Czym jest i jakie zastosowanie ma glebogryzarka do ogrodu? 

Budowa tego urządzenia jest bardzo charakterystyczna i widząc je, użytkownik od razu może poznać, z czym ma do czynienia. Urządzenie tego typu jest wyposażone w dwa koła i ostrza wykonujące ruch rotacyjny, zagłębiając się w wierzchnią warstwę gleby. Glebogryzarka do ogrodu jest sprzętem zasilanym przez silnik spalinowy lub elektryczny. Występują też bardzo proste modele napędzane siłą mięśni.

Z reguły urządzenia te są bardzo mocne i wytrzymałe, dlatego bez problemu radzą sobie z jesiennym przygotowaniem działki, usuwaniem chwastów i równaniem areału pod wiosenny wysiew. Ostrza skutecznie ryją ziemię, a dodatkowe akcesoria montowane za nimi pomagają w jej wyrównaniu. Dlatego po całym zabiegu nie trzeba dodatkowo wykonywać prac grabiami. Należy jednak pamiętać, że glebogryzarki ogrodowe mają swoje ograniczenia i nie najlepiej reagują na bardzo twardą i suchą ziemię, a także podłoże mocno zmarznięte.

Chociaż sprzęt tego typu może się wydawać jednozadaniowym to przy uwzględnieniu doposażenia go w pewne akcesoria można za jego pomocą wykonywać:

  • odśnieżanie,
  • spulchnianie ziemi rurkami lub szpilkami (aerator),
  • wertykulację,
  • kultywację.

Jeżeli ogrodnikowi zależy na powyższych czynnościach wykonywanych przy pomocy jednego urządzenia, warto wybrać takie, które pozwoli na instalację dodatkowych modyfikacji.

 

Glebogryzarka spalinowa HECHT 746 R, 5 KM

 

Jaką glebogryzarkę do ogrodu wybrać, czyli przegląd rodzajów sprzętu 

Istnieją 3 rodzaje wykorzystywanego napędu w glebogryzarkach ogrodowych: ręczny, elektryczny i spalinowy.

Glebogryzarki ogrodowe spalinowe 

Są bardzo dobrym wyborem dla osób, które posiadają działkę uprawną o niewielkim obszarze, jednak na tyle daleko od źródła prądu, że wykorzystywanie przedłużaczy mija się z celem. Dodatkowo sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest sporo pracy, a gleba nie należy do najlżejszych. Dzięki swojej wręcz nieograniczonej mobilności może być łatwo transportowana i wykorzystywana w dowolnym miejscu, które wymaga pielęgnacji gleby.

Elektryczne glebogryzarki ogrodowe 

Przeznaczone są szczególnie do niewielkich powierzchni i miękkich gleb. Podczas pracy nie generują nadmiernego hałasu, jak w przypadku odpowiedników zasilanych paliwem. Ogrodnicy chętnie pracują przy użyciu takiej glebogryzarki wokół domu z powodu konieczności zasilania sieciowego urządzenia.

Glebogryzarki ręczne 

To w zasadzie bardzo proste narzędzie do pielenia i spulchniania gleby. W zależności od wersji może być wyposażone w tylny nóż, który zagłębia się w ziemię i przednie ostrza. Niekwestionowaną zaletą tej glebogryzarki jest zupełny brak generowanych hałasów, lekkość i mobilność. Jednak ze względu na wykorzystanie siły mięśni glebogryzarki ogrodowe ręczne nie mają zbyt szerokiej części roboczej, co mocno ogranicza ich użycie.

 

Glebogryzarka spalinowa HECHT 738, 1000W

 

Jakie cechy musi mieć dobra glebogryzarka do ogrodu? 

Kluczowe parametry dla glebogryzarek to: moc silnika, szerokość części roboczej, głębokość wchodzenia ostrzy, waga sprzętu. Poniżej zestawiono je z uwzględnieniem szerszego opisu.

Moc jednostki napędowej glebogryzarki silnikowej 

Moc silnika jest fundamentalna dla sprawności wykonywanych prac. Elektryczne glebogryzarki ogrodowe zazwyczaj wyposażane są w jednostki o mocy 750-1500 W, co sprzyja wykonywaniu domowych pielęgnacji gruntów. Dobrym przykładem takiego produktu jest glebogryzarka elektryczna NAC TIE150-S. Bardzo mocny silnik i ergonomiczna budowa pozwalają na skuteczne odchwaszczanie, spulchnianie i pielęgnacje przydomowego ogrodu lub działki.

Glebogryzarki ogrodowe spalinowe sa zazwyczaj wyposażane w silniki o mocy z przedziału 2-4 KM. Szczególnie te o wyższej mocy bardzo dobrze radzą sobie z trudniejszymi rodzajami gleby. W przypadku konieczności długiej pracy i cyklicznie wykonywanych pielęgnacji areału doświadczenie pokazuje wybrać sprzęt o mocy powyżej 4,5 KM. Takim wariantem maszyny ogrodniczej jest "Glebogryzarka spalinowa HECHT 746 R, 5 KM". Umożliwia bardzo sprawną realizację prac ziemnych, na co wpływa wysoka liczba obrotów na minutę wału, na którym montowane są ostrza.

 

Glebogryzarka elektryczna NAC TIE150-S, 1500 W

 

Szerokość części roboczej w glebogryzarce 

Jaka glebogryzarka do ogrodu będzie najlepsza, biorąc pod uwagę szerokość ostrzy? To zależy od kształtu działki lub ogródka. Jeśli areał jest długi i wąski, lepiej będzie wykorzystać sprzęt o szerokości roboczej w przedziale 27-35 cm. W przypadku szerokich powierzchni lepiej będzie zdecydować się na takie, które są w stanie pracować nożami na szerokości przekraczającej 50 cm. Dobrą opcją dla osób wykorzystujących sprzęt na różnych działkach, jest wybór glebogryzarki o regulowanej szerokości roboczej np. FAWORYT MGR196LP. Jej ostrza mogą pracować w różnych konfiguracjach na szerokości maksymalnej sięgającej 85 cm.

 

Glebogryzarka spalinowa FAWORYT MGR196LP

 

Głębokość robocza sprzętu do pielęgnacji gleby 

Podobnie jak w przypadku szerokości, głębokość uzależniona jest od zastosowania glebogryzarki ogrodowej. W uprawach, które nie wymagają głębokiego systemu korzeniowego np. truskawki, maliny, czy pomidory, sprawdzą się takie, które mogą spulchniać glebę na głębokości 15-20 cm. W takie zastosowania świetnie wpisuje się Glebogryzarka spalinowa HECHT 738.

Dla ogrodników oczekujących głębszego wchodzenia ostrzy w glebę, dobrym rozwiązaniem są maszyny pokroju NAC TIP50-159-M. Mocny silnik w połączeniu z licznymi ostrzami tnącymi pozwala pracować skutecznie na głębokości 36 cm. To zdecydowanie wystarczająca wartość dla tych, którzy przygotowują swoją działkę pod różne uprawy, również te o rozległych i głębokich systemach korzeniowych.

 

Glebogryzarka spalinowa NAC TIP50-159-M, 5.0 KM

 

Teraz jest już jasne, do czego służy glebogryzarka ogrodowa i jakie ma zastosowanie. Powyższe wskazówki z pewnością będą pomocne przy wyborze odpowiedniej maszyny. Więcej artykułów dotyczących ogrodu znajdziesz na Empik Pasje. Magazyn Online w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock