Psi Patrol: Pieski ratują dzień sportu” (2019)

Można chyba zaryzykować tezę, iż nie ma w Polsce rodzica, który nie zna „Psiego Patrolu”. Fabuła skupia się na postaci chłopca imieniem Ryder, który dowodzi grupą szczeniąt ratujących mieszkańców nadmorskiej Adventure Bay przed różnymi niebezpieczeństwami. Każdy z bohaterów obdarzony jest innymi talentami - dalmatyńczyk Marshall służy jako ratownik medyczny i strażak, owczarek niemiecki Chase wsławia się jako detektyw, a Skye, mieszaniec pudla i cocker spaniel, jest pilotką. Koncept nie jest w żaden sposób rewolucyjny, jednak jego wykonanie oraz walory edukacyjne uczyniły „Psi Patrol” animacją kochaną przez dzieci i docenianą przez rodziców. Niedawno premierę DVD miał pełnometrażowy film z tej serii, „Psi Patrol: Pieski ratują dzień sportu”, w którym czworonożna drużyna pod wodzą Rydera wyrusza na pomoc kolejnym potrzebującym.

 

Król Lew” (1994 i 2019)

Jedna z najsłynniejszych animacji, która uchodzi dzisiaj za kultową. Wersja z 1994 roku była hitem na całym świecie, zarabiając prawie miliard (!) dolarów. Uniwersalna opowieść oparta na uniwersalnych motywach zawartych w starotestamentowych przypowieściach o Mojżeszu (który, podobnie jak Simba w towarzystwie Timona i Pumby, odnajduje spokój w egipskiej rodzinie, która bierze go na wychowanie) i Józefie (jego syn, Jakub, zostaje wygnany z królestwa w wyniku intrygi uknutej przez żądnych władzy braci), a także na szekspirowskim Hamlecie (motyw osieroconego młodego księcia, którego ojciec ginie z rąk zazdrosnego brata, Klaudiusza). Przy tym jednak niepozbawiona jednak ciepłego humoru i chwytliwych piosenek oraz, oczywiście, kultowej ścieżki dźwiękowej. Na „Królu Lwie” wychowało się całe pokolenie dzieci, które ćwierć wieku później tłumnie uderzyło do kin, aby obejrzeć jego nową wersję i pokazać magię tej historii swoim pociechom. Nowoczesna, niezwykle realistyczna animacja z pewnością robi ogromne wrażenie, podobnie jak naszpikowana gwiazdami obsada, w której znaleźli się między innymi David Glover (Simba), Beyonce (Nala), Seth Rogen (Pumba) czy John Oliver (Zazou).

 

Pokémon: Detektyw Pikachu” (2019)

Pierwszy pełnometrażowy film aktorski w uniwersum Pokemonów, w którym głosu tytułowemu bohaterowi użyczył sam Ryan Reynolds. Zajmuje się sprawą zaginięcia genialnego detektywa Harry’ego Goodmana, który znika w tajemniczych okolicznościach. Dorośli (wychowani przecież na kultowym anime) dostają więc intrygę kryminalną okraszoną sporą dawką humoru (z niemalże jednoznacznymi nawiązaniami do innej roli Reynoldsa, czyli pyskatego Deadpoola), najmłodsi - pełną przygód historię z żółtym stworem w roli głównej. Do renesansu popularności Pokemonów przyczyniła się zaś gra miejska Pokemon Go, która od 2016 roku umożliwia „łapanie” ich w rzeczywistości rozszerzonej, tj. chodząc po wybranych przez twórców lokalizacjach. Dla fanów Pokemonów mamy dobrą wiadomość: jeszcze przed premierą „Detektywa Pikachu” zapowiedziano, że prace nad jego sequelem już trwają.

 

Sekretne życie zwierzaków domowych” i „Sekretne życie zwierzaków domowych 2” (2016, 2019)

Każdy właściciel zwierzęcia wie, iż posiada ono swój własny, niepowtarzalny charakter, swoje nawyki i przyzwyczajenia. „Sekretne życie zwierzaków domowych” rozwija ten koncept w zabawny, uroczy i ciekawy sposób. Mamy więc zdystansowaną kotkę brytyjską Chloe, uwielbiającego swoją właścicielkę Jack Russell Teriera Maxa oraz despotycznego królika Tuptusia, którego zachowanie w żaden sposób nie koresponduje z niewinnym imieniem. Komizm postaci stworzonych przez producentów „Jak ukraść księżyc” i „Minionków” bierze się przede wszystkim z połączenia cech typowo zwierzęcych z tymi typowo ludzkimi - takimi jak niepohamowany głód Chloe, niezbyt błyskotliwe zachowania mopsa Mela albo zamiłowanie pudla królewskiego sąsiadów do heavy metalu. Obydwie części są świetną rozrywką dla dzieci i dorosłych oraz… samych dorosłych.

Seria „Jak wytresować smoka” (2010, 2014, 2019)

Ponadczasowa opowieść o dorastaniu, sile przyjaźni oraz tak pokonywaniu słabości, jak i godzeniu się z nimi. Ekranizacja serii dwunastu książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Cresseidy Cowell, odpowiadających o przygodach nastoletniego Czkawki, syna przywódcy plemienia Wikingów. Specjalizują się w walkach ze smokami, które często atakują wyspę i jej mieszkańców. Kiedy jednak Czkawka zaprzyjaźnia się z rannym smokiem Szczerbatkiem, sprawy przybierają niespodziewany obrót. Ostatnia część opowieści, „Jak wytresować smoka 3”, w której dzielny Wiking i empatyczny smok wyruszają na wyprawę w krainy znane tylko z mitów, premierę miała w tym roku. Dostępna jest już na DVD i Blu-Ray, także we wzbogaconym o materiały dodatkowe wydaniu.

