Sposobów na efektywną pracę i maksymalne skupienie się na wykonywanych zadaniach jest tyle, ilu ludzi próbujących odnaleźć złoty środek między pracą a sferą prywatną. Gdy nie skupiamy się wystarczająco na pracy, nasza efektywność spada, mimo że czujemy się bardziej zmęczeni. Wtedy, zamiast cieszyć się dodatkowymi godzinami po zakończeniu pracy, które normalnie poświęcamy na powrót do domu, albo czuć przyjemność z pracy w piżamie z pozycji ulubionej kanapy, zaczynamy odczuwać coraz większą irytację. Jak utrzymać koncentrację podczas home office, a tym samym – odzyskać radość z pracy w domu?

 

Kulki antystresowe

 

3 punkty z listy „to do”, o których musisz pamiętać, pracując zdalnie

Jeśli podczas pracy zdalnej masz problemy z koncentracją, możesz wypróbować 3-punktową listę „to do”.

1) Wyłącz lub wycisz wszystkie powiadomienia.

Żyjemy w czasach postępu technologicznego, dlatego coraz rzadziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo zawładnął on naszą codziennością. Pomyśl, jak często odrywasz się od wykonywanego zadania z powodu dźwięków powiadomień. Po odczytaniu maili na poczcie elektronicznej zaglądasz do Mesengera, potem z rozpędu przeglądasz najnowsze wpisy na osi czasu Facebooka oraz zdjęcia znajomych na Instagramie, a w międzyczasie odpowiadasz na SMS-y, o których powiadamia cię wibrująca komórka. W taki sposób nigdy nie skupisz się na pracy.

 

2) Wyznacz najważniejsze zadanie dnia.

Odnosisz czasem wrażenie, że najtrudniej skupić się na pracy, jeśli w kolejce czeka nie jedno, a kilka zadań do wykonania? Spróbuj określić, które z zadań jest najważniejsze do wykonania w ciągu dnia. Zapisz je w widocznym miejscu – na przykład na ścieralnej tablicy w postaci tygodniowego planera, a potem zrób wszystko, aby zrealizować je w pierwszej kolejności. Dzięki temu nie zmarnujesz dnia na rozpraszanie się drobniejszymi zadaniami, a w dodatku najważniejsze (i najczęściej najtrudniejsze) zadanie będzie już za tobą.

 

Planer magnetyczny

 

3) Pamiętaj o przerwie!

Niezależnie od tego, jak wiele pracy czeka na ciebie podczas home office, pamiętaj o chwili przerwy. Większość badań pokazuje, że nasz mózg najefektywniej działa wtedy, gdy co 30-40 minut ma chwilę przerwy od pracy. Jeśli możesz, oderwij się na chwilę od wykonywanej czynności, odejdź od biurka, porozciągaj się lub po prostu popatrz chwilę przez okno. Możesz także skorzystać z antystresowych kulek, antystresowego długopisu lub zresetować myśli układając kostkę Rubika. Dzięki temu wracając do obowiązków, będziesz pracować wydajniej i z większą uwagą.

 

Słuchawki bezprzewodowe

 

Bądź jak snajper

Na brak koncentracji cierpią nie tylko pracownicy biurowi, ale także zawodowi snajperzy. Na szczęście dla tych pierwszych, ci drudzy opracowali skuteczną i bardzo przyjemną metodę na odzyskanie skupienia myśli. Ćwiczenie koncentracji, które praktykują zawodowi snajperzy na całym świecie, nazywa się w skrócie ZPPP – Zatrzymaj się, Popatrz, Posłuchaj, Poczuj. Na czym ono polega?

  • Zatrzymaj się – i przestań robić cokolwiek;
  • Popatrz – rozejrzyj się dookoła i znajdź 5 różnych kolorów;
  • Posłuchaj – zamknij oczy i wsłuchaj się w otaczający cię zgiełk i spróbuj wyodrębnić z niego 5 różnych dźwięków;
  • Poczuj – wciąż z zamkniętymi oczami, weź głęboki wdech i poszukaj 5 różnych zapachów.

Zawodowym snajperom tylko tyle wystarczy do ponownego skupienia uwagi na wyznaczonym celu. A Tobie?

 

Nie przeszkadzać

 

Jak zorganizować domowe biuro?

Dobrze wiemy, że na hasło „praca zdalna” w myślach od razu pojawia się wygodne łóżko, ciepła kołdra, ulubiony dres i kubek gorącej herbaty. Rzeczywiście, czasami dokładnie tak zdarza się pracować chyba każdemu „skazanemu” na home office. Niestety, nie mamy dobrych wieści. To właśnie te przyjemności po części odpowiadają za brak koncentracji na wykonywanych zadaniach. Aby poprawić efektywność i koncentrację, koniecznie zorganizuj w domu miejsce do pracy. Jeśli masz taką możliwość – wybierz jeden z pokoi i traktuj go jak swoje biuro. Zadbaj w nim o wygodny fotel biurowy, na biurku postaw lampkę biurkową, aby doświetlić stanowisko pracy, a laptop postaw na podkładce chłodzącej pod laptopa.

Nie zapomnij o właściwej postawie ciała, dzięki czemu unikniesz bólu pleców, karku czy późniejszej wady postawy. Możesz to zrobić na przykład ustawiając monitor komputerowy na wysokości oczu, na stoliku pod laptopa, albo od czasu do czasu zamiast fotela biurowego, korzystać z krzesła terapeutycznego z piłkąWięcej na temat prawidłowej postawy ciała przy biurku pisaliśmy w tym artykule.

 

Lampka biurkowa

 

Pamiętaj o uporządkowaniu biurka i wszystkiego, co dookoła niego. Zamiast przekładać dokumenty z miejsca na miejsce, umieść je na półce zawieszonej nad biurkiem. Przybory piśmiennicze z kolei utrzyma w ryzach elegancki organizer na biurko.

No dobrze, a jak poradzić sobie ze współlokatorami i domownikami, którzy nie pamiętają (bądź nie chcą pamiętać), że pracujesz zdalnie? Możesz im o tym przypomnieć – zarówno podczas rozmowy, jak i już w czasie pracy, żartobliwy sposób, umieszczając na klamce zawieszkę na drzwi z hasłem „nie przeszkadzać” ilustrowanym zabawną grafiką. W razie konieczności – użyj zatyczek do uszu lub słuchawek bezprzewodowych, które ograniczą dopływ dźwięków z otoczenia. Przeczytaj, jakiej muzyki warto słuchać w pracy, by być bardziej produktywnym.

Organizując domowe biuro, zastanów się także, co jeszcze, oprócz sprzętu elektronicznego, pozwoli ci efektywniej wykonywać zawodowe obowiązki. Uzupełnij zapasy karteczek samoprzylepnych, regularnie zapisuj w planerze na biurku kolejne zadania do wykonania oraz notuj najważniejsze informacje w notesie. W ten sposób w ferworze walki o koncentrację nie zapomnisz, co jest twoim głównym celem danego dnia.

 

Organizer elegancki

 

Nie zapomnij o przerwie!

Praca bez wytchnienia, nawet jeśli jesteś w pełni sił i energii, na dłuższą metę nie będzie efektowna. Nawet największemu pracusiowi czasem należy się chwila relaksu i odpoczynku. Pamiętaj, że twoja praca nie będzie przynosiła satysfakcji ani sukcesów, jeśli nie zadbasz przede wszystkim o siebie. Miej zawsze przy sobie butelkę na wodę lub karafkę, aby regularnie się nawadniać. Dlaczego? Nasz organizm składa się w 50-75 proc. z wody, od której jest zależna każda funkcja życiowa. Jeśli utrzymasz odpowiednie nawodnienie organizmu, twój mózg będzie pracował prawidłowo, pozwalając skupić się na wykonywanej pracy.

Nie zapominaj też o posiłkach, ponieważ to dzięki nim twój organizm ma siłę i energię do działania. Z kolei między posiłkami możesz podjadać przekąski, działające jak paliwo napędowe dla mózgu. Taką „magiczną moc” mają na przykład orzechy włoskie (nie bez przyczyny wyglądają jak małe mózgi). Dzięki zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 wspomagają pracę szarych komórek, stymulując pamięć i polepszając koncentrację. Podobne właściwości mają również migdały – zawarte w nich ryboflawiny poprawiają pamięć. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez słodyczy, będąc w pracy postaw na gorzką czekoladę. Zawiera ona między innymi kofeinę, która poprawia koncentrację, ale również – co jest udowodnione naukowo – powoduje uwolnienie endorfin do mózgu. Tak, to prawda, że jedzenie czekolady uszczęśliwia.

 

Miseczka na przekąski

 

Podsumowanie

Praca zdalna, mimo że uchodzi za przyjemną, potrafi przysporzyć więcej problemów z koncentracją, niż wizyta w biurze. Dlatego pamiętaj: oprócz ćwiczeń skupiających myśli oraz gadżetów, które pozwolą nam odpocząć, ważna jest także właściwa organizacja miejsca pracy, regularne spożywanie posiłków i nawadnianie organizmu. Wypracowanie zdrowego, efektywnego trybu pracy z domu, podczas gdy dookoła nas jest wiele bodźców i rozpraszaczy uwagi, nie jest proste. Spróbuj jednak znaleźć swój własny, złoty środek. Dzięki temu twoje myśli znów wskoczą na właściwe tory, a praca stanie się przyjemniejsza i wydajniejsza.

 

Sprawdź, co jeszcze powinno znaleźć się w domowym gabinecie, by praca z domu była komfortowa.