Możliwe, że Kasia nie zna na pamięć dyskografii Budki Suflera, ani nie wie w jakiej tonacji nagrywa najczęściej Adele. Jednak trudno o większą skarbnicę wiedzy jeśli chodzi o filmy oraz seriale, a tam muzyka również odgrywa niebagatelną rolę. Jakie muzyczne kawałki przygotowała dla słuchaczy Empik Music Zwierz?

O Zwierzu słów kilka

Kasia należy do czołówki znawców filmów i seriali między Odrą a Bugiem. Obudzona w środku nocy, wymieni alfabetycznie zwycięzców ostatnich pięciu oscarowych gal, a filmografie gwiazd Hollywood, Bollywood i skandynawskiego kina noir recytuje wspak.

No dobra, może delikatnie przesadzamy, ale Zwierz Popkulturalny to bardzo rozpoznawalna marka w świecie kultury popularnej. Oprócz własnego bloga i podcastu, często można ją usłyszeć w innych produkcjach, traktujących o najnowszych premierach kinowych, DVD i VOD.

Jak sama o sobie pisze, z wszelakich kultur najbardziej lubi tę brytyjską. Do tego dużo czyta i gra. Skąd bierze na to wszystko czas? Nie mamy pojęcia. Jesteśmy jednak pewni, że wraz ze znajomością bohaterów i fabuł, doskonale porusza się też w świecie muzyki filmowej, a więc także utworów, które przez swoją obecność w danej produkcji, stały się wręcz kultowe.

Kto z nas słyszałby dziś o zespole Alabama 3, gdyby nie kawałek „Woke Up This Morning”, który towarzyszy czołówce jednego z najbardziej uznanych seriali w dziejach, czyli „Rodzinie Soprano”. Takich smaczków w muzyce jest znacznie więcej, a klika z nich Kasia umieściła w swojej playliście dla Empik Music.

 

Rodzina Soprano serial

Rodzina Soprano. Sezon 1 (DVD)

 

Sława dzięki czołówce

Muzyka towarzysząca czołówce jakiegoś serialu to często historie nieznanych artystów, którzy zyskują ogromną popularność dzięki jednej piosence. Tak było chociażby w przypadku zespołu The Rembrandts. Zapewne wielu z was drapie się w głowę, zastanawiając się, o kogo nam chodzi. Ale jeśli tylko dodamy, że są to autorzy kawałka „I’ll Be There For You”, który rozbrzmiewa na początku każdego odcinka „Przyjaciół”, okazuje się, że znamy słowa na pamięć.

 

Kolekcja: Przyjaciele. Sezony 1-10

Kolekcja: Przyjaciele. Sezony 1-10 (DVD)

 

Zwierz w swoim zestawieniu zabarwionych filmem i serialem utworów również przypomina kilka czołówek świetnych produkcji. Na playliście znajdziemy m.in. wspomniane „Woke Up This Morning”, czy piosenkę „Suicide Is Painless”, która została wykorzystana w kultowym serialu „M*A*S*H”, czy „Way Down in the Hole” Toma Waitsa, którego usłyszymy przy okazji „The Wire”.

Z pewnością znacznie większy rozgłos dzięki użyczeniu piosenki do serialu zyskał brytyjski muzyk soulowy Michael Kiwanuka. Jego „Cold Little Heart” doceniono niemal tak samo jak serial „Wielkie kłamstewka”.

 

płyta Love & Hate

Love & Hate (CD)

 

Fantastyczne sceny i ich muzyczna oprawa

Piosenki potrafimy skojarzyć nie tylko z konkretnym tytułem, ale nawet wybraną sceną, która utkwiła nam w pamięci. Doskonałym przykładem, o którym przypomina Zwierz jest „Baby Blue” zespołu Badfinger. Kawałek wielu serialomaniakom kojarzy się wyłącznie z finalną sceną serialu „Breaking Bad”. Ciekawym przypadkiem jest utwór „Breath Me”, który w 2004 roku nagrała Sia. Singiel pojawiał się w filmach i serialach wielokrotnie, ostatnio w jednym z odcinków pierwszego sezonu „Orange Is The New Black”. Jednak wciąż najczęściej utwór utożsamiany jest z ostatnim odcinkiem „Sześciu stóp pod ziemią”.

 

Orange Is The New Black. Sezon 1

Orange Is The New Black. Sezon 1 (DVD)

 

A jeśli już o „Orange Is The New Black” wspominamy, na playliście odnajdziemy również kawałek Reginy Spektor „You’ve Got Time”, który znalazł się w czołówce produkcji o amerykańskich więźniarkach.

Prawdziwą kopalnią scen okraszonych świetną muzyką jest serial „Lucyfer”. Pierwszoplanowy aktor Tom Ellis zazwyczaj sam wykonuje covery szlagierów, akompaniując sobie grą na fortepianie. Jedną z najbardziej pamiętnych piosenek nawiązujących do władcy piekieł jest „Sinnerman”, który w oryginale wykonuje Nina Simone.

Słynna wokalistka pojawia się zresztą w playliście dwukrotnie, ponieważ możemy też posłuchać utworu „Feeling Good”. Nie tak dawno został on wykorzystany przy okazji jednego z odcinków „Opowieści podręcznej”.

W wielu filmach i serialach mogliśmy też usłyszeć fragmenty „Ti amo” Umberto Tozziego. Jednak nowe życie tej piosence nadało ostatnio brawurowe wykonanie Pedro Alonso, czyli serialowego Berlina, przy okazji premiery czwartego sezonu „Domu z papieru”.

Utwory charakterystyczne

Na liście Zwierza usłyszymy wiele innych, charakterystycznych dla seriali kawałków. „The Rains Of Castamere” w wykonaniu The National już zawsze pozostanie pieśnią Lannisterów z „Gry o Tron”.

 

Gra o Tron. Kompletna Kolekcja. Sezony 1-8

Gra o Tron. Kompletna Kolekcja. Sezony 1-8 (DVD)

 

Twórcy seriali medycznych upodobali sobie utwór „Chasing Cars” zespołu Snow Patrol. Kawałek słyszeliśmy w „Chirurgach” oraz w jednym z odcinków „Doktora House’a”.

Częstym gościem filmów i seriali są piosenki okolicznościowe. Kasia przypomina o bożonarodzeniowym „River” Joni Mitchell. Utworu możemy posłuchać w wykonaniu Roberta Downeya Jr. w „Ally McBeal”, ale wybrzmiał także w filmie „To właśnie miłość”, a z nowszych produkcji w serialu HBO „Billions”.

 

Billions: Season Two (brak polskiej wersji językowej)

Billions: Season Two (tylko w angielskiej wersji językowej) (DVD)

 

Zwierz proponuje też kilka klasyków, z zespołem Queen, Davidem Bowiem czy Leonardem Cohenem na czele. Są dwa utwory ze ścieżki dźwiękowej „Niekończącej się opowieści” ale też pozycja nieoczywista, bo taką z pewnością jest „The Black Clads” P.T. Adamczyka. Utwór został wykorzystany przy okazji ścieżki dźwiękowej „Gwinta”, czyli słynnej gry karcianej z „Wiedźmina”. Po więcej klimatycznych playlist zapraszamy do Empik Music.

Więcej artykułów o ksiażkach znajdziecie w naszej Pasji Czytam.