Wyświetlacz. Podstawa innowacji telefonów komórkowych 

Z perspektywy ostatnich kilkunastu lat to właśnie ten element przeszedł największą transformację. Skok techniczny od etapu telefonów z plastikowymi przyciskami do ekranów dotykowych z technologią multitouch był jednym z najistotniejszym jej etapów. Kolejnym krokiem na tej drodze są masowo dziś produkowane telefony bezramkowe. Właśnie z tego powodu istotna część funkcji nowoczesnego telefonu skupia się wokół ekranu, który zajmuje właściwie całą frontalną powierzchnię urządzenia.

 

XIAOMI Redmi Note 9 Pro, 128 GB, Dual SIM

 

Technologia wyświetlania — AMOLED wraz z OLED szturmują najnowsze flagowce

Nowoczesny smartfon, niezależnie od produkującej go firmy, najczęściej odchodzi od wyświetlaczy LCD na rzecz standardów AMOLED lub OLED. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim, budulec tych dwóch typów ekranu samodzielnie emituje światło — nie potrzebuje naświetlających go diod LED. Z tego powodu jest o wiele bardziej energooszczędny, zapewnia świetny kontrast oraz kąty widzenia. Jednocześnie jest dość drogi w produkcji. Ten stan prawdopodobnie nie utrzyma się zbyt długo, ponieważ każde rozwiązanie technologiczne tanieje w miarę upowszechnienia. A więc — nowoczesny telefon powinien posiadać wyświetlacz AMOLED lub OLED. To technologia przyszłości.

 

SAMSUNG Galaxy A51, 128 GB, Dual SIM

 

Niewidoczny czytnik linii papilarnych umieszczony pod powierzchnią ekranu 

Choć częstym rozwiązaniem jest umieszczenie tego elementu na plecach telefonu lub z boku obudowy, bardzo interesującą możliwością jest posiadanie czytnika, który znajduje się bezpośrednio w ekranie. Wpływa to pozytywnie na ogólną ergonomię urządzenia, którego wyświetlacz przejmuje dodatkową funkcję. Na opcję tę decyduje się wielu producentów, takich jak Samsung, Huawei, OnePlus czy Xiaomi (również w seriach Mi lub POCO). Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest zmniejszenie zabrudzeń smartfona — czytnik w formie dodatkowego komponentu często gromadzi kurz i inne zanieczyszczenia.

 

Apple iPhone 12 Pro, 128 GB, Dual SIM

 

Wysuwana kamera w bezramkowych telefonach 

Jedną z konsekwencji rozszerzenia ekranu na całość frontu telefonu była konieczność reorganizacji umiejscowienia przedniej kamery i sensorów. Producenci rozwiązali ten problem na różne sposoby — przy pomocy tzw. łezki, kontrowersyjnego applowskiego notcha (wcięcie w ekranie) lub całkowitego otoczenia przedniej kamery materią wyświetlacza. Są jednak modele nowoczesnych telefonów, w których wprowadzono odmienne rozwiązanie — skonstruowano bezkompromisowo bezramkowe ekrany.

Gdzie w takim przypadku umieszczono kamerę? Znalazł się na to świetny sposób w postaci specjalnego silniczka, który wysuwa kamerę z górnej części obudowy urządzenia. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się zarówno całkowicie bezramkowym ekranem, jak i w pełni funkcjonalną kamerą przednią. A skoro już mowa o kamerach, warto poświęcić im kilka słów.

 

XIAOMI Pocophone F2 Pro, 128 GB, Dual SIM

 

Obiektywy o coraz szerszym kącie widzenia 

Ostatnie lata smartfonowych trendów jednoznacznie wskazują, że tryb szerokokątny oraz ultraszerokokątny to absolutny must-have nowoczesnego telefonu. Rozwiązania te pozwalają na zabawę przestrzenią podczas wykonywania zdjęć, nadając im ciekawego, designerskiego charakteru. Zaawansowane obiektywy połączone są najczęściej ze świetnym oprogramowaniem, zapewniającym wysokiej jakości filtry portretowe oraz doskonałą stabilizację obrazu na poziomie software’u.

 

SAMSUNG Galaxy S20 FE, 128 GB, Dual SIM

 

AR, czyli rozszerzona rzeczywistość. Raczkujący przełom czy niepotrzebny bajer? 

AR oraz VR to szeroko komentowane rozwiązania. Choć ich wykorzystywanie nie jest w tym momencie znaczne, w najbliższych latach może się to zmienić. AR w telefonie kryje w sobie duży potencjał rozrywkowy (w postaci gier operujących rozszerzoną rzeczywistością) oraz twórczy, np. w postaci aplikacji do aranżacji wnętrz oraz symulacyjnych.

Operowanie AR w nowoczesnym smartfonie nie odbywa się jednak wyłącznie przy pomocy aparatu. Odpowiada za to specjalny sensor, którego funkcją jest tzw. mapowanie przestrzeni w trzech wymiarach. W przypadku urządzeń Samsunga sensor ten nosi nazwę ToF (Time of Flight), zaś u fanów Apple — LiDAR (Light Detection and Ranging), a jego działanie polega na emisji promieniowania elektromagnetycznego, na podstawie którego obliczana jest odległość do danego przedmiotu lub powierzchni. Jeśli interesują cię rozwijające się nowinki techniczne, twój telefon nie może nie mieć takiej funkcji!

 

APPLE iPhone 12 Mini, 128 GB, Dual SIM

 

Gdzie kupić nowoczesny smartfon? 

Oferta Empiku posiada szeroką gamę propozycji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających fanów najnowszych technologii w smartfonach. Wszystko to za sprawą dużej liczby producentów, których urządzenia zostały w niej uwzględnione. W końcu kto nie chciałby mieć na tyle nowoczesnego telefonu, by jego funkcje wystarczały na wiele lat?

Więcej technologicznych porad znajdziesz na Empik Pasje!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock