Spis treści:

  1. Stranger Things
  2. Harry Potter i przyjaciele
  3. Chilling Adventures of Sabrina
  4. Mali agenci
  5. E.T.
  6. Młody Sheldon
  7. Małe kobietki
  8. Kevin sam w domu
  9. Dzieciak rządzi
  10. Szósty zmysł

1. „Stranger Things”

Kto nie słyszał o paczce przyjaciół z Hawkins? Dramat science-fiction, który koncentruje się na grupie nastolatków z małego miasteczka kryjącego mroczny sekret, zyskał w ostatnich latach ogromną popularność. Fani serialu najczęściej zachwycają się mieszanką popkulturowych odniesień z lat 80. Ale to obsada nastoletnich bohaterów, sprawia, że serial tak wyśmienicie się ogląda.

Dzieciaki jeżdżą na rowerach, chodzą do szkoły, spędzają czas wolny w salonie gier, zakochują się, a przy okazji walczą z tajemniczą, niebezpieczną siłą pochodzącą z alternatywnej rzeczywistości. Uwielbiamy ich nie tylko za to, że wykorzystują spryt i wiedzę podczas przygód, jakie im się przydarzają, ale także za podnoszące na duchu młodzieńcze żarty.

Ten serial o nastolatkach, jak żaden inny (w ostatnich latach) pokazuje, że choć młodzieńcze lata mogą być trudne z grupą oddanych przyjaciół można pokonać nawet najbardziej niewyobrażalne problemy.

Monopoly Stranger Things Hasbro Gaming

2. „Harry Potter i przyjaciele”

Ten młody czarodziej z Hogwartu to już od ponad dwudziestu lat, nieustannie jeden z najbardziej popularnych bohaterów młodego pokolenia. Każda kolejna część jego przygód (siedem części powieści i osiem filmów) przynosi poza fantastycznym obrazem doskonalenia zaklęć, odpierania wrogów, nawiązywania przyjaźni czy walk o ratowanie Hogwartu, także duży skok w intensywności wydarzeń i sposobu realizacji produkcji.

Dzięki przejściu od historii dla dzieci do mrocznej fantazji, seria przyciąga nie tylko młodych widzów. Tu zawsze dużo się dzieje, a przygody Harry’ego i jego przyjaciół oraz obfitość magii trzymają w napięciu. Filmy podobają się do tego stopnia, że ostatecznie na końcu każdej części nawet dorośli widzowie marzą o otrzymaniu własnych listów akceptacyjnych z Hogwartu.

Harry Potter dvd wydanei specjalne

3. „Chilling Adventures of Sabrina”

Nowa wersja przygód nastolatki ze znanego serialu „Sabrina, nastoletnia czarownica” ma dużo mroczniejszy charakter, dlatego powinna spodobać się m.in. fanom „Stranger things”. Sabrina Spellman próbuje znaleźć równowagę między swoim życiem nastolatki a czarownicy. To zarówno nastręcza jej kłopotów, ale też pomaga rozwiązywać przerażające tajemnice czy zapanować nad chaosem wywołanym przez nadprzyrodzone moce wrogów.

Opowieść o zmaganiu się ze swoim przeznaczeniem i uwikłaniem w kwestie, na które nie ma się wpływu, może okazać się ciekawa nie tylko dla nastolatków.

Sezon na czarownice. Tom 1

4. „Mali agenci”

Gdy emerytowani tajni agenci Gregorio i Ingrid nagle znikają, 12-letnia Carmen i 9-letnia Juni postanawiają wkroczyć do akcji i uratować swoich rodziców. Uzbrojeni w zaawansowane technologicznie gadżety, przemykają po niebie, nurkują pod wodą i podróżują po świecie, zabierając widza w oszałamiającą przygodę. Nie dajcie się zwieść ich rozmiarowi… to naprawdę dobrze przygotowani agenci, którzy nie dadzą się przechytrzyć.

Reżyser serii Robert Rodriguez znany z takich filmów dla dorosłych jak „Od zmierzchu do świtu”, „Desperdado” czy „Sin City: Miasto grzechu”, w „Małych agentach” wykorzystał całą swoją umiejętność budowania napięcia i stworzył filmy familijne, które bez przemocy i rozlewu krwi są równie emocjonujące i pełne akcji, co niejedna superprodukcja.

Mali Agenci 4 3D Blu-ray Disc

5. „E.T.”

Steven Spielberg stworzył jeden z najlepszych filmów familijnych o przyjaźni i akceptacji, z którego uczyć mogą się tak naprawdę wszyscy. Historia relacji nieśmiałego, samotnego chłopca o imieniu Elliot z dziwnie wyglądającym kosmitą, który spóźnił się na ostatni autobus z powrotem na swoją rodzinną planetę, prezentuje siłę empatii, poświęcenia i życzliwości bez osądzania. Film z 1982 roku jest prawdziwym arcydziełem reżysera: niezaprzeczalnie optymistyczny, całkowicie szczery i ponadczasowy. Prawdopodobnie pierwszy, który pokazał, że mali bohaterowie mogą mieć wielką moc przełamywania barier.

E.T. Blu-ray Disc Spielberg Steven

6. „Młody Sheldon”

Serial o młodej wersji Sheldona Coopera, znanego z „Teorii wielkiego podrywu” bawi i pokazuje ekscentryczność przyszłego geniusza. 9-letni Sheldon bawi się swoim zestawem pociągów, by wykazać pierwszą zasadę dynamiki Newtona, a w trakcie modlitwy przed posiłkiem, przy rodzinnym uścisku dłoni zakłada rękawiczki.

W tym wszystkim bywa irytujący i jak na ironię, sprawia niemały kłopot rodzicom - jak wychowywać młodego geniusza? Ale jest też całkiem zabawny. Do tego serial ma odpowiednią dozę specyficznego humoru, który jest zapowiedzią wielkiej formy, która czeka na widzów w serii o dorosłym Sheldonie.

Młody Sheldon. Sezon 1 Favreau Jon

7. „Małe kobietki”

Historia czterech sióstr: Meg, Jo, Beth i Amy z powieści Louisy May Alcott inspiruje czytelników już od 150 lat. Jednak to filmowa adaptacja Grety Gerwig sprawiła, że opowieść zwróciła uwagę widzów XXI wieku. Reżyserka odcina się od moralizatorskiej warstwy powieści, wydobywając z niej atrakcyjne dla współczesnych odbiorców tematy, takie jak: feminizm, kreatywność, niezależność i indywidualność.

Dziewczęta same piszą swoje historie, dokonują własnych wyborów oraz wykraczają poza oczekiwania i ograniczenia społeczne. Dodając do tego urok i autentyczność młodych bohaterek całość zyskuje lekkiego charakteru, dzięki któremu może się podobać zarówno zwolennikom klasycznej wersji, jak i całkiem nowemu pokoleniu odbiorców. To dobre połączenie filmu o nastolatkach z klasyką literatury.

Małe kobietki.

8. „Kevin sam w domu”

Co powinien zrobić 8-latek pozostawiony sam w domu i terroryzowany przez włamywaczy? Rozsądnie byłoby wezwać policję i poprosić sąsiadów o pomoc. Chyba że chodzi o Kevina, chłopca, który postanawia sam o siebie zadbać. Film, którego oglądanie stało się istnym rytuałem w okolicach świąt Bożego Narodzenia, przedstawia ciekawą mieszankę skomplikowanych pułapek zastawionych na włamywaczy i lekcję życia, którą w wykonaniu sprytnego młodego bohatera ogląda się całkiem przyjemnie.

Rezolutny Kevin, który nabył umiejętności przetrwania, a przedmioty gospodarstwa domowego zamienia w broń i zasadzki, zaskakuje pomysłowością i zdrowym rozsądkiem. Do tego dom zamienia w swój plac zabaw i zdecydowanie to on jest w nim panem sytuacji.

Kevin sam w domu (DVD) Reżyser:	 Columbus Chris

9. „Dzieciak rządzi”

Ta animowana komedia, zainspirowana książką Marli Frazee, to pełna humoru opowieść o rywalizacji między rodzeństwem. Film rozpoczyna zabawny montaż, który pokazuje skąd się biorą dzieci. W „Baby Corp” noworodki produkowane są za pomocą linii produkcyjnych, na których są sortowane i przypisane do rodziny lub gdy nie są wystarczająco słodkie - wysyłane do pracy w korporacji. Jedno takie dziecko trafia do rodziny siedmioletniego Tima (Miles Christopher Bakshi). Chłopiec jest wściekły, gdy okazuje się, że jego nowy młodszy brat jest zrzędliwym, wybranym w garnitur bobasem (Alec Baldwin) i ma podstępną misję do zrealizowania.

W sercu historii znajduje się oczywista metafora, którą rozpoznają dorośli: dzieci wchodzą do rodzinnego biznesu i zaczynają dominować gospodarstwo domowe jak potentat, zakłócając rutynę, posługując się kaprysami i wypierając bywalców, w tym przypadku starszego brata. Choć fabuła nie zawsze jest tu płynna czy intuicyjna, ma energię i sprawi, że będziecie chichotać jak dzieci. Dalsze rozbudowane losy Szefa Bobasa i Tima możecie śledzić w serialu „Dzieciak rządzi: znowu w grze”, dostępnym na Netfliksie.

dzieciak rzadzi dvd

10. „Szósty zmysł”

Filmy z młodymi bohaterami to nie tylko kino familijne. „Szósty zmysł” to thriller psychologiczny, który opiera się na postaci ośmioletniego chłopca. Cole widzi duchy i rozmawia z nimi. Psycholog dziecięcy dr Malcolm Crow (Bruce Willis) próbuje pomóc mu poradzić sobie z tym niezwykłym darem, a przy okazji zadośćuczynić za dawne zaniechanie.

Film stał się fenomenem, w którym prawdziwą sztuczką było dostarczenie tak złożonej emocjonalnie historii pod postacią trzymającego w napięciu thrillera. Na tyle dużo uwagi poświęca się tu dynamice relacji i subtelnemu poczuciu lęku, że zaskakujący twist na końcu, choć szokuje, staje się ostatecznie uwieńczeniem fabuły. Warto zauważyć, że odgrywający rolę chłopca Haley Joel Osment, był tu prawdziwym odkryciem. Młody aktor poradził sobie z trudnym zadaniem ukazania wrażliwości, jakiej wymagała jego postać.

Szósty zmysł dvd

Znacie więcej filmowych historii o nastolatkach i młodych bohaterach? Sporo inspiracji znajdziecie na empik.com.