Zanim Dustin Hoffman został aktorem 

Dustin Hoffman urodził się 8 sierpnia 1937 roku w Los Angeles w artystycznej rodzinie – jego matka była pianistką jazzową, a ojciec scenografem w wytwórni filmowej. Podobno Dustin już od najmłodszych lat marzył o aktorstwie i wiązał z nim swoje plany na przyszłość. W wieku 20-lat przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie próbował swoich siły jako aktor w teatrach off-Broadway. Debiutował w wieku 23 lat występując na scenie Sarah Lawrence College w sztuce „Tak jest dla bardzo młodego człowieka”, a już rok później publiczność mogła go oglądać w broadwayowskim spektaklu „Kucharz dla pana generała”. Dobry początek kariery i docenienie jego talentu, zmotywowały młodego Hoffmana do szlifowania swoich umiejętności w prestiżowym Actors Studio. W czasie nauki aktor występował w licznych przedstawieniach Theatre Company of Boston m.in: w „Końcówce” Samuela Becketta czy „W dżungli miejskiej” Bertolta Brechta. Na szklanym ekranie po raz pierwszy pojawił się gościnnie grając w dwóch odcinkach serialu „Nagie miasto”, produkcji telewizji ABC.

 

Epidemia
Epidemia
4.8/5
54,90 zł
Megacena
W labiryncie
W labiryncie
4.3/5
16,66 zł
Megacena
Rain Man
Rain Man
4.9/5
26,99 zł
25,64 zł
  

Dustin Hoffman - kariera filmowa

Chociaż jego teatralna kariera rozwijała się w szybkim tempie, na większe role filmowe Hoffman musiał trochę poczekać. Na ekranie kinowym zadebiutował dopiero w wieku 30 lat, występując w komedii „The Tiger Makes out” w reżyserii Arthura Hillera. W tym samym roku (1967) do kin trafił kolejny film z jego udziałem – „Absolwent”, który okazał się przełomem w zawodowym życiu Hoffmana i przyniósł mu pierwszego Złotego Globa oraz nominację do Oscara. W obrazie Mike’a Nicholsa, aktor wcielił się w tytułową postać niedojrzałego, nadwrażliwego absolwenta, który po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem, staje bezradnie na progu dorosłości i wplątuje się w skomplikowany romans. Sukces tego obrazu przyniósł aktorowi wiele nowych, ciekawych propozycji zawodowych. Poniżej najlepsze filmy z Dustinem Hoffmanem.

 

Dustin Hoffman – filmy z jego udziałem, które warto znać:

  • „Nocny kowboj”

„Nocny kowboj” to film w reżyserii Johna Schlesingera, który powstał na podstawie powieści Jamesa Leo Herlihy’ego o tym samym tytule. Obraz przedstawia historię młodego chłopaka Joe’a Bucka z Teksasu, który przyjeżdża do Nowego Jorku, aby zarabiać jako żigolak. Niestety szybko zderza się z nieprzychylnością wielkiego miasta. Kiedy traci wszystkie pieniądze, Joe trafia do przeznaczonego do wyburzenia budynku, gdzie poznaje drobnego złodziejaszka Enrica „Ratso” Rizzo, w którego postać wciela się Dustin Hoffman. „Ratso” jest schorowany i jego stan zdrowia z dnia na dzień się pogarsza. Mężczyzna marzy o wyjeździe do Miami, na który namawia Joego.

„Nocny kowboj” został wyróżniony Oscarem i nagrodą BAFTA za najlepszy film w 1970. Hoffmanowi przyniósł natomiast kolejną nominację do aktorskiego Oscara.

 

  • „Mały wielki człowiek”

W tym nietypowym obrazie, który można nazwać antywesternem, Hoffman wcielił się w podwójną rolę dwudziestolatka i 121-letniego staruszka, który opowiada reporterowi o swoim życiu na Dzikim Zachodzie. „Mały wielki człowiek” to historia przedstawiona w formie czarnej komedii. Jej bohaterem jest Jack Crabb, który jako mały chłopiec został przygarnięty i wychowany przez indiańskie plemię Czejenów. Mężczyzna w swojej relacji przywołuje różne zdarzenia z pełnego przygód życia. Chociaż film ma żartobliwy charakter, można w nim znaleźć bardzo interesujący komentarz do sytuacji społeczno-politycznej, a w szczególności uprzedzeń wobec innych kultur w Stanach Zjednoczonych.

 

  • „Rain Man”

Film z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem to zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów obu aktorów. „Rain Man” to poruszająca, zapadająca w pamięć historia młodego biznesmena Charliego (w tej roli Tom Cruise), który po śmierci ojca dowiaduje się, że cały majątek rodzinny został przepisany na szpital psychiatryczny - tam znajduje się jego brat Raymond (Dustin Hoffman), o którego istnieniu nie miał pojęcia. Raymond jest w spektum autyzmu z czym wiąże się pewna umiejętność – potrafi błyskawicznie liczyć w pamięci. Charlie decyduje się porwać go ze szpitala, ponieważ nie może się pogodzić z tym, że stracił pieniądze ojca. Między mężczyznami nawiązuje się jednak wyjątkowa więź, a Charlie odkrywa swój egoizm.

Za rolę Raymonda, Dustin Hoffman został doceniony Oscarem w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.

 

  • „Lenny”

W tym filmie biograficznym, Dustin Hoffman wcielił się w postać kontrowersyjnego komika Lenny'ego Bruce’a, który w latach 50. i 60. szokował amerykańską publiczność zarzucając społeczeństwu obłudną moralność. Jego dobitna szczerość oraz nieprzyzwoite słownictwo niejednokrotnie ściągały na niego zainteresowanie przedstawicieli organów prawa. Postępowania sądowe i kary aresztu odbiły się na zdrowiu psychicznym Lenny’ego. Komik zaczął szukać pocieszenia w alkoholu i narkotykach. Ten smutny i poruszający obraz wzbudził zachwyt widzów i Amerykańskiej Akademii Filmowej, która doceniła go aż sześcioma nominacjami do Oscara, z czego jedna należała do Dustina Hoffmana.

 

  • „Wszyscy ludzie prezydenta”

Jeden z najbardziej kojarzonych z Hoffmanem filmów, który od pierwszych do ostatnich minut trzyma w napięciu. „Wszyscy ludzie prezydenta” to dramat oparty na faktach. Powstał na podstawie książki Carla Bernsteina i Boba Woodwarda. Jest dowodem na to, że śledztwa dziennikarskie mają wielką moc. Film przedstawia historię dwóch reporterów Washington Post, którzy trafiają na trop afery Watergate i ich drogę do jej ujawnienia.

Obraz został bardzo dobrze odebrany przez krytyków, co jest m.in. zasługą Dustina Hoffmana, który wcielił się w nim w postać reportera – Carla Bernsteina.

 

  • „Sprawa Kramerów”

Pełen emocji dramat sądowy, a zarazem oscarowy film z Dustinem Hoffmanem i Meryl Streep w rolach głównych. Został nagrodzony aż pięcioma statuetkami, z czego jedna powędrowała do Hoffmana. Aktor wcielił się w nim w postać Teda Kramera, ojca rodziny, dla którego praca jest najważniejsza. Wszystko zmienia się, kiedy pani Kramer decyduje się porzucić rodzinę i zostawia mężczyznę samego z ich kilkuletnim synem. Mężczyzna zderza się z wieloma wyzwaniami, ale ojcostwo szybko staje się dla niego najważniejsze. Kiedy wszystko zaczyna się układać, Joanna Kramer powraca i próbuje sądownie odzyskać dziecko, co rozpoczyna wielką batalię między małżeństwem. „Sprawa Kramerów” to jeden z najsmutniejszych filmów w historii kina.

  • „Tootsie”

„Tootsie” to z kolei obraz, który można nazwać lekarstwem na zły humor. Ta komediowa klasyka potrafi rozbawić do łez. Film przedstawia historię Michaela Dorseya – aktora, który pomimo wielkiego talentu, nie może znaleźć pracy. Zdesperowany mężczyzna, postanawia zdobyć żeńską rolę, przebierając się za kobietę. Jako Dorothy Michaels zdobywa wielką sławę, a także zaprzyjaźnia się z aktorką Julie Nichols, w której szybko się zakochuje. Dustin Hoffman w roli Michaela i Dorothy zachwyca komediowym talentem, dlatego wszystkim, którzy jeszcze nie widzieli „Tootsie”, rekomendujemy jak najszybciej nadrobić zaległości.

Jak widać po wszystkich wyżej wymienionych tytułach filmy z Dustinem Hoffmanem to prawdziwe perełki kina. Oprócz nich aktor ma także na koncie kreacje w prześmiesznych lekkich komediach, które idealnie sprawdzą się na letni wieczór m.in: „Poznaj moich rodziców” czy „Poznaj naszą rodzinkę”. A wy, którą odsłonę gwiazdora lubicie najbardziej? Jesteście w teamie „Dustin Hoffman filmy komediowe” czy „Dustin Hoffman filmy dramatyczne”?

Więcej artykułów o filmach znajdziecie w pasji Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: Dustin Hoffman promujący film „Kung Fu Panda” podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2008 roku/żrdódło: Shutterstock.