Według prawa Unii Europejskiej dzieci, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu, muszą podróżować w fotelikach samochodowych. Ewentualnie, w przypadku starszych maluchów, wygodną opcją są odpowiednie podstawki. Typ fotelika należy dostosować pod kątem zarówno wzrostu, jak i wagi dziecka. Nie można używać fotelika, który jest za mały, gdyż taki model nie będzie stanowił właściwego podparcia dla głowy i karku. Również zakup fotelika zbyt dużego jest bezcelowy, ponieważ malutkie dziecko może wysunąć się z nazbyt obszernej konstrukcji. Aby sprzęt spełniał swoją funkcję, czyli był najlepszym zabezpieczeniem dziecka podczas podróży, koniecznie musi być dobrze dopasowany.

Jednak nie zawsze rodzice mogą finansowo pozwolić sobie na ciągłą wymianę tego sprzętu albo bardzo cenią sobie wygodę i uniwersalność produktów. Zdarzyć się też może tak, iż pociecha zbyt szybko wyrosła z fotelika dla noworodka, a nie jest jeszcze gotowa na pasy 3-punktowe. W takich sytuacjach świetnie sprawdzi się fotelik 9-36 kg. Jest to model, który pasuje dla dzieci w wieku od roku do nawet 12 lat.

ricokids-zebo-fotelik-samochodowy-isofix-grafitowy-9-39-kg

Czym charakteryzują się foteliki samochodowe od 9 do 36 kg?

Zgodnie z europejskimi standardami, foteliki samochodowe dzielą się na 5 kategorii wagowych. Opcja 9-36 kg obejmuje 3 z nich:

  • Grupa I – dzieci ważące 9-18 kg, czyli w wieku od około 9 miesięcy do 4 lat,
  • Grupa II – dzieci ważące 15-25 kg, czyli w przedziale wiekowym 4-6 lat,
  • Grupa III – dzieci ważące 22-36 kg, czyli w wieku 6-12 lat.

Jest to niezwykle szeroki przedział wagowy, więc foteliki te muszą spełniać bardzo wysokie i różnorodne wymagania dzieci na kilku etapach rozwoju. Z tego też względu warto szczególnie dużą uwagę przyłożyć do wymienionych w parametrach certyfikatów bezpieczeństwa. Należą do nich oceny z wymagających testów zderzeniowych wykonywanych przez niemiecką organizację ADAC. Sprawdzają one jakoś wykonania siedziska, łatwość montażu oraz poziom bezpieczeństwa dziecka podczas ewentualnego wypadku.

coletto-uggo-fotelik-samochodowy-isofix

Ponieważ foteliki 9-36 kg mają spełniać potrzebę wygodnej i bezpiecznej podróży przez kilka lat, powinny być zaopatrzone w kilka udogodnień:

  • Wkładki dla niemowlaka – to specjalnie wyprofilowane poduszki, które dostosowują głębokość fotelika do rozmiarów niemowlaka oraz dodatkowo usztywniają jego główkę. Gdy maluch podrośnie, można wyciągnąć taką wkładkę i w ten sposób powiększyć przestrzeń siedziska, np. Lionelo, Levi One, Fotelik samochodowy, Grey, 9-36 kg;
  • Regulowany zagłówek – wielostopniowa regulacja oparcia i zagłówka powoduje, że fotelik rośnie wraz z dzieckiem i tym samym chroni głowę i kręgosłup malca, np. Summer Baby, Verona, Fotelik samochodowy, Isofix, 9-36 kg, Czarny;
  • Przekształcenie w podstawkę –  przepisy Unii Europejskiej pozwalają na przewożenie dzieci o wadze powyżej 20 kg na podstawkach. W niektórych modelach fotelików samochodowych od 9 do 36 kg istnieje opcja demontażu oparcia i pozostawienie samej części do siedzenia, np. Summer Baby, Sport, Fotelik samochodowy, 9-36 kg, Szary;
  • Podłokietniki – dobrze, aby fotelik dla starszego dziecka był wyposażony w podłokietniki, które dodatkowo chronią małego pasażera na wypadek uderzenia bocznego, np. Ricokids, Zebo, Fotelik samochodowy, Isofix, 9-36 kg, Grafitowy;
  • Siedzenie podwyższające – zapewnia komfort podróży dzięki zwiększonej swobodzie ruchów oraz przestrzeni na nogi. Zapewnia również lepszą widoczność tego, co się dzieje za oknami.

lionelo-levi-one-fotelik-samochodowy-grey-9-36-kg

Jak montowane są foteliki 9-36 kg?

Foteliki samochodowe od 9 do 36 kg są najczęściej montowane przodem do kierunku jazdy. Ale na rynku istnieją też modele, które można ustawić na dwa sposoby, przodem (FWF – z ang. Forward Facing) lub tyłem (RWF – z ang. Rearward Facing), jak np. Caretero, Volante Fix Limited, Fotelik samochodowy, Szary, 9-36 kg. Warto zainteresować sie takimi wersjami siedzisk, gdyż młody człowiek nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego kręgosłupa oraz wystarczająco silnych mięśni szyi. Podczas zderzenia czołowego, mocne szarpnięcie wyrzuca do przodu głowę malucha siedzącego w foteliku FWF, co grozi uszkodzeniem kręgów. Dlatego też eksperci do spraw bezpieczesńtwa podczas podróży zalecają przewożenie dzieci w fotelikach RWF do 4., a nawet 5. roku życia.

caretero-volante-fix-limited-fotelik-samochodowy

Poza kierunkiem jazdy w fotelikach 9-36 kg ważny jest również typ używanych pasów. Muszą być zastosowane zgodnie z instrukcją użytkowania, że szczególnym uwzględnieniem limitów wagowych dla danego sposobu zapięcia pasów bezpieczeństwa. Najczęściej tego typu siedziska pozwalają na zapinanie pasów 5-punktowych u dzieci do wagi 18 kg. Są jednak wyjątki, gdzie limit sięga 25 kg. Dzięki takiemu zabezpieczeniu malec nie wysunie się z fotelika. Ponad podaną przez producenta maksymalną wagę dziecko powinno być zapinane pasem samochodowym.

summer-baby-verona-fotelik-samochodowy-isofix-9-36-kg

Na koniec podczas wybierania fotelika dla starszego dziecka dobrze jest zwrócić uwagę na sposób montażu, który dzieli się na dwa rodzaje:

  • za pomocą pasów bezpieczeństwa – tu wykorzystywane są 3-punktowe pasy, w niektórych modelach dodatkowo zaopatrzone w system montażu Isofix;
  • za pomocą bazy Isofix – to jest najbezpieczniejszy typ montażu. Służą do tego specjalne zaczepy Isofix, w które są wyposażone wszystkie samochody wyprodukowane od 2011 roku i sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. Dodatkową stabilizację stanowi regulowana, pionowa podpora, jaką można zamontować pomiędzy podłogą a fotelikiem. Nowoczesne wersje fotelików samochodowych od 9 do 36 kg posiadają także opcję instalacji przy pomocy pasa kotwiczącego Isofix. Niestety nie wszystkie modele aut mają możliwość poprawnego zamontowania tego rodzaju zaczepu.

summer-baby-sport-fotelik-samochodowy-9-36-kg

Uniwersalne foteliki samochodowe dla starszych dzieci o wadze 9-36 kg to niezwykle bezpieczne i wygodne wyposażenie auta. Ze względu na szeroki zakres regulacji szybko rosnący maluch będzie mógł długo korzystać w dopasowującego się siedziska. Natomiast rodzice przez parę lat nie będą musieli zaprzątać sobie myśli dodatkowymi potrzebami zakupowymi.

Więcej artykułów o tym, jak wybrać niezbędne sprzęty dla dziecka, znajdziesz w naszym dziale Poradniki.

źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock