Ładnie opakowane prezenty świąteczne, które leżą pod choinką, cieszą oko jeszcze przed ujawnieniem swojej zawartości. Choć upominkami obdarowujemy zwykle najbliższe osoby, nie zapominajmy o tak ważnym w naszym życiu środowisku naturalnym. Aby sprawić mu wyjątkowy prezent, wcale nie trzeba wiele! Wystarczy na przykład przygotować eko opakowania na prezenty. Prezentujemy kilka ciekawych, prostych w wykonaniu propozycji!

 

Eko opakowania na prezenty - czego potrzebujesz, aby wykonać je samodzielnie?

Jeśli żyjesz w stylu eko, z pewnością chcesz, aby wszystko co robisz miało dobry wpływ na środowisko naturalne. Dlatego eko prezenty, przygotowane dla najbliższych, powinny być również zapakowane w sposób eko. Z czego je zrobić? Z tego, co już masz. Przejdź się po własnym mieszkaniu, zajrzyj na pawlacz, do piwnicy, i wykorzystaj to, co masz pod ręką.

 

 

Stare gazety, przestarzałe instrukcje, nieaktualne mapy

Na przestrzeni lat zgromadziło się niepotrzebnej makulatury, której nigdy nie miałeś czasu zanieść do skupu? Daj jej nowe życie i wykorzystaj jako papier pakunkowy. Prezent opakowany starą, szarą gazetą i owinięty sznurkiem jutowym wygląda naprawdę stylowo. Jeśli chcesz jednak wykorzystać kolorowy sznurek może zainteresować cię ten, wykonany z bawełny z recyklingu.

Jeśli w szafkach zgromadziło się także kilka instrukcji do sprzętów elektrycznych, których już dawno nie używasz - je także możesz zamienić w klasyczny papier pakunkowy. Żeby nie były tak dosłowne możesz pomalować je farbami w świąteczne motywy: choinki, prezentów, bombek.

Pamiętasz papierowe mapy, które kiedyś każdy kierowca woził ze sobą w schowku samochodowym? A może przy okazji wycieczek po kraju lub za granicę także korzystałeś z kolorowych, turystycznych map, które dziś już tylko leżą zapomniane w kącie? Prezent opakowany w starą mapę to uczta dla poczucia estetyki i dodatkowa gratka, jeśli zaznaczysz na niej miejsce, z którego pochodzi prezent. Dodaj mu kokardę w kontrastowym kolorze, np. czerwonym, a obdarowany nie będzie chciał pozbyć się tego opakowania.

 

Sznurek jutowy kraft, 50 m

Niepotrzebne materiały

Porządkując szafę z ubraniami zrób selekcję tych, których od dawna nie nosisz i chcesz się ich pozbyć. Jeśli nie masz nikogo, komu można by je oddać, użyj ich do zapakowania świątecznych prezentów. Potrzebujesz do tego nożyczek, skrawków materiałów, farb do tkanin i wstążki. Owiń finezyjnie swój prezent przyciętym odpowiednio do jego wielkości materiałem, który wcześniej możesz ozdobić według własnego pomysłu farbkami lub pisakami. Na końcu zawiąż elegancką kokardę i gotowe.

 

Wiklinowy kosz

Nie będziemy zachęcać do własnoręcznego plecenia kosza z wikliny (choć jeśli masz na to przestrzeń i ochotę - spróbuj), ale podpowiadamy, jak zrobić z niego podwójny użytek, jeśli już taki posiadasz lub zakupisz. Prezent świąteczny znajdujący się w wiklinowym koszu będzie z pewnością wyglądać oryginalnie. Możesz podarować w nim wszystko, np. zestaw na miły wieczór, jak koc, świeca i książka. W takim koszu pięknie wyglądają też własnoręcznie zrobione przetwory, które będą pysznym i praktycznym prezentem na święta i zimę. A po całej ceremonii rozpakowania prezentów kosz nie trafi do śmieci, tylko posłuży obdarowanemu jeszcze przez długi czas. W zależności od jego wielkości, kosz można wykorzystać potem podczas zakupów, zbioru owoców na działce, przy grzybobraniu, a w domu - trzymać w nim zwinięte w rulon ręczniki łazienkowe lub drewno przy kominku.

 

Kosz wiklinowy Moroccan, naturalny, 14,5 cm

 

Drewniane opakowanie

Do pakowania można wykorzystać także drewno, Jeśli chcesz, żeby opakowanie samo w sobie było dziełem sztuki to właśnie ten surowiec stwarza wiele możliwości. Skrzynki, puzderka, pudełka w przeróżnych kształtach to artykuły kreatywne, które pozwolą twojej wyobraźni poszaleć. A po świętach mogą pełnić funkcję pudełka na przechowywanie skarbów.

 

Farby akrylowe Fine Artist Materials, 24 kolory

 

Jak ozdobić eko prezent?

Nie można zapomnieć również o odpowiedniej ozdobie ekologicznie zapakowanego prezentu. Aby było jeszcze bardziej eko, inspiracji można poszukać u samej Matki Natury, na przykład podczas spaceru w parku. Czego szukać? Suchych gałązek, szyszek, igieł sosnowych lub gałązek z czerwonymi owocami. Kiedy taką przyniesioną z lasu czy parku gałązkę lekko wysuszymy, żeby nie zamoczyła papieru, możemy włożyć ją pomiędzy wiązanie wstążki czy sznurka.

 

Recycled Cotton Twine
 

Ładnie wyglądającą ozdobą prezentu są także suszone kwiaty, które latem wkładamy między strony książek. Jeśli wiesz, że w przyszłym roku również będziesz pakować prezenty w stylu eko, możesz zawczasu przygotować się do tego i ususzyć kwiaty, zebrane podczas letnich spacerów.

Do ozdoby świątecznych paczek możesz także wykorzystać wysuszone w piekarniku plasterki owoców cytrusowych - prezent będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale i pachnieć. Świetnie sprawdzą się w tej roli plasterki pomarańczy, cytryny. Dobrze komponują się z nimi kawałki kory cynamonu, a nawet… gałązka rozmarynu – tylko ją przymocuj tuż przed podrzuceniem prezentu pod choinkę, żeby zbytnio się nie wysuszyła. Do tego dodaj własnoręcznie przygotowane bileciki, na których wskażesz adresata prezentu i gotowe!

 

Więcej pomysłów na pakowanie prezentów znajdziesz w naszym dziale Pasja DIY.