Czemu warto wybrać gry planszowe?

Gry planszowe były znane ludzkości już w Starożytnym Egipcie oraz Starożytnej Mezopotamii – ponad 5000 lat temu. W Egipcie zagrywali się faraonowie, jak i niższe warstwy społeczne, niemal wszędzie – na ulicy, w tawernach czy ogrodach, o czym świadczą wizerunki na hieroglifach. Warto dodać, że w światowym obiegu było wtedy najprawdopodobniej ledwie kilka rodzajów gier, a przez wiele stuleci nie powstawały nowe wersje, ale raczej zmieniano nieco zasady znanych, w zależności od terenu.

Dopiero w kilkudziesięciu ostatnich latach gry te przeszły prawdziwą rewolucję. Dziś mamy do dyspozycji tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy wielu różnych gier, z rozmaitymi zasadami i regułami. Według statystyk, wartość rynku planszówek może wzrosnąć ponad 2,5 krotnie w ciągu 2 lat – do blisko 9 miliardów dolarów.

Co zatem stanowi o sukcesie tych gier?

 • Zapewniają radość, dobrą zabawę, śmiech i obniżają stres,

 • Pozwalają spędzić świetny czas z rodziną czy znajomymi i polepszają relacje,

 • Mogą poprawić refleks i motorykę (w przypadku gier zręcznościowych), czy też mogą polepszyć naszą wiedzę i umiejętność logicznego myślenia (np. gry ekonomiczne czy strategiczne),

 • Pomogą polepszyć kreatywność i wyobraźnię, dzięki czemu będą doskonałe nawet dla dzieci.

Różne rodzaje gier – jakie gry planszowe na prezent warto wybrać?

Gry planszowe dla dzieci czy dorosłych mogą się różnić np. długością rozgrywanej partii – są tytuły, które zajmą ok. 20 minut na rozegranie, jak i są też takie, które wymagają minimum kilku godzin na wyłonienie zwycięzcy. Są też warianty, w których wyższą rolę niż odpowiednia strategia, może mieć po prostu szczęście, dzięki czemu dają równą szansę na wygranie każdemu. Głównym wyróżnikiem różnych tytułów jest jednak typ rozgrywki – nastawiony na sprawdzenie naszej wiedzy, zręczności, czy zaprojektowany tak, by sprawiał największą radość w zabawie z bliskimi. Każdy może z łatwością wybrać coś odpowiedniego na prezent dla bliskiej osoby lub dopasowanego do własnych preferencji. Mogą to być np.:

 • Gry planszowe edukacyjne – tytuły z tej kategorii polecane są nawet bardzo małym dzieciom, bowiem pomagają im we właściwym rozwoju. Tytuły takie jak „Pucio Pierwsze Zabawy”, „Nogi Stonogi” czy „Ting” cieszą się dużą popularnością kilkuletnich pociech. Dobrym pomysłem mogą być też edukacyjne tytuły dla osób starszych – nastolatków, jak i dorosłych.

 • Karty i gry karciane – zwykle nie należą do kategorii planszówek, ale mimo tego jest to świetna propozycja nie tylko dla fanów pasjansa czy pokera, ale dla szukających czegoś niewielkiego, zapewniającego dziesiątki godzin dobrej zabawy.  „Czarne historie”, „Uno” i dziesiątki innych karcianek czekają na Ciebie.

 • Towarzyskie i rodzinne gry planszowe – czyli, jak nazwa wskazuje, przeznaczone do zabawy z bliskimi. Pozwolą radośnie spędzić czas w miłym gronie. „Skubane kurczaki”, „Skrzaty” czy „Moje na górze” to popularniejsze propozycje.

 • Ekonomiczne i strategiczne gry planszowe – dla osób, którzy są za pan brat z taktyką i którym niestrasznych jest wiele pionków i kart. Aby w nich zwyciężyć, nierzadko trzeba będzie szybko coś obliczyć, a szczęście będzie miało raczej niewielki wpływ na rozgrywkę. Różne warianty „Monopoly”, „Wsiąść do pociągu” oraz wiele innych tytułów należy do tej kategorii.

 • Gry zręcznościowe – nie są to typowe planszówki – tutaj najbardziej będzie się liczyła szybkość i refleks. Jeśli zatem chcesz się sprawdzić z rodziną czy znajomymi i pokazać im, kto jest najzręczniejszy, to ten rodzaj będzie świetnym wyborem. Doskonale sprawdzą się również jako prezent dla dzieci, ponieważ pomogą wykształcić właściwą motorykę.

A także przygodowe, logiczne i wiele, wiele więcej rodzajów, jest dzisiaj dostępnych dla każdego. I kto by pomyślał, że wszystko to zaczęło się kilka tysięcy lat temu, prawdopodobnie w domu pewnej znudzonej rodziny lub w głośnej tawernie?

Jaka gra planszowa dla dziecka, a jaka dla dorosłych?

Gdy już dowiedzieliśmy się nieco o plusach tych gier, możemy przejść do tego, dla kogo będą najlepsze i komu sprawią radość jako prezent. Przechodząc do sedna: dla kogo? Dla każdego!

Częstym zakupem są gry planszowe dla dzieci, np. już dla 4- i 5-latków. W tym wieku można już zacząć bawić się z szeregiem różnych pozycji, ale szczególnie polecane są tytuły edukacyjne, które pomogą we właściwym rozwoju i rozbudzą ciekawość o otaczającym świecie. Dla nieco starszych dzieci – w wieku 7, 8 i 9 lat – również świetnym pomysłem będą warianty edukacyjne, ale i doskonałym prezentem są rozmaite zręcznościówki.

Nastolatkom z pewnością spodobają się towarzyskie czy rodzinne planszówki, które pozwolą na grę w miłym towarzystwie najbliższych i znajomych. Fajne gry planszowe dla dorosłych to m.in. tytuły strategiczne i ekonomiczne, a także różne warianty karcianek.

Jak widać, grać w nie może praktycznie każdy, dzięki czemu są one tak chętnie wybierane jako prezent.

 

Dla jednej, dwóch czy kilku osób?

Interesują Cię gry planszowe dla dwojga? A może szukasz czegoś dla większej grupy? Albo odwrotnie – dla jednego gracza? W każdym z tych wariantów wybór różnych tytułów jest bardzo duży.

 • Dla jednej osoby – dla jednej osoby dobrym prezentem będzie szereg różnych gier zręcznościowych, takich jak np. znana „Operacja” czy wiele różnych tytułów edukacyjnych.

 • Dla dwojga – „Hobbit Wyprawa po skarb”, „Bankrut” czy „Zamek” – to tylko część tytułów, które dostarczą masę zabawy parom.

 • Dla pary i więcej osób – niemal każda planszówka może być już ogrywana w dwójkę, ale największą frajdę i satysfakcję dają, gdy do stołu zasiada więcej osób. Możemy polecić tytuły np. „Jenga”, „Dixit”, klasyczne „Scrabble” czy „La Cucaracha”.

 • Dla czterech i więcej osób – czyli dla tych, którzy mają szansę częstego grania ze znajomymi  i lubią spędzać czasem i kilka godzin na zabawie. Godne polecenia są takie pozycje jak „Mafia”, „Kobiety vs Mężczyźni” i „Klub Detektywów”.

Tyle różnych tytułów… jak tu wybrać?

Warto pamiętać, że najlepsze gry planszowe nie istnieją – choć są oczywiście tytuły wielokrotnie nagradzane, to oczywiście nie muszą one od razu spodobać się każdemu. Warto samemu odkrywać różne rodzaje i nie ograniczać się wyłącznie do strategii czy tylko nagradzanych tytułów. Świat planszówek jest ogromny i warto zwiedzić jak największą jego część!

Kupując nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednego, drogiego tytułu, dobre i fajne gry planszowe można już wyłapać w naprawdę promocyjnych cenach. Warto także popróbować zabawy w różne rodzaje i sprawdzić, czy to może zręcznościówki czy wersje edukacyjne lub strategiczne sprawiają nam najwięcej radości. Możesz sprezentować na święta wszystkim swoim bliskim ciekawe tytuły i sprawdzać po kolei różne zasady oraz mechaniki – zachęcamy do zapoznania się z gorącymi premierami planszówek i karcianek, które z pewnością rozbawią każde towarzystwo!

Spędź zimowe wieczory w atmosferze pełnej radości i wybierz popularne (lub te mniej) tytuły, które z pewnością dostarczą masę uśmiechu i zabawy.