 

Seria „Toy Story” (1995, 1999, 2010, 2019)

Seria, której pierwsi widzowie są dziś dorośli i sami mają już dzieci. „Toy Story” pojawiło się w kinach w 1995 roku, świetnie portretując jedno z najprostszych i najpowszechniejszych wśród najmłodszych wyobrażeń: sekretne życie zabawek, które pod naszą nieobecność przeżywają niezwykłe przygody. Do tego ponadczasowa opowieść o przyjaźni, lojalności i odpowiedzialności oraz cała galeria niezwykłych postaci - od Chudego i Buzza zaczynając, poprzez Pana Bulwę i jamnika Cienkiego, aż na rozemocjonowanym dinozaurze Rexie kończąc. Historie, które są ich udziałem, trzymają w napięciu niczym najlepsze filmy sensacyjne, a kwestie, które wygłaszają z użyczeniem głosów gwiazd takich jak Tom Hanks, Tim Allen czy Michael Keaton, bawią nawet ćwierć wieku później.

 

Gru, Dru i Minionki” (2017)

Kolejna odsłona przygód byłego superprzestępcy Dru, który zmienia swoje życie po tym, jak pojawiają się w nim trzy rezolutne i niezwykle absorbujące siostry. Towarzyszą mu oczywiście żywiołowi i pomysłowi żółci pomocnicy, czyli Minionki (które dorobiły się własnego filmu, będącego najbardziej kasową animacją 2015 roku), a w najnowszej części również żona, Lucy, agentka Ligi Antyzłoczyńców. Co jednak najciekawsze, w „Gru, Dru i Minionki” poznajemy tytułowego Dru, czyli brata bliźniaka naszego bohatera: bogatego, czarującego oraz obdarzonego bujną, złotą czupryną. Jak można się domyślić, ich spotkanie po latach będzie bardzo brzemienne w skutki…

 

Zwierzogród” (2016)

Animacja Disneya, która skutecznie bawi dzieci, ale naszpikowana jest też odniesieniami do współczesnej kultury, sztuki i polityki, które zrozumieją i które ucieszą przede wszystkim dorosłych. „Zwierzogród” jest satyrą na współczesny świat, poruszającą kwestię takie jak podziały społeczne, wszechobecność mediów społecznościowych, a nawet rasizm. Judy Hops (Ginnifer Goodwin, Julia Kamińska w polskiej wersji językowej) jest pierwszym królikiem w historii policji, jednak obowiązki, które są jej powierzane, nie licują z jej ambicjami. Kiedy więc dostaje szansę, aby się wykazać i zaimponować szefowi, komendantowi Bogo (Idris Elba, Krzysztof Stelmaszyk) - nie waha się skorzystać z pomocy lisa Nicka Bajera, drobnego przestępcy (Jason Bateman, Paweł Domagała). W pamięci zapada szczególnie scena w zwierzogrodzkim urzędzie, w którym petentów obsługuje nie kto inny, ale niezwykle powolny i dokładny leniwiec - który, jak dowiadujemy się ze specjalnej sceny w trakcie napisów końcowych, w prywatnym życiu preferuje znacznie „szybsze” rozrywki.

 

Vaiana: Skarb Oceanu” (2016)

W swojej hitowej animacji Disney luźno nawiązuje do polinezyjskiej mitologii, przedstawiając widzom historię Vainay (co ciekawe, w angielskiej wersji językowej główna bohaterka ma na imię Moana), dzielnej nastolatki, która musi ocalić swoją rodzinną wyspę Motunui przed zagładą. Vaiana już od najmłodszych lat czuje związek z oceanem i jego boginią, Te Fiti. W wieku 16 lat zostaje przez nią wysłana na trudną, niemalże niemożliwą do wykonania misję, od której zależy los wszystkich mieszkańców plemienia. „Vaiana” nominowana była do Oscara w dwóch kategoriach: za najlepszy film animowany oraz za najlepszą piosenkę, „How Far Will I Go”.

 

Kraina Lodu” (2013)

Idealny przykład animacji, która bawi, wzrusza i cieszy zarówno dzieci, jak i rodziców w całej rozciągłości: od codziennych seansów i recytowania całych dialogów z pamięci, poprzez wspólne śpiewanie piosenek („Mam tę moc”, czyli „Let it go”) aż po wspólne przebieranie się za ulubionych bohaterów i bohaterki. W sieci regularnie pojawiają się zdjęcia dokumentujące domowe cosplaye w wykonaniu mam, córek, ojców i synów - również w roli księżniczki Elsy. Produkcja, która w 2013 roku zarobiła 1,23 miliarda dolarów (!) i zdobyła dwa Oscary (za piosenkę oraz dla najlepszego filmu animowanego), doczekała się oczywiście swojej kontynuacji. Premiera „Krainy Lodu 2” zaplanowana jest na listopad, wcześniej zaś ukaże się specjalne wydanie pierwszej części - wzbogacone o materiały dodatkowe oraz zestaw naklejek.