Jak trzymać kij do bilarda?

Absolutną podstawą wśród zasad gry w bilard jest prawidłowe trzymanie kija. I choć nie ma ono znaczenia pod względem samych reguł rozgrywki, to odpowiednia technika zdecydowanie ułatwia trafianie bilami do łuz – co w końcu stanowi sens całej zabawy. Źle złapany i użytkowany kij może nie tylko spowodować chybienie, ale nawet wyrzucić białą bilę poza stół do gry.

Aby dobrze złapać kij bilardowy, należy zacząć od przyjęcia prawidłowej postawy, która powinna towarzyszyć ci podczas każdego strzału. Jedną stopę ustaw nieco przed drugą, skierowaną palcami w stronę stołu, robiąc mały krok i delikatnie uginając tę nogę w kolanie. Tylna ma zostać wyprostowana, ze stopą skręconą pod kątem prostym w stosunku do drugiej. W kolejnym kroku złap kij ręką dominującą w jego tylnej połowie, na wysokości uda – będzie ci służyła do wypychania kija, a tym samym nadawania mu kierunku oraz siły uderzenia w bilę.

 

Kij bilardowy 2-częściowy Abbey

 

Druga dłoń ma pełnić rolę podstawki dla kija bilardowego. Kładzie się ją na stole bilardowym, a o nią opiera wspomniany kij – podpórkę stanowi przede wszystkim układ palców. Rodzajów chwytów jest całkiem sporo, a do popularniejszych należy rozstawienie szeroko palców i położenie ich opuszkami na stole – poza kciukiem. Końcówkę kija kładzie się w zagłębieniu między palcem wskazującym a kciukiem (w miejscu, w którym powstaje swego rodzaju kolebka), przy czym lekko podtrzymuje kciukiem, by kij był stabilny.

Istotna jest także pozycja głowy podczas uderzenia. Ciało powinno być pochylone nad stołem, z brodą nieruchomo zawieszoną nieco powyżej kija. Jedno oko należy zamknąć, by wzrok się nie rozdwajał i łatwiej było złapać ostrość.

 

Hop-Sport, Stół bilardowy spływowy, 8 ft, czarny

 

Najważniejsze zasady gry w bilard

Załóżmy, że wykonałeś już kilka próbnych ruchów kijem i czujesz się już całkiem pewnie, mając go w dłoniach. Chcesz przejść do gry. Co powinieneś wiedzieć?

Jak przygotować stół do gry w bilard?

Grę rozpoczyna ułożenie na stole akcesoriów do bilarda. Bile (poza białą) należy umieścić wewnątrz trójkąta; w taki sposób, by czarna (z numerem 8) znalazła się na jego środku, a dwie znajdujące się u szczytu piramidy różniły się od siebie (połówki oraz całe). Górny narożnik trójkąta powinien dotykać białej kropki „nadrukowanej” na stole. Następnie trzeba go zdjąć, a białą bilę ustawić naprzeciwko pozostałych, na kolejnym oznaczonym na stole punkcie. Stoły do bilarda mają kształt prostokątów i są obite suknem. W każdym z rogów oraz pośrodku dłuższych boków znajduje się otwór – łuza, w którym należy umieścić bile.

 

Trójkąt drewniany jasny 57,2 mm

 

Kule bilardowe – co oznaczają ich kolory i numery?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie znaczenie mają kolory kuli bilardowych, to musimy cię rozczarować; barwy bili same w sobie są mało istotne. Dokładnie tak samo jak w przypadku widniejących na nich cyfr. Nie wskazują one punktacji, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Dla gracza najważniejsze są bile czarna i biała oraz w zależności od tego, które przypadły mu w udziale – połówki lub całe.

Dokładne wytyczne co do znaczenia czarnej bili są zależne od rodzaju rozgrywki, za przykład weźmiemy zatem popularną „ósemkę”. W tym wariancie gry wbicie czarnej bili do łuzy po pozbyciu się wszystkich „swoich” kolorowych kul oznacza zwycięstwo. Biała kula zawsze służy do rozgrywania, czyli uderzania nią w pozostałe bile. Z kolei podział na połówki i całe ma na celu przydzielenie graczom tych, które powinni przez całą grę próbować wbić do łuz. Osoba rozgrywająca rozbija trójkąt z ułożonych kul, a ta bila, która jako pierwsza wpadnie do łuzy (np. cała) zostaje dla niego. Przeciwnik będzie w tym przypadku grał połówkami.

 

Zestaw 16 kul bilardowych 57,2 mm w standardowych kolorach.

 

Wybór rozgrywającego w pierwszej rozgrywce może być losowy; w każdej kolejnej staje się nim ten, kto wygrał poprzednią turę. Za prawidłowe rozbicie uważa się sytuację, w której albo jedna kolorowa bila wpadnie do łuzy, albo cztery kolorowe dotkną band, czyli pokrytych suknem elastycznych elementów mocowanych wzdłuż krawędzi stołu. Jeżeli tak się nie stanie, kule są układane z powrotem w trójkąt i rozbijane przez drugiego gracza; aż któryś z nich spełni powyższe warunki.

Cel gry w bilard

Cel gry w bilard również może być uzależniony od wariantu tej gry. Jednak jako najbardziej ogólną zasadę można wskazać wbicie do łuz wszystkich bili ze „swojej” grupy – połówek lub pokolorowanych w całości - przed przeciwnikiem. Jeżeli bila z grupy przypisanej do danego uczestnika znajdzie się w łuzie, to ten oddaje strzały tak długo, aż chybi. Co istotne, jeżeli wbije do niej białą bilę, to będzie mowa o faulu i kolejkę przejmie drugi z zawodników.

 

Stojak naścienny na 6 kijów bilardowych 39 cm

 

Zakończenie gry w bilard

Gdy na stole zostanie już tylko czarna bila (której nie można wcześniej wbić do łuzy!), ma miejsce finał rozgrywki. Gracze przed każdym uderzeniem deklarują, w której łuzie zamierzają ją umieścić. Ten, który pierwszy trafi do wskazanej przez siebie, wygrywa.

Jaki stół bilardowy będzie odpowiedni do amatorskich rozgrywek?

Profesjonalny stół do gry w bilard, taki, który często możemy spotkać np. w barach ma ponad dwa metry długości i jest bardzo ciężki. Koszt takiego akcesorium waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do rekreacyjnej gry w domu wystarczający będzie mniej zaawansowany (i tańszy) model, np. Winner marki Vita lub stół bilardowy spływowy marki Hop-Sport, który przy pomocy wymiennych nakładek szybko zmienisz w stół do ping-ponga lub cymbergaja.

 

Hop-Sport, Biesiadna na stół bilardowy, 9ft, wiśnia

 

Jak wspomnieliśmy, dokładne zasady gry w bilard są uzależnione od wariantu samej rozgrywki, wskazane powyżej to jednak te najbardziej ogólne, czyli idealne na początek przygody z niezwykle popularnym bilardem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock