Od pewnego czasu gry planszowe przeżywają swój renesans. Już kilka lat temu portal „The Guardian” stwierdził, że właśnie trwa ich złoty wiek. Ale jak się okazuje, nie tylko tradycyjne planszówki są w centrum zainteresowania. Dużą popularnością cieszą się wszelkie gry towarzyskie. Skąd to zainteresowanie nimi? Z pewnością w ostatnim czasie długie lockdowny przyczyniły się do tego, że ludzie zaczęli szukać pomysłów na ciekawe formy spędzania czasu w domowym zaciszu. Różnego rodzaju gry towarzyskie pomagają zacieśnić rodzinne więzi, potrafią rozładować napiętą atmosferę, pozytywnie wpływają na nasz mózg, a gdy zabawa jest naprawdę udana graczy zalewa fala endorfin. Łatwo można zauważyć, że ten sposób spędzania czasu w rodzinnym gronie ma wiele zalet. Wystarczy zarezerwować sobie czas, zorganizować ulubione przekąski i skrzyknąć domowników. No i koniecznie trzeba wybrać jakąś grę! Podpowiadamy, co może się sprawdzić podczas familijnego wieczoru.

Top 5 gier towarzyskich

W każdej grze towarzyskiej chodzi o to, aby wszyscy świetnie się bawili. Można więc starać się dopasować ją do preferencji wszystkich graczy, co jednak bywa trudne, zwłaszcza gdy przy stole siedzi liczne grono. Można też dać szansę grze, która jest nam nieznana albo z pozoru wydaje się bardzo skomplikowana. Ostatecznie to właśnie ona może przynieść najwięcej frajdy. Na szczęście jest w czym wybierać. Producenci oferują mnóstwo tytułów. Jedne z nich to kultowe już gry, niektóre w nowszej odsłonie. Jest też wiele oryginalnych nowości, które warto poznać. Na pewno dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj tego typu zabawy. Do wyboru są liczne gry zręcznościowe, logiczne, w formie zagadek oraz pytań i odpowiedzi, często z interesującą fabułą w tle. Przedstawiamy top 5 gier towarzyskich, które mogą spodobać się każdemu.

  1. Jenga – gra zręcznościowa

Gry zręcznościowe mają tę zaletę, że nie podlegają skomplikowanym zasadom. Nie trzeba więc długo studiować zawiłych instrukcji. Tak też jest w przypadku wyjątkowo popularnej Jengi. Na czym polega? Trzeba ułożyć prostą wieżę z drewnianych klocków, kolejno wyjmując je z niższych poziomów. Przegrywa ten, kto przewróci wieżę podczas wyciągania klocka. To idealna gra na spotkania towarzyskie. Grać może dowolna liczba osób i jak się okazuje, ta zabawa może trwać godzinami.

Jenga empik gra

  1. Tajniacy – gra szpiegowska

Jeśli szukasz gry dla większej liczby osób, Tajniacy mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ta gra towarzyska doskonale sprawdza się na rodzinnych imprezach, ponieważ im więcej graczy, tym lepiej. W dodatku nieskomplikowane zasady nie powinny nikogo zniechęcić. To gra idealna również dla początkujących osób, które nigdy wcześniej nie miały z nią do czynienia. Być może z tych powodów stała się światowym hitem i zgarnęła nagrodę Złotego Geeka w kategoriach gier rodzinnych oraz  imprezowych. Na czym polega? Wszyscy gracze dzielą się na dwie drużyny agentów, którym przewodzą szefowie wywiadu. Ich zadaniem jest skontaktowanie się ze swoimi agentami za pomocą haseł, które są związane z widocznymi dla wszystkich kryptonimami. Z kolei drużyna musi odgadnąć, o które kryptonimy chodzi. Uwaga! Jeden z nich należy do zabójcy, a pozostałe do agentów przeciwnej drużyny. Podczas gry jest mnóstwo śmiechu, ponieważ hasła i skojarzenia ich z poszczególnymi kryptonimami bywają wieloznaczne. Aż 200 kart z 400 hasłami to gwarancja świetnej zabawy przez długi czas.

„Tajniacy” Rebel gra

  1. Rush Hour – gra logiczna

Jeśli lubicie gry logiczne, to Rush Hour będzie dla was idealne. Gra polega na wydostaniu się z wyjątkowo skomplikowanego korka ulicznego. Jak zacząć? Wybierz kartę, na której znajduje się obrazek, przedstawiający ustawienie kilku lub kilkunastu kolorowych aut, tworzących korek. W ten sam sposób ułóż je na specjalnej planszy. Twoim zadaniem jest przeprowadzenie czerwonego samochodu do wyjścia – wtedy wygrywasz! Aby to było możliwe, musisz ruszyć szare komórki i zastanowić się, w jaki sposób przesuwać blokujące auta, by przejazd był możliwy. Podczas gdy ty będziesz łamać głowę nad zadaniem, reszta rodziny może ci kibicować i zastanawiać się, jaki kolejny ruch wykonać.

Ravensburger, gra logiczna Rush Hour

  1. Pictionary Air – nowoczesne kalambury

Znasz kalambury? To doskonała gra towarzyska dla całej rodziny! A co powiesz na nowoczesną wersję tej słynnej zabawy? Pictionary Air to gra, która wykorzystuje najnowocześniejsze zdobycze techniki. Ty rysujesz niewidoczne obrazki w powietrzu, a pozostali uczestnicy zabawy widzą je na smartfonie, tablecie albo na telewizorze (w tym ostatnim przypadku wystarczy skorzystać z opcji przesyłania danych, dostępnej na większości smartfonów i smart tv). Jak to możliwe? Potrzebny jest specjalny pisak oraz aplikacja zainstalowana na dowolnym mobilnym urządzeniu. Wystarczy skierować aparat z włączoną aplikacją na osobę, która pisakiem tworzy rysunki w powietrzu, a pojawi się wraz z widocznymi już obrazkami na ekranie. Zabawa jest o tyle ciekawsza, że można wchodzić w interakcje ze swoim rysunkiem. Jeśli hasło to „balonik”, możesz narysować go w taki sposób, aby „trzymać” w ręku sznureczek. Efekty twórczości każdego z graczy mogą być naprawdę zabawne!

Mattel Games, gra towarzyska Pictionary Air

  1. Scrabble – najsłynniejsza gra słowna

Śmiało można stwierdzić, że Scrabble to najpopularniejsza gra logiczna na świecie, której początki sięgają 1933 roku. Jej uczestnicy muszą wymyślać słowa z kilku wylosowanych wcześniej literek. Chodzi o to, aby wyrazy były jak najmocniejsze, czyli otrzymały jak najwięcej punktów. Układa się je na specjalnej planszy. Dużym wyzwaniem jest tworzenie nowych słów, dokładając je do tych, które już wcześniej ułożyli pozostali gracze, a także przeprowadzanie literek przez pola z premiami punktowymi. W tej grze trzeba wykazać się nie tylko znajomością słownika, co jest podstawowym wymaganiem, ale też umiejętnością logicznego myślenia. Jakie słowo ułożyć, aby najbardziej się opłacało? Jakie miejsce na planszy wybrać? To wszystko wymaga odpowiedniej strategii!

Scrabble, gra logiczna Scrabble Original

To co, masz ochotę na wieczorną rozgrywkę w rodzinnym gronie? Wybierzcie najciekawszą grę i do dzieła!

Więcej artykułów o planszówkach i nie tylko znajdziesz w naszym dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.

Urodziny Empik