Godzilla

To bezkonkurencyjny król potworów, który od 1954 roku, kiedy to został stworzony przez japońskiego reżysera Ishiro Hondę, nie oddaje palmy zwycięstwa w kategorii monster movie żadnemu innemu dotychczas wykreowanemu w kinie stworzeniu. Godzilla to olbrzymi jaszczur obudzony potężnym wybuchem atomowym, który przemierza japońskie wyspy, siejąc postrach i niszcząc wszystko na swojej drodze. Dla widzów w kraju Kwitnącej Wiśni Godzilla stanowi niemal symbol narodowy i wyraża obawy związane z testami nuklearnymi. Według reżysera olbrzymia jaszczurka to metafora użycia broni jądrowej i jednocześnie przestroga przed jej ponownym wykorzystaniem. O Godzilli nakręcono kilkadziesiąt filmów, a potwór zyskał także własną gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. 14 czerwca Godzilla wraca na ekrany kin w nowej wersji filmu pt. „Godzilla II: Król Potworów”. Produkcja to sequel filmu Garetha Edwardsa z 2014 roku.

 

Wśród obsady najnowszego filmu znajduje się m.in. Millie Bobby Brown znana z roli w popularnym serialu „Stranger things”. O tym, czy „Godzilla II: Król Potworów” to godny powrót jednej z największych ikon w historii kina fani historii o olbrzymiej jaszczurce można już się przekonać w kinach.

King Kong

King Kong to drugi najbardziej rozpoznawalny, po Godzilli, potwór w historii kina. Film pod przykrywką gatunkowego horroru stanowi opowieść o miłości i poświęceniu oraz lęku przed tym, co nieznane. Na przestrzeni dekad motyw King Konga wielokrotnie wykorzystywano w różnych produkcjach. Do historii przeszedł najbardziej rozpoznawalny kadr z filmu, w którym King Kong walczy z samolotami na szczycie Empire State Building. W 2005 roku Peter Jackson zrealizował remake „King Konga” dość wiernie nawiązując do oryginalnej wersji z 1933 roku. Do obsady zaangażowano tu m.in. Naomi Watts, Adriena Brody’ego i Joe Blacka. Produkcja kosztowała 207 mln dolarów i zdobyła cztery nominacje do Oscara i aż trzy statuetki, w tym za efekty specjalne, dźwięk i montaż.

 

Obcy

Obcy to kolejna przerażająca grupa potworów z gatunku sci-fi i jedne z najbardziej rozpoznawalnych istot w historii kina. W całej popularnej serii o przygodach porucznik Ripley (w tej roli Sigourney Weaver) jest ich kilkanaście i są to głownie Ksenomorfy. Mają małe głowy wypełnione kłami, są obleśne i wyjątkowo silne. Każde spotkanie z Obcymi kończy się dla ich ofiary bardzo boleśnie. To, co jednak w filmie Ridleya Scotta niepokoi najbardziej w związku Obcymi, to proces przepoczwarzenia się potworów w ciele człowieka. Ten widok to bez wątpienia jedna z bardziej pamiętnych scen w całej serii.

 

Szczęki

Thriller z 1975 roku zrealizowany przez Stevena Spielberga na zawsze odmienił sposób postrzegania filmu rozrywkowego, a młodemu reżyserowi otworzył drzwi do wielkiego kina. Opowieść o rekinie ludojadzie atakującym turystów w okolicach niewielkiego nadmorskiego kurortu, okazała się jedną z najbardziej kasowych produkcji w historii, jako pierwsza przekraczając próg 100 mln wpływów z biletów. Sukces zawdzięcza imponującym, jak na tamte czasy efektom specjalnym oraz ciekawemu założeniu reżysera, by jak najmniej pokazywać potwora, zgodnie z zasadą, iż to co niewidoczne i tajemnicze jeszcze bardziej intryguje i napawa lękiem. Nie bez znaczenia jest tu także oscarowa muzyka Johna Williamsa, która potęguje uczucie strachu i niepokoju. Do dziś „Szczęki” to jedna z największych legend kina. Ponad czterdzieści lat po premierze film wciąż przeraża i jednocześnie fascynuje widzów.

