Furtka ogrodzeniowa powinna być łatwa w obsłudze

Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant furtki, musisz zaplanować sposób jej otwierania. Dobrze jest przestrzegać jednej z ważniejszych zasad bezpieczeństwa i wybrać wariant, który otwiera się do wewnątrz. Jeżeli koniecznie musisz wybrać model otwierany do zewnątrz, postaraj się nieco cofnąć wejście w głąb działki, tak aby mieć pewność, że podczas otwierania wychodzący nie uderzy żadnego z przechodniów. Jeśli natomiast chcesz dostosować wejście na działkę do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, to wybierz furtkę, która nie ma progu i jest odpowiednio szeroka.

Furtki ogrodzeniowe muszą stanowić dobrą ochronę

Obecnie najczęściej produkowane są modele furtek, które można zamykać na zamek. Niektóre z nich wyposażone są też w elektrozaczep. Dzięki niemu furtkę można otworzyć tylko wtedy, gdy przepłynie przez niego impuls elektryczny. Prąd może być doprowadzony np. z domofonu lub urządzenia sterującego bramą. Wysyłanie sygnału następuje poprzez naciśnięcie przycisku na sterowniku znajdującym się w domu. Warto również zainwestować w domofon – dzięki niemu twój gość da ci znać, że chce wejść na teren posesji, a ty możesz go wpuścić bez wychodzenia z domu.

Furtka do ogrodzenia powinna wyglądać estetycznie

Przy wyborze furtki dobrze mieć na uwadze estetykę jej wykonania. Najlepiej, gdy zarówno furtka, jak i brama oraz ogrodzenie są wykonane z tego samego materiału, a także mają spójny design. Furtka powinna mieć też odpowiednią wysokość – równą wysokości pozostałych elementów ogrodzenia. Proste furtki z metalowych paneli pasują najlepiej do nowoczesnych budynków, z kolei żelazne modele ze zdobieniami dobrze wyglądają na terenie rozległych rezydencji utrzymanych w klasycznym stylu.

Miejsce furtki musi być właściwie zaplanowane

Wydawać by się mogło, że wybór konkretnego miejsca w ogrodzeniu, w którym chcesz umieścić furtkę, nie ma większego znaczenia i zależy wyłącznie od kwestii estetycznych. Nic bardziej mylnego! Ma to duże znaczenie, jeżeli masz zamiar zautomatyzować bramę i furtkę. Wtedy najlepiej będzie, jeśli staną zaraz obok siebie. W ten sposób kable, których używa się do wprowadzenia odpowiedniej instalacji, biegną w jednym kierunku, a to znacznie obniża koszty całej inwestycji. Natomiast, jeśli zamierzasz kupić bramę przesuwną, furka powinna zostać umieszczona w znacznej odległości od niej.

Furtka ogrodzeniowa ze słupkami dobrze pasuje do lekkiego ogrodzenia

Zastanawiasz się, czy wybór furtki ze słupkami to dobra decyzja? Taka opcja jest najlepsza, jeśli wybrane przez ciebie ogrodzenie jest lekkie, na przykład wykonane z siatki. Jest to też dobra furtka do ogrodzenia panelowego. Takie egzemplarze znajdują uznanie wśród zwolenników lekkich i funkcjonalnych konstrukcji. Wybierając furtki ogrodzeniowe ze słupkami, trzeba pamiętać, żeby zadbać o ich stabilność – dobrze jest wkopać je w podłoże oraz dodatkowo wzmocnić betonem. W dostępnym asortymencie można wybierać spośród furtek w różnych rozmiarach, dlatego bez trudu można znaleźć model, który pasuje do wysokości twojego ogrodzenia.

Furtka z metalu to najpopularniejszy wybór

Najczęściej wybiera się furtki do ogrodzenia wykonane z metalu. Nie tylko występują w przeróżnych, często ozdobnych formach, ale także pasują do każdego rodzaju ogrodzenia oraz są kompatybilne z designem większości posesji. Dodatkowo duża część metalowych furtek jest odporna na korozję, a także bardzo wytrzymała. To wszystko sprawia, że wybór takiej furtki jest inwestycją na długie lata.

Furtki drewniane pasują do ogrodzeń w stylu rustykalnym

Styl rustykalny najbardziej pasuje do ogrodzenia wiejskiego domu. W takiej aranżacji najlepiej wybrać furtkę i ogrodzenie wykonane w całości z drewna. Drewniana furtka do ogrodzenia sprawdzi się również w ogrodzeniu okalającym ogród. Drewno użyte do stworzenia poszczególnych elementów powinno być jednak odpowiednio zaimpregnowane, aby nie ulegało zniszczeniom pod wpływem różnych warunków atmosferycznych. Poza tym furtki tego typu są stabilne i wytrzymałe. Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze jest przy zakupie upewnić się, czy dany model posiada certyfikat FSC, który oznacza, że jest przyjazny dla środowiska.

Na co zwrócić uwagę przy montażu furtki?

Wybierając miejsce na furtkę, warto pamiętać o dwóch aspektach. Przede wszystkim powinna się ona znajdować blisko bramy. Oprócz tego ważną kwestią jest też umiejscowienie furtki naprzeciwko wejścia do domu. Takie rozwiązanie podyktowane jest względami bezpieczeństwa – łatwiej jest wtedy mieć oko na wejście na teren posesji. Przy montowaniu furtki należy zwrócić uwagę na to, żeby była porządnie przymocowana do ogrodzenia. Ważne jest również, żeby była umieszczona kilka centymetrów nad podłożem, by bez problemu móc ją otworzyć.

Wybór furtki ogrodzeniowej nie należy do najłatwiejszych. Trzeba przy tym kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale też bezpieczeństwem. Przy zamku furtki dobrze jest zatem zamontować elektrozaczep, a obok domofon. Miejsce, w którym postawisz furtkę, również powinno być przemyślane, zwłaszcza jeśli planujesz zautomatyzować bramę lub wybrać bramę przesuwną. Furtki drewniane świetnie wpasują się w styl rustykalny, natomiast te metalowe  stanowią rozwiązanie uniwersalne i będą pasowały do większości aranżacji.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock