Filmy i seriale o dinozaurach

1. „Flinstonowie” - najpierw był Dino

Kto w dzieciństwie nie oglądał „Flinstonów” – sympatycznej rodzinki jaskiniowców zaprzyjaźnionej z małżeństwem Rubble’ów? Pierwszy odcinek tego animowanego serialu nakręcono już w 1960 roku i od dziesięcioleci wciąż przyciąga przed telewizory młodszych i starszych fanów jaskiniowców. Akcja serialu rozgrywa się w epoce kamienia łupanego, która zaskakująco mocno przypomina współczesność. W kreskówce bowiem nie brakuje telewizorów, samochodów i innych dobrodziejstw (wydawałoby się) współczesnej technologii. Większość zadań typowo przeznaczonych dla maszyn wykonują w świecie Flinstonów właśnie dinozaury - w końcu potężny brontozaur może z powodzeniem pracować jako dźwig na placu budowy! I choć dinozaury są w filmie na dalekim planie, z pewnością wszyscy pamiętamy sympatycznego Dino. To on zastępuje tu pieska pokojowego i „atakuje” Freda za każdym razem, gdy ten wraca po pracy do domu.

Flinstonowie

2. „Barney i przyjaciele”

W latach dziewięćdziesiątych prawdziwą furorę wśród najmłodszych robił serial o dinozaurach „Barney i przyjaciele” - do dzisiaj przygody sympatycznego dinozaura i jego grupy wesołych przyjaciół można znaleźć np. na Youtubie. Nic dziwnego, że maluchy tak lubią Barneya: jest uroczy, wesoły i śpiewa wesołe piosenki. A przy tym zapoznaje dzieci z edukacyjnymi ciekawostkami!

3. „Denver, ostatni dinozaur”

Kolejna perełka lat 90., której nie można zapomnieć. W tym serialu dinozaur o wdzięcznym imieniu Denver odgrywa pierwszoplanową rolę. Nasz bohater wykluł się z prehistorycznego jaja, które na placu budowy znalazła gromadka dzieci. Ich nowy zielony kumpel stale towarzyszy grupie przyjaciół, stając się powodem wielu zabawnych przygód. Do tego Denver był po prostu cool - w końcu jeździł na deskorolce, grywał na gitarze i nosił okulary przeciwsłoneczne! W polskim dubbingu, głos Denvera podkłada Mieczysław Gajda, którego starsi widzowie pamiętać mogą jako Ważniaka z kultowych „Smerfów”.

Denver ostatni dinozaur

4. T-Rex, czyli „Park Jurajski”

Był rok 1993, kiedy na ekranach kin po raz pierwszy oglądaliśmy z zapartych tchem stada dinozaurów, które - dzięki przemyślanemu połączeniu efektów komputerowych i makiet - naprawdę wyglądały jak żywe. Spotkanie z krwiożerczymi raptorami czy gigantycznym Tyranozaurem było dla bohaterów filmu Stevena Spielberga nie lada wyzwaniem. A którego z dinozaurów z „Parku Jurajskiego” zapamiętaliśmy najlepiej? Nie mogło być inaczej – na ekranie niepodzielnie królował T-Rex.  Jeśli chcecie przeżyć historię Jurajskiego Parku na nowo, wszystkie filmy o dinozaurach możecie zakupić w pakiecie - to idealny pomysł na emocjonujący maraton filmowy.

Jurrasic Park pakiet

5. Aladar – dinozaur bohater

Aladara poznajemy w filmie animowanym „Dinozaur” z 2000 roku. Bohater został wychowany przez rodzinę lemurów. Gdy Ziemi zagraża rój meteorytów, Aladar wraz z lemurami i innymi dinozaurami szuka schronienia. Podczas wędrówki zwierzęta zmagają się z wieloma trudnościami, ale dzięki Aladarowi i gromadnej solidarności wychodzą cało z każdej opresji. Aladar uosabia najlepsze cechy bohatera filmów o dinozaurach: wrażliwość, odwagę, zaradność, odpowiedzialność, empatię itp. Nie można go nie kochać!

6. Dinozaur Arlo wzruszy każde dziecko

Nie wszystkie dinozaury popkultury pochodzą z prehistorycznych lat 90. Dobrym przykładem jest stosunkowo nowy film „Dobry dinozaur”, którego tytułowym bohaterem jest uroczy Arlo. Młody dinozaur - najsłabszy i najbardziej nieporadny z rodzeństwa - znajdzie się daleko od domu, pokonuje swoje słabości, zaprzyjaźnia się z ludzkim chłopcem - Bąblem. W czasie ich wspólnej podróży odkrywa w sobie odwagę, zaradność i siłę wewnętrzną, dzięki którym ma szansę na powrót do rodziny. Ta historia wzruszy także dorosłych!

Dobry dinozaur Pixar

Więcej filmowych (i kreskówkowych!) polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Oglądam.