 

T-Rex

Większość dzieci na pewnym etapie dorastania interesuje się dinozaurami. Dlatego gdy adaptacja powieści Michaela Crichtona pt. „Jurassic Park”, w reżyserii Stevena Spielberga zadebiutowała w 1993 roku, rodzice ochoczo zabrali swoje pociechy do kin. Ale czy doczekali się prawdziwej rodzinnej rozrywki? Tyranozaur to jeden z najbardziej znanych dinozaurów, najczęściej wykorzystywanych w popkulturze, ale też główny bohater całej serii „Jurassic Park”. O tym, jaką nieokiełznaną siłą dysponuje i że jest to naprawdę krwiożerczy potwór przekonali się w filmie, odwiedzający słynny park ze sklonowanym dinozaurami. Modyfikacje genetyczne wykorzystywane w kreowaniu zwierząt z kolejnych części serii sprawiają, że dinozaury w Parku Jurajskim są istotami coraz bardziej inteligentnymi i przebiegłymi. Ale to właśnie olbrzymi, szybki i silny T-Rex uznawany jest za jednego z kultowych potworów w historii kina.

 

Pale Man

Wyobraźnia Guillermo del Toro nie zna granic. Dzięki niej w „Labiryncie Fauna” oglądamy humanoidalnego potwora z oczami umieszczonymi na wewnętrznych stronach dłoni, co stanowi dla niego pewien kłopot i jest równocześnie jedyną szansą ucieczki dla jego ofiar. Bo Pale Man to potwór, który pożera dzieci. Wybudzony ze snu przez Ofelię natychmiast stara się ją pożreć. Dziewczynce udaje się jednak uciec. Dzięki wizerunkowi Pale Mana oraz klimatowi filmu postać ta przeraża, a jednocześnie potrafi na długo po obejrzeniu filmu pozostać w głowie widza.

 

Pinhead

Dla Pinheada największą przyjemnością jest ból. Główna postać i znak rozpoznawczy serii horrorów pt. „Hellraiser” stoi na czele Cenobitów, istot które żywią się cierpieniem ludzi i to w wersji najbardziej przerażającej. Na ekranie widzowie zobaczą więc przebijanie hakami, rozciąganie, rozrywanie, podwieszanie i różne sposoby okaleczania, co składa się na obraz sadomasochistycznej rzezi przyprawiającej z jednej strony o obrzydzenie, z drugiej o dreszcz ekscytacji. „Hellraiser” to jedna z najbardziej przerażających i najbardziej rozpoznawalnych serii w historii kina grozy. Opierając się na perwersyjnym połączeniu dwóch elementów: bólu i rozkoszy stała się inspiracją dla wielu współczesnych twórców tego gatunku.

 

Predator

Tytułowy Predator jest zaawansowaną technologicznie istotą pozaziemską, uzbrojoną oraz wykorzystującą kamuflaż, by polować na bojowników sił specjalnych, dowodzonych przez majora Dutcha Schaeffera (w tej roli Arnold Schwarzenegger) w dżungli Ameryki Południowej. Predator kiedy chce może być niewidzialny, sam widzi w podczerwieni, a swoje ofiary obdziera ze skóry, dlatego walka z przybyszem z kosmosu nie będzie łatwa, a komandosi szybko się o tym przekonają. Film Johna McTiernana do dziś stanowi klasykę gatunku sci-fi, którego dużym atutem jest stale wzrastające napięcie od momentu wkroczenia w głąb dżungli i od chwili gdy już wiadomo, że przybysz z kosmosu rozpoczął swoje polowanie. Dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa.

 

Filmowe potwory potrafią wzbudzać lęk, przerażenie lub niebezpieczną fascynację. Które z nich w was wzbudzają takie emocje?