Krzesła biurowe i fotele gamingowe to dwa inne rodzaje 

Meble wykorzystywane do celów biurowych zazwyczaj cechują się podstawową funkcjonalnością, która teoretycznie powinna wystarczyć podczas długiego korzystania z komputera. Należy do niej m.in. możliwość regulowania wysokości siedziska oraz pozycji oparcia. Zwykle jednak na tym się kończy.

Fotel gamingowy skonstruowany jest w taki sposób, by sprostać wymaganiom nawet najbardziej zapalonych graczy. Podczas ich tworzenia kładziony jest nacisk na nieprzerwaną wygodę, charakterystyczny design przypominający fotele w wyścigowych modelach samochodów, a także możliwość dostosowywania wielu elementów jego budowy do wymiarów ciała. Krzesło takie powinno zapewniać nieprzerwane oparcie pleców oraz karku (zwykle za pomocą customowych poduszek). Niektóre egzemplarze tego typu produktów przejmują nawet funkcje biurka czy stolika przy pomocy specjalnych podstawek, na których umieszczane są urządzenia peryferyjne (np. dedykowane do symulatorów kontrolery).

 

Fotel gamingowy JUMI Aragon

 

Jakie cechy foteli gamingowych są najistotniejsze przy zakupie? 

Kluczowym zagadnieniem podczas wyboru odpowiedniego mebla jest ergonomia, czyli jego przystosowanie do zadań, do wykonywania których będzie wykorzystywany. W przypadku foteli dla graczy można wyróżnić następujące jej elementy:

  • Wymiary oparcia oraz siedzenia – podstawowa cecha konstrukcyjna każdego fotela. Komfort użytkowania uzależniony jest w tym kontekście od wyboru takiego krzesła, które najbardziej będzie odpowiadało budowie ciała użytkownika.
  • Możliwość regulacji jak największej ilości elementów – każdy fotel obrotowy posiada możliwość dostosowania ogólnej wysokości siedzenia. W przypadku krzeseł gamingowych należy zwrócić szczególną uwagę również na opcję zmiany wysokości poduszek, podłokietników oraz innych elementów w zależności od modelu.
  • Mobilność oraz stabilność – warto zwrócić uwagę na sprawność funkcjonowania kółek oraz trwałość mechanizmu obrotowego.
  • Materiały wewnętrzne, czyli wypełnienie – pianka piance nierówna. Producenci stosują różne gęstości wypełnień, co ma istotny wpływ na miękkość siedziska oraz oparcia. Niezależnie od tego, czy fotel gamingowy jest skórzany, czy wykonany z innego budulca, na końcową wygodę ważny wpływ ma właśnie wypełnienie. Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań jest pianka memory, dopasowująca się do kształtu ciała użytkownika.

 

Fotel gamingowy ULTIMATE SEATS ALABAMA

 

Dodatkowe cechy foteli gamingowych 

W zależności od firmy oraz konkretnego modelu, przy zakupie można liczyć na liczne udogodnienia zwiększające komfort rozgrywki w najróżniejsze gatunki gier. Należą do nich przede wszystkim:

  • Wodoodporność. Choć spożywanie posiłków przy komputerze jest niewskazane, to prawdopodobnie żaden gracz nie odmówił sobie choćby drobnej przekąski w przerwach pomiędzy rozgrywkami. Niektóre modele foteli gamingowych wyposażone są w syntetyczną, odporną na zachlapania skórę lub ekoskórę – wybór takiego materiału ma też wpływ na łatwość czyszczenia.
  • Dedykowane kieszonki. Projektowane są w celu pomieszczenia pilotów, kontrolerów czy drobnych napojów, a znaleźć je można po bocznych stronach siedzenia. Miły akcent dla graczy, którzy lubią wygodę.
  • Mechanizmy Tilt lub Multi-Block. Umożliwiają kołysanie oparcia i siedziska, a także przyjmowanie najlepszej do relaksującego rozluźnienia pozycji mebla. Idealne na chwile wytchnienia w czasie grania.

 

Fotel gamingowy GENESIS

 

  • Elementy dedykowane dla symulatorów. Modele pochodzące z najwyższej półki cenowej i jakościowej mogą być wyposażone w specjalne powierzchnie umożliwiające montaż kontrolerów dla symulatorów lotu lub gier wyścigowych, czyli przede wszystkim kierownic, joystików, a także przepustnic.

Jak widać, specyfika rynku gamingowego doprowadziła do wykształcenia nie tylko funkcjonalnych i designerskich urządzeń peryferyjnych (np. podświetlanych myszek komputerowych czy finezyjnie wykonanych klawiatur), ale wszelkich artykułów, z których korzysta każdy zapalony gracz.

Jaki fotel gamingowy wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych mebli tego rodzaju – od budżetowych i funkcjonalnych modeli za kilkaset złotych o świetnym stosunku jakości do ceny aż po misternie wykonane, konsultowane ze specjalistami lotnictwa modele dla fanów symulatorów.

Najtańsze fotele można nabyć w cenie już paruset złotych. Oferują stabilność użytkowania, wysokiej jakości skórę lub ekoskórę, a także szereg technologii zastosowanych w wypełnieniu (m.in. gąbki Free Air), pozytywnie wpływających na komfort użytkowania. Ten segment został zagospodarowany przede wszystkim przez dwie firmy: Huzaro oraz FunFit Home&Office.

 

Fotel gamingowy HUZARO

 

Nieco droższe egzemplarze z wieloma dodatkowymi funkcjami oferuje m.in. Furniture4Gamers oraz Diablo Chairs, których fotele posiadają charakterystyczne poduszki profilowane na kształt rogów. Najdroższe fotele gamingowe to sprzęt specjalistyczny – przede wszystkim dla zagorzałych fanów symulacji. W tej kategorii najbardziej popularne się propozycje Playseat oraz FLHF.

 

Fotel gamingowy PLAYSEAT Evolution Playstation Edition

 

Ostatecznym wyznacznikiem zakupu jest, rzecz jasna, budżet. Szczęśliwie, fotele gamingowe nie należą już do rzadkości na rynku konsumenckim, co znacznie wpłynęło na ich ogólną dostępność. Już w cenie kilkuset złotych nawet wymagający gracz odnajdzie odpowiednią dla siebie propozycję. Sprawdź naszą ofertę i wybierz fotel gamingowy dla siebie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock