61. edycja wręczenia Grammy podsumowała miniony rok w muzyce. Dyskusja nad jakością i talentem była mocno zabarwiona kwestiami społecznymi oraz politycznymi. To na nie najchętniej zwracali uwagę komentatorzy, którzy w decyzjach Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji dopatrywali się reakcji na dotykające świat problemy.

Przemowy nagrodzonych artystów nie dotykały polityki. Nie musiały, bo statuetki przemówiły same za siebie. Grammy 2019 to Grammy kobiet, które zdominowały scenę. Po tym jak jubileuszową 60. edycję skrytykowano za męską dominację, kobiet było więcej i wśród laureatów, i wśród występujących. Zwróciła na to uwagę Dua Lipa. 23-letnia Brytyjka odebrała nagrodę dla najlepszej nowej artystki, a w rozmowach z mediami chętnie podkreślała, że na tegorocznej gali dostała jasny komunikat: nadchodzi czas kobiet.

Podobnego zdania były Kacey Musgraves, której „Golden Hour” uznano za płytę roku, i Cardi B - pierwsza w historii kobieta, która odebrała nagrodę za album roku w kategorii rap. Nie widzieliście jej występu? Koniecznie znajdźcie go w sieci. Jej stroju pawia nie da się zapomnieć!

To jeden z niezapomnianych momentów, w jakie obfitowała gala, podczas której statuetkami podzielili się twórcy reprezentujący klasyczne i nowe oblicze Ameryki. Takiego aplauzu jak Danny Glover, gdy ogłoszono jego „This Is America” utworem roku i nagraniem roku (pierwszy raz w historii nagród w obu nagrodzono hip-hopowy kawałek), nie dostał chyba żaden twórca. Pokonał w swoich kategoriach nawet Lady Gagę i Bradleya Coopera, którzy zostali uznani za popowy duet roku, a sama piosenka za najlepszą w mediach wizualnych. Lady Gaga kilkakrotnie pojawiała się na scenie, jej partner był nieobecny - reprezentował ekipę przeboju kinowego „Narodziny gwiazdy”, z którego utwór pochodzi, w Londynie na ceremonii wręczenia nagród BAFTA - odebrał tam nagrodę dla najlepszego filmowego utworu. 

 

Artystka solo wykonała kawałek na uroczystości, ubrana od stóp do głów w świecidełka - ponoć kamienie szlachetne wysokiej próby, stojąc dumnie w butach na ultra wysokiej koturnie. Towarzyszył jej producent nagrania Mark Ronson, ale nie przejął wokali Coopera. Gaga zaśpiewała sama, co nadało jej występowi symbolicznego wymiaru, o czym mówiono chętniej niż o jakości występu, ostro krytykowanym na Twitterze. Wpisano więc samotny występ Gagi w temat, który analizowano w kontekście gali: niezależność kobiet, ich samowystarczalność i samostanowienie o sobie. Nieprzypadkowo uroczystość poprowadziła Alicia Keys, której klasycznemu utworowi „A Woman’s Worth” za rok stuknie dwudziestka. Artystka przypomniała, dlaczego uchodzi za królową pianina: to, co działo się z klawiszami instrumentu, gdy wykonywała covery Kings Of Leaon, Coldplay czy Nata King Cole’a, przyprawiało o zawrót głowy bardziej niż spektakularna kreacja Gagi.

Wielkie emocje wywołało pojawienie się na scenie dzieci Chrisa Cornella, który targnął się na życie w maju 2017 roku. Artysta został pośmiertnie nagrodzony w kategorii najlepsze wykonanie na żywo rockowego kawałka za „When Bad Does Good”. Jego czternastoletnia córka Toni zadedykowała mu ze sceny nagrodę i zapewniła o wiecznej miłości, zaś syn zwrócił uwagę na wpływ, jaki jego muzyka miała na łączenie gatunków i burzenie barier generacyjnych.

Jednym z najpiękniejszych momentów gali, który potwierdził, że muzyka nie uznaje podziałów na pokolenia i nie poddaje się wiekowi, był wspólny występ Dolly Parton i Miley Cyrus. Wykonana w duecie „Jolene” przypomniała, na czym zasadza się siła muzyki. Potężne głosy obu artystek, które dzieli prawie 50 lat, dopełniły się w porywającym występie, jaki dla komentujących stał się kolejnym symbolem wieczoru. Obie artystki stanęły na scenie ubrane klasycznie - chodziło o głos, który miał tu być najistotniejszy, to on miał przykuwać największą uwagę, bo - jak podsumowała duet jedna z amerykańskich dziennikarek w pokoju prasowym - kobiety słychać, nawet jeśli ich nie widać.

Komentarze wśród dziennikarzy oscylowały najczęściej wokół tego, kogo dzięki Grammy słychać. Dużo mówiło się o historycznej nominacji dla BTS, siedmioosobowego boysbandu z Korei Południowej, który miał szansę na statuetkę w kategorii najlepsza oprawa wizualna albumu. W ojczyźnie artystów, którzy na ceremonii pojawili się w eleganckich smokingach kontrastujących z ich kolorowymi grzywkami, choć nagrody nie dostali, euforia sięgnęła podobnego poziomu, co w Polsce w przypadku oscarowej wrzawy wokół „Zimnej wojny”. Reprezentacja kraju na nagrodach, którym przypatruje się cały świat, wciąż uchodzi za najwyższe wyróżnienie.

Choć jest też druga strona medalu, bo pytanie o to, jak długo jesteśmy w stanie nasycać się tym, co dobre, pojawiło się w biurze prasowym kilkakrotnie. Kalifornijczykom już tak bardzo przejadło się „Shallow”, że kierowcy Ubera i Lyfta zmieniają stację po jednej nutce (co daje zmianę stacji średnio co 10 minut). Kiedy wracałem z ceremonii, a wszyscy możliwi prezenterzy dzielili się ze słuchaczami dobrą nowiną na temat zwycięstwa Gagi i Coopera w dwóch kategoriach, mój kierowca zirytowany wyłączył radio i głośno wyraził nadzieję, że nagrody zamkną w końcu stary sezon, a playlisty w końcu wypełnią się nowościami. - Gala galą, tytuły tytułami, ale ileż można? - skwitował. Jedni w Grammy 2019 dostrzegli otwarcie nowej epoki, inni zamknięcie starej. Niby to samo, a coś kompletnie innego.

 

Oto tegoroczne wyniki we wszystkich kategoriach:
 

Najważniejsze wyróżnienia:

 

 

 

Pozostałe kategorie:
 

Nagrody Grammy 2019 - Pop

Najlepsze wykonanie solowe - Lady Gaga - "Joanne (Where Do You Think You’re Glin’?)"

Najlepsze wykonanie w duecie/zespole - Lady Gaga & Bradley Cooper - "Shallow"

Najlepszy album - Ariana Grande - "Sweetener"

Najlepszy album tradycyjny - Willie Nelson - "My Way"

 

Nagrody Grammy 2019 - Rap

Najlepsze wykonanie - Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake - "King’s Dead" oraz Anderson .Paak - "Bubblin"

Najlepsza współpraca - Childish Gambino - "This Is America"

Najlepsza piosenka - Drake - "God’s Plan"

Najlepszy album - Cardi B - "Invasion of Privacy"
 

Nagrody Grammy 2019 - Rock

Najlepsze wykonanie w gatunku rock - Chris Cornell - "When Bad Does Good"

Najlepsze wykonanie w gatunku metal - High on Fire - "Electric Messiah"

Najlepsza piosenka - St. Vincent - "Masseduction"

Najlepszy album - Greta Van Fleet - "From the Fires"
 

Nagrody Grammy 2019 - R&B

Najlepsze wykonanie R&B - H.E.R. & Daniel Caesar - "Best Part"

Najlepsze tradycyjne wykonanie R&B - Leon Bridges - "Bet Ain’t Worth the Hand" oraz PJ Morton & Yebba - "How Deep Is Your Love"

Najlepsza piosenka R&B - Ella Mai - "Boo’d Up"

Najlepszy album współczesny (Urban Contemporary) - The Carters - "Everything Is Love"

Najlepszy album R&B - H.E.R. - "H.E.R."
 

Nagrody Grammy 2019 - Dance

Najlepsze nagranie - Silk City & Dua Lipa ft. Diplo & Mark Ronson - "Electricity

Najlepszy album dance/elektronika - Justice - "Woman"
 

Nagrody Grammy 2019 - Country

Najlepszy album - Kacey Musgraves - "Golden Hour"

Najlepsza piosenka - Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves – "Space Cowboy"

Najlepsze wykonanie solowe - Kacey Musgraves – "Butterflies"

Najlepsza piosenka w duecie/zespole - Dan + Shay – Tequila
 

Nagrody Grammy 2019 - Jazz

Najlepszy album wokalny - Cécile McLorin Salvant - "The Window"

Najlepszy album instrumentalny -The Wayne Shorter Quartet - "Emanon"

 

Nagrody Grammy 2019 - Muzyka alternatywna

Najlepszy album alternatywny - Beck - "Colors"

 

Nagrody Grammy 2019 - Gospel

Najlepszy album - Tori Kelly - "Hiding Place"
 

Nagrody Grammy 2019 - Muzyka latynoamerykańska

Najlepszy album - Claudia Brant - "Sincera"

 

Nagrody Grammy 2019 - Reggae

Najlepszy album - Sting & Shaggy - "44/876"

 

Nagrody Grammy 2019 - American Roots

Najlepszy amerykański album - Brandi Carlile - "By the Way, I Forgive You"

 

Nagrody Grammy 2019 - World Music

Najlepszy album - Soweto Gospel Choir - "Freedoom"

 

Nagrody Grammy 2019 - Muzyka dla mediów wizualnych

Najlepszy skompilowany soundtrack dla mediów wizualnych - "The Greatest Showman"

Najlepsza piosenka dla mediów wizualnych - Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow

 

Nagrody Grammy 2019 - New Age

Najlepszy album New Age - Opium Moon - "Opium Moon"

 

Nagrody Grammy 2019 - Współczesna muzyka instrumentalna

Najlepszy album - Steve Gadd Band – "Steve Gadd Band"

 

Nagrody Grammy 2019 - Wydania

Najlepsze wydanie albumu - St. Vincent - "Masseduction"

Najlepsze wydanie specjalnej edycji - "Squeeze Box: The Complete Works Of "Weird Al" Yankovic"

 

Nagrody Grammy 2019 - Producent

Producent roku - Pharrell Williams

 

Nagrody Grammy 2019 - Teledysk/film

Najlepszy teledysk - Childish Gambino - "This Is America"

Najlepszy film muzyczny - "Quincy"

 

Nagrody Grammy 2019 - Remix

Najlepsze nagranie - HAIM - "Walking Away (Mura Masa remix)"