aranżacji wnętrza

Nowoczesne grzejniki pokojowe – na co zwracać uwagę?

Grzejniki pokojowe wybierane do pomieszczeń to sprzęt funkcjonalny i mogący stanowić ozdobę mieszkania. Na co zwracać uwagę przy zakupie, aby wybrać najlepszy kaloryfer pokojowy? Poszczególne rodzaje różnią się od siebie między innymi zastosowaniem, materiałem, z którego są wykonane oraz mocą grzania – te parametry to główne kryteria, które musisz wziąć pod uwagę, gdy szukasz modelu dla siebie.

grzejnik elektryczny

Grzejniki – rodzaje i zastosowanie kaloryferów

W sprzedaży spotkasz różne rodzaje grzejników. Niektóre z nich charakteryzuje nowoczesny wygląd, inne przypominają tradycyjne rozwiązania. Ze względu na budowę, rozróżnia się grzejniki płytowe, członowe i drabinkowe. Jeśli chodzi o sposób działania, charakterystyczne rodzaje kaloryferów to model konwektorowe oraz elektryczne olejowe.Odrębną kategorie stanowią grzejniki kanałowe, które umieszczone są pod podłogą.

Jakie kaloryfery wybrać do małych pomieszczeń?

Grzejniki płytowe idealnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, jak np. łazienka. Takie kaloryfery mogą różnić się kształtem, a ich cechą charakterystyczną jest niewielki rozmiar, dzięki czemu pomagają oszczędzać energię zużytą na ogrzewanie. Zwykle niewielkich rozmiarów grzejniki dekoracyjne dobrze komponują się z wystrojem łazienki, kuchni lub przedpokoju. Z uwagi na ich walory estetyczne, takie kaloryfery warto wyeksponować w widocznym miejscu.

Oddzielną kategorią są grzejniki konwektorowe, które działają na prąd. Użycie takiego źródła ciepła to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz czegoś, co szybko podniesie temperaturę w pomieszczeniu o niewielkiej kubaturze.

grzejnik olejowy

Wydajne grzejniki do dużego pokoju

Podobają ci się klasyczne rozwiązania? Być może idealny dla ciebie kaloryfer to członowy grzejnik ścienny pokojowy. Składa się on, podobnie jak tradycyjne modele, z połączonych ze sobą pojedynczych żeberek. Takie grzejniki wykonane są najczęściej ze stali i żeliwa.

Modele żeliwne są ciężkie i odznaczają się dużą żywotnością (nawet do 50 lat). Mieszczą w sobie dużo wody. Dzięki dużej bezwładności proces nagrzewania się i stygnięcia postępuje powoli. Wybierz takie kaloryfery do ogrzania starszego, dużego domu o grubych ścianach lub wtedy, gdy bliski ci jest styl retro.

Grzejnik elektryczny pokojowy – zasada działania

Konwektorowe grzejniki do gniazdka dobrze się nadają do ogrzewania oraz dodatkowego dogrzewania dużych pomieszczeń, takich jak salon, jadalnia lub sypialnia. Szybko i skutecznie nagrzewają pokój, jednak po wyłączeniu również dość szybko się studzą. Dlatego efekt ogrzania pomieszczenia za pomocą grzejników elektrycznych jest chwilowy. Ich zaletą jest lekka konstrukcja oraz prosta obsługa, która polega na podpięciu do gniazdka elektrycznego. Przenośne grzejniki konwektorowe, np. Xiaomi, są też zazwyczaj nieco tańsze niż inne modele.

Jak działa grzejnik pokojowy elektryczny? Sposób nagrzewania wykorzystywany przez ten rodzaj grzejników opiera się na zjawisku konwekcji. Kaloryfer konwektorowy zasysa zimne powietrze i ogrzewa je za pomocą energii elektrycznej. Następnie ogrzane, ciepłe powietrze unosi się i podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Nagrzewanie zachodzi szybciej niż w tradycyjnych żeliwnych kaloryferach. Takie modele charakteryzują się lekkością, dzięki czemu grzejniki przenośne łatwo można przemieszczać i ustawiać w tych pomieszczeniach, w których potrzebujesz zwiększyć temperaturę.

grzejnik konwektorowy

Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia?

Moc grzejnika to parametr, który odpowiada za to, jak wydajnie będzie on ogrzewał pomieszczenie. Aby prawidłowo dobrać moc urządzenia, należy najpierw zastanowić się, do czego będzie służył kaloryfer. Czy chcesz ogrzewać nim całe pomieszczenie, czy suszyć na nim ręcznik w łazience, czy też tylko dogrzewać pokój. Istnieje skuteczna i prosta metoda na obliczenie odpowiedniej mocy grzejnika. Przyjmuje się w niej, że do ogrzania 1 m2 pomieszczenia potrzebne jest 60 W (budynek z dobrą izolacją cieplną, z co najmniej 10 cm warstwą styropianu), 100 W (5 cm styropianu) lub 140 W (bez izolacji cieplnej).

Grzejnik pokojowy dekoracyjny – funkcjonalny i ozdobny

Grzejniki dekoracyjne mogą stanowić wyrazisty element aranżacji pokoju. Rozmiar grzejnika należy dobrać do kubatury pomieszczenia. Dla przykładu cienki grzejnik pokojowy ogrzeje większy pokój, gdy jego powierzchnia będzie wystarczająco duża.

Jaki grzejnik pokojowy pionowy wybrać?

Do niewielkich pomieszczeń poleca się grzejniki, które nie zajmą dużej powierzchni ściany. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku ogrzewania małego i wąskiego pokoju. Grzejniki drabinkowe to rodzaj polecany do małych przestrzeni w mieszkaniach.

Pamiętaj o tym, aby wybrać model grzejnika na odpowiednim etapie prac budowlanych. Jeśli celujesz w tradycyjne rozwiązania, musisz to zrobić przed instalacją centralnego ogrzewania. Ułatwi to założenie kaloryferów i pozytywnie wpłynie na ich funkcjonowanie. Wybranie modelu elektrycznego pozwala na umieszczenie go w pomieszczeniu na dowolnym etapie urządzania mieszkania. Estetyczne walory sprzętu do ogrzewania mieszkania sprawiają, że grzejniki mogą być prawdziwą dekoracją pokoju.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com