Stosowanie glinek jest polecane zwłaszcza osobom zmagającym się z cerą skłonną do wyprysków i zatykania porów. Czym, na tle innych substancji, wyróżnia się glinka czerwona? Objaśniamy, na czym polega działanie tego składnika i komu jest on polecany. Sprawdź, czy jest odpowiedni dla twojej cery.

Glinki to naturalne składniki o bogatej kompozycji minerałów, które od tysięcy lat wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia. Służą między innymi do wyrobu ceramiki, murowania, tynkowania czy wykonywania rzeźb. Stosuje się je również w celach leczniczych i kosmetycznych, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę szereg ich dobroczynnych właściwości. Glinki oczywiście różnią się od siebie składem, co wpływa na odmienny sposób oddziaływania na cerę.

 

Your Natural Side, glinka czerwona naturalna 100%, 100 g

 

Glinka czerwona — skąd pochodzi?  

Ten rodzaj glinki pozyskiwany jest w różnych miejscach świata. Glinka czerwona może mieć pochodzenie wulkaniczne, choć nie jest to regułą. Największą popularnością na rynku polskim i nie tylko cieszą się produkty o pochodzeniu marokańskim i francuskim. Przykładem może być sproszkowany produkt rosyjskiej marki Fitocosmetics, który powstaje właśnie z wulkanicznej glinki pozyskiwanej w Maroku.

 

Fitocosmetics, glinka czerwona marokańska, 100 g

 

Czerwona glinka na twarz — właściwości  

Zielona, żółta, biała, czarna i czerwona — wybór dostępnych na rynku kosmetyków jest naprawdę spory, zarówno w kategorii czystych sproszkowanych glinek, jak i formuł na nich opartych. Glinka czerwona to jeden z popularniejszych wariantów — jednak warto pamiętać, że nie do każdej cery się nadaje. Wszystko ze względu na intensywne pobudzanie krążenia i duże stężenie mocno działających na skórę minerałów. Dla cery bardzo wrażliwej glinka czerwona może być nieco zbyt intensywna w swoim działaniu. Do takiego typu skóry poleca się raczej łagodniejszą glinkę białą lub zieloną.

Glinka czerwona z uwagi na wysoką zawartość żelaza i glinu wykazuje silne właściwości oczyszczające i reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu powstawaniu sebum. Jednocześnie świetnie sprawdza się w terapii przebarwień potrądzikowych, rozjaśniając je. Częste stosowanie glinki czerwonej może przynieść efekty porównywalne do zabiegów na przebarwienia wykonywanych w gabinetach kosmetycznych.

Czerwona glinka na twarz nada cerze blasku i pobudzi krążenie. Z tego względu poleca się ją nie tylko do pielęgnacji cery trądzikowej, ale również dojrzałej. Zabieg z wykorzystaniem tej glinki świetnie zamaskuje zmęczenie i odżywi cerę, a nawet wspomoże wygładzanie zmarszczek.

Czerwona glinka na ciało — właściwości  

Glinka czerwona stosowana jako okłady na ciało świetnie stymuluje krążenie krwi, ujędrnia, pomaga w pozbyciu się toksyn ze skóry i poprawia jej koloryt. Może również relaksować ciało. Stosowanie mydła z czerwoną glinką (znajdziesz je między innymi w ofercie marki Hagi) to świetny sposób na pozbycie się uczucia zmęczenia i napięć mięśniowych.

 

Hagi, naturalne mydło z czerwoną glinką, 100 g

 

Glinka czerwona — czy może być stosowana do cery naczynkowej?  

Mitem jest, że czerwony wariant nie nadaje się do cery naczynkowej. Wręcz przeciwnie — w składach wielu kosmetyków przeznaczonych dla osób zmagających się z problemem rozszerzonych naczynek można znaleźć właśnie glinkę czerwoną. Pięknie wyrównuje ona koloryt i zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych.

Właściwości te sprawiają również, że często stosuje się ją w terapii trądziku różowatego — dolegliwości skórnej najczęściej pojawiającej się u osób dorosłych. Objawia się powstawaniem zaczerwienionych grudkowatych zmian, najczęściej na policzkach i brodzie. Glinka czerwona może pomóc w złagodzeniu zaczerwienienia, uszczelnieniu naczyń krwionośnych oraz wyrównaniu nierównego kolorytu. Dlatego poleca się ją jako środek uzupełniający w terapii tej dolegliwości dermatologicznej. Dobór odpowiedniego preparatu warto skonsultować ze swoim dermatologiem, aby uniknąć przypadkowego podrażnienia.

Na rynku znajdziesz szeroki przekrój masek wykazujących działanie łagodzące podrażnienia, które mają w składzie czerwoną glinkę. Przykładem może być maska Nacomi czerwona glinka, bezpieczna dla osób z cerą problematyczną dzięki stuprocentowej naturalności składu. Jest to produkt wegański, pozbawiony wysuszających i podrażniających substancji pokroju SLS i SLES oraz parabenów.

 

Nacomi, Clay, maska przeciw zaczerwienieniom Glinka Czerwona, 100 g

 

Czerwona glinka na twarz — jaką wybrać? 

Jeśli zależy ci na maksymalnej naturalności produktu, szukaj glinek w proszku, przeznaczonych do rozrabiania z wodą. Najbardziej naturalne są warianty suszone na słońcu, rozdrabniane mechanicznie, bez wykorzystania chemii. Takie stuprocentowe sproszkowane glinki znajdziesz między innymi w ofercie Boasphera.

 

Bosphaera, glinka czerwona, 100 g

 

Również maska Bioline glinka czerwona cieszy się popularnością wśród zwolenniczek i zwolenników naturalnych produktów.

Jak stosować czerwoną glinkę na twarz i ciało? 

  • Sproszkowany produkt należy rozrobić z wodą do konsystencji gęstej papki.
  • Po nałożeniu glinki na twarz trzeba odczekać od 10 do 15 minut. Przy zastosowaniu na ciało czas pozostawienia substancji na skórze może być nieco dłuższy.
  • Wyschniętą już glinkę po upływie wskazanego czasu należy zmyć wodą.

Pamiętaj, że maska z czerwonej glinki powinna być stosowana na całkowicie oczyszczoną twarz. W związku z jej alkalicznym odczynem (większość glinek, oprócz białej, ma lekko zasadowe pH, a nasza skóra — lekko kwaśne) po użyciu warto przetrzeć twarz tonikiem lub hydrolatem, który przywróci równowagę pH.

 

Natur Planet, glinka oryginalna francuska czerwona, 100 g

 

Spróbuj i przekonaj się, jak czerwona glinka może pomóc twojej skórze. Więcej artykułów związanych z urodą znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dbam o urodę

